Domů     Vesmír
Hoaxy, které se dotýkají hvězd
Martin Janda 1.1.2022

Co se vyrovná nekonečné velikosti vesmíru? Snad jen studnice mýtů a hoaxů, které se ho dotýkají. Snad už jen oblast medicíny je pro konspirátory tolik přitažlivá jako právě vesmír.

Tvář, která tváří není

Když v roce 1976 sonda Viking 1 fotografovala povrch Marsu, mezi snímky, které dorazily na Zem, byl jeden, který vzbudil vlnu vášní. Pocházel z oblasti Cydonia Mensae a mnozí záhadologové v něm viděli obraz lidské tváře.

„Hle, důkaz, že mimozemšťané nám podobní existují. A NASA nám to tají,“ hlaholili konspirátoři. A kdyby v té době existoval Facebook, jistě by dodali: „Sdílejte, než to smažou!“.

Po úspěšných misích sond Viking v druhé polovině 70. let se Mars dostal trochu na okraj zájmu. Až ve druhé polovině devadesátých let se k němu začaly vracet další sondy. Ty už samozřejmě měly lepší vybavení, včetně fotoaparátů s vyšší rozlišovací schopností.

Družice se zaměřily i na oblast Cydonia Mensae a vyfotografovaly i onu záhadnou „tvář“. Ukázalo se, co astronomové tušili. Nejedná se o žádný pozdrav tajemných mimozemských civilizací lidstvu, nýbrž o čistě přírodní úkaz v podobě hry světla a členitosti reliéfu.

Ale co naplat, konspirátoři se opět ozvali s tím, že nové fotografie jsou upravené, zfalšované a kdovíco ještě. Inu, komu není rady…

Mimozemšťan z Roswellu

O tom, že hoaxy zdaleka nejsou výmyslem pouze doby internetové, svědčí známý Roswellský případ. V roce 1947 se u města Roswell v Novém Mexiku našly zvláštní trosky, o kterých se rychle začalo šířit, že se jedná o pozůstatky havárie mimozemské kosmické lodi.

Později se dokonce objevilo video s údajnou pitvou mimozemšťana, který nehodu nepřežil. Řada lidí tomu uvěřila a do Roswellu proudily davy zvědavců. Samotné město fámu podporovalo, založilo i dvě muzea UFO a z netušeného zájmu turistů mělo značný zisk.

Zprávu o mimozemšťanech zatím vířila některá média, vycházely o nich knihy, točily se televizní pořady a filmy.

Úřední místa sice vydala dementi s tím, že se jedná o trosky meteorologického balónu, ale jak to tak bývá, státní orgány, mnohdy i vlastní vinou, nebývají vzorem důvěryhodnosti. Až v devadesátých letech došlo k důkladnému vyšetření celého případu.

Výsledkem bylo přiznání armády, že trosky pocházely z experimentálního balónu z projektu Mogul, který měl monitorovat sovětský jaderný program. Ukázalo se také, že onen natočený pitvaný „mimozemšťan“ byl jen plastovou figurínou.

Nu, ale což. Ufománie v Roswellu neutichá a zdejší každoroční UFO festival počítá návštěvníky v tisících.

Na Měsíc ano i ne

Konspirátoři si mnohdy protiřečí, což jim ovšem vůbec nebrání v tom, aby své bludy šířili dál. A tak se z jejich úst dozvíme, že přistání na Měsíci byl podvod, ovšem zároveň si mocní vládci tohoto světa staví na odvrácené straně Měsíce své základny.

Člověk je tvor ukecaný. Kdyby přistání na Měsíci bylo falešné, jednalo by se o natolik monstrózní podvod, že by do něj musely být zapojeny desetitisíce lidí. Že by ilumináti měli takovou moc a umlčeli každého z nich?

Stejně tak je zvláštní, že údajný lunární podvod neodhalili ani Sověti, kteří jinak nenechali na Američanech niť suchou. Že by si Kreml nechal uniknout takovou šanci? Kdepak, Sověti se skřípěním zubů sledovali cestu Apolla 11 k Měsíci a poté si museli přiznat, že závod o Měsíc prohráli.

Co na tom, že posádky misí Apollo dovezly i měsíční horniny, které si mohli na vlastní oči prohlédnout i Češi. Co na tom, že na Měsíci zanechaly přístroje, které věda mnohdy využívá dodnes. Nezanedbatelné množství lidí je stále přesvědčeno, že kroky Neila Armstronga a Buzze Aldrina v měsíčním prachu byly natočeny ve filmovém ateliéru.

Nicméně, lidé zpochybňující lunární program, jsou zároveň schopni tvrdit, že jakási elita lidstva před ekologickými problémy Země prchá právě na Měsíc. Nad tím už snad jen lze horizontálním pohybem protrénovat krční svaly…

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz