Domů     Historie
Archeologické nesmysly kolující internetem
Martin Janda 2.1.2022

Internet je bezednou studnicí informací. Ale také hloupostí. Někdy až zůstává rozum stát nad tím, čemu jsou lidé schopni uvěřit a co jsou schopni sdílet.

Obři z dávnověku

Všechno bylo jinak a všichni lžou, jen u nás se dovíte pravdu, to je leitmotiv konspiračních a manipulativních webových stránek. Jejich oblíbeným tématem je historie, a to nejen ta moderní, ale i ta sahající až na úsvit věků.

Tak například podle jedné potrhlé hypotézy se kdysi v dávných dobách po naší planetě proháněli lidé, jejichž výška dosahovala několika metrů. Dokládat to má řada obrázků přímo z archeologických nalezišť.

Už z anatomického hlediska je existence podobných obrů nesmyslem. Nejvyšší lidé, kteří obvykle trpí poruchou hypofýzy, měří kolem dvou a půl metru. Jejich organismus je extrémně namáhaný a umírají velmi brzy.

Společný předek člověka a lidoopů měřil v kohoutku nanejvýš metr. Postupem času se výška hominidů zvětšovala, rekordmanem v tomto ohledu je rod Gigantopithecus, vzdálený příbuzný orangutanů, který mohl měřit i více než dva a půl metru.

Nicméně byl neadaptibilní, záhy vyhynul, aniž by po sobě zanechal jakékoli druhové potomky. Kde se tedy vzaly obrázky obrovských lidských lebek a koster šířící se po internetu? Inu, Photoshop dokáže divy….

Ztracená civilizace v Bosně

Krajina Bosny a Hercegoviny je až magicky krásná. Nedaleko města Visoko by dokonce měla ukrývat pyramidy staré 12 000 let, které kdysi vystavěla neznámá, leč velmi vyspělá civilizace. Má se dokonce jednat o největší pyramidy, které kdy lidstvo postavilo.

Stavby už zakryl les, nicméně jejich tvar je údajně stále patrný. A když se konspirátoři obzvlášť rozjedou, začnou tvrdit, že pyramidy jsou zdrojem volné energie, což měl vědět i Nikola Tesla…

Samozřejmě že se o žádné pyramidy nejedná. Vrch Visočica, který má jednu z nich ukrývat, má sice zvláštní tvar, ale nikterak výjimečný. Zdejší krajina není ničím jiným než výsledkem geologických procesů, na kterých se poté podepsala eroze.

Údajné bloky betonu, které byly na místě nalezeny, jsou jen geologické vrstvy s pravidelnou odlučností.

K případu se vyjádřili i vědci sdružení v Evropské asociaci archeologů. Podle nich jde o podvod na veřejnosti, který v seriózní vědě nemůže mít své místo. O tom, že podvod je to správné slovo, svědčí i to, že řada nepoctivců, či moderní terminologií šmejdů, se pomocí údajných pyramid a jejich léčivých schopností snaží vytáhnout z kapes naivně důvěřivých lidí nemalý peníz.

Princezna starší než dinosauři

„Jaká je krásná, ta naše slovanská princezna,“ rozplývaly se některé komentáře na Facebooku pod fotografií spící dívky. Což o to, krásná tvář to skutečně byla. Ale tím příběh zdaleka nekončil. Snímek měl pocházet z objevu ruských archeologů, kteří v uhelné sloji staré 800 milionů let objevili až neskutečně zachovalou mumii půvabné dívky.

Podle některých interpretací šlo o princeznu z pradávné slovanské říše, protože genetické analýzy údajně odhalily, že její DNA je shodné s DNA současných Rusů.

Ach jo… Ano, i takovému do nebe volajícímu nesmyslu jsou lidé schopni uvěřit. Před 800 miliony let Země procházela érou neoproterozoika. V té době se začal rozpadat prakontinent Rodinia a celá Země byla zaledněná.

O existenci života se staraly nanejvýš jednobuněčné bakterie, které ještě neměly ani oddělené buněčné jádro. S ironií lze říci, že takové prostředí je pro existenci tajemné staroruské civilizace přímo ideální….

A ona mnohokrát sdílená fotografie, která má dokázat pravost tvrzení o slovanské princezně? Ta pochází z amerického filmu Sněhurka a sedm trpaslíků, natočeného v roce 1987, a je na ní herečka Sarah Pattersonová.

Související články
Pokrok a rozšíření detailních analýz DNA vzorků pravěkých předchůdců člověka přinesl počátkem 21. století několik překvapivých zjištění. Pomohl mimo jiné i zformulovat paralelní vývojovou větev předchůdců člověka, takzvané denisovany. DNA denisovanů se odlišovala od DNA moderního člověka Homo sapiens, ale i jejich nejbližších „příbuzných“ neandertálců. Právě díky analýze DNA je možné sledovat předpokládané rozšíření této […]
Ačkoliv již dříve byly nalezeny důkazy o tom, že se neandertálci starali o své nemocné a zraněné druhy, jednalo se vždy o pomoc dospělého dospělému, a tak nebylo jasné, zda toto chování bylo motivováno pouze očekáváním reciprocity, anebo skutečným soucitem. Nález spánkové kosti asi šestiletého dítěte, trpícího Downovým syndromem, hovoří pro to druhé. Fragment dětské […]
Začal XVII. všesokolský slet. Jde o největší oslavu sportu pro všechny na světě a vyvrcholení příprav, které trvají šest let.  Sletový tým očekává od 30. června do 5. července 2024 účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. My se dnes podíváme na osobnosti, které v […]
Vedla je velká myšlenka z dob antického Řecka. Několik významných osobností se obklopilo dalšími a založili tělovýchovný spolek, který dorostl do obřích rozměrů s dalekosáhlými důsledky.   Byl 16. únor 1862, když byla do Malypetrova ústavu v Panské ulici svolána ustavující valná hromada Sokola. Dodnes je toto datum považuje za založení Sokola, který vznikl jako […]
Čas je jako veličina života. Ovlivňuje všechno, všechny a všude. Otázkou je, jak ho člověk v průběhu dějin zaznamenával a jak se měřil…  V dubnu 1896 byla slavnostně obnovena vznešená myšlenka, postavená na pilířích dávných sportovních bitev, odehrávajících se v kulisách antického Řecka. V Aténách byly zahájeny první novodobé olympijské hry. V té době už existovaly stopky. Hodinářská společnost […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz