Domů     Historie
Archeologické nesmysly kolující internetem
Martin Janda
od Martin Janda 2.1.2022

Internet je bezednou studnicí informací. Ale také hloupostí. Někdy až zůstává rozum stát nad tím, čemu jsou lidé schopni uvěřit a co jsou schopni sdílet.

Obři z dávnověku

Všechno bylo jinak a všichni lžou, jen u nás se dovíte pravdu, to je leitmotiv konspiračních a manipulativních webových stránek. Jejich oblíbeným tématem je historie, a to nejen ta moderní, ale i ta sahající až na úsvit věků.

reklama

Tak například podle jedné potrhlé hypotézy se kdysi v dávných dobách po naší planetě proháněli lidé, jejichž výška dosahovala několika metrů. Dokládat to má řada obrázků přímo z archeologických nalezišť.

Už z anatomického hlediska je existence podobných obrů nesmyslem. Nejvyšší lidé, kteří obvykle trpí poruchou hypofýzy, měří kolem dvou a půl metru. Jejich organismus je extrémně namáhaný a umírají velmi brzy.

Společný předek člověka a lidoopů měřil v kohoutku nanejvýš metr. Postupem času se výška hominidů zvětšovala, rekordmanem v tomto ohledu je rod Gigantopithecus, vzdálený příbuzný orangutanů, který mohl měřit i více než dva a půl metru.

Nicméně byl neadaptibilní, záhy vyhynul, aniž by po sobě zanechal jakékoli druhové potomky. Kde se tedy vzaly obrázky obrovských lidských lebek a koster šířící se po internetu? Inu, Photoshop dokáže divy….

Ztracená civilizace v Bosně

Krajina Bosny a Hercegoviny je až magicky krásná. Nedaleko města Visoko by dokonce měla ukrývat pyramidy staré 12 000 let, které kdysi vystavěla neznámá, leč velmi vyspělá civilizace. Má se dokonce jednat o největší pyramidy, které kdy lidstvo postavilo.

reklama

Stavby už zakryl les, nicméně jejich tvar je údajně stále patrný. A když se konspirátoři obzvlášť rozjedou, začnou tvrdit, že pyramidy jsou zdrojem volné energie, což měl vědět i Nikola Tesla…

Samozřejmě že se o žádné pyramidy nejedná. Vrch Visočica, který má jednu z nich ukrývat, má sice zvláštní tvar, ale nikterak výjimečný. Zdejší krajina není ničím jiným než výsledkem geologických procesů, na kterých se poté podepsala eroze.

Údajné bloky betonu, které byly na místě nalezeny, jsou jen geologické vrstvy s pravidelnou odlučností.

K případu se vyjádřili i vědci sdružení v Evropské asociaci archeologů. Podle nich jde o podvod na veřejnosti, který v seriózní vědě nemůže mít své místo. O tom, že podvod je to správné slovo, svědčí i to, že řada nepoctivců, či moderní terminologií šmejdů, se pomocí údajných pyramid a jejich léčivých schopností snaží vytáhnout z kapes naivně důvěřivých lidí nemalý peníz.

Princezna starší než dinosauři

„Jaká je krásná, ta naše slovanská princezna,“ rozplývaly se některé komentáře na Facebooku pod fotografií spící dívky. Což o to, krásná tvář to skutečně byla. Ale tím příběh zdaleka nekončil. Snímek měl pocházet z objevu ruských archeologů, kteří v uhelné sloji staré 800 milionů let objevili až neskutečně zachovalou mumii půvabné dívky.

reklama

Podle některých interpretací šlo o princeznu z pradávné slovanské říše, protože genetické analýzy údajně odhalily, že její DNA je shodné s DNA současných Rusů.

Ach jo… Ano, i takovému do nebe volajícímu nesmyslu jsou lidé schopni uvěřit. Před 800 miliony let Země procházela érou neoproterozoika. V té době se začal rozpadat prakontinent Rodinia a celá Země byla zaledněná.

O existenci života se staraly nanejvýš jednobuněčné bakterie, které ještě neměly ani oddělené buněčné jádro. S ironií lze říci, že takové prostředí je pro existenci tajemné staroruské civilizace přímo ideální….

A ona mnohokrát sdílená fotografie, která má dokázat pravost tvrzení o slovanské princezně? Ta pochází z amerického filmu Sněhurka a sedm trpaslíků, natočeného v roce 1987, a je na ní herečka Sarah Pattersonová.

reklama
Související články
Kdyby Ulrich Rorschach, malíř a učitel kreslení, věděl, že talent, který předá, pomůže jeho synovi ke světovému věhlasu, byl by přešťastný. Jen by se divil, k čemu ten chlapec vlastně barvy a papír používá. Ulrich Rorschach (1853–1903) byl, jak se životopisci a rodinné vzpomínky shodují, velmi starostlivý a láskyplný otec, ačkoli na to jeho mládí […]
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři skláři do skla částečky zlata a stříbra, díky kterým má pohár neuvěřitelné vlastnosti … Využití nanotechnologií a nanomateriálů, jež využívají […]
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz! Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz