Domů     Zajímavosti
Běhání a hubnutí? Jde to dohromady?

komerční sdělení

Dneska není člověk, který bojuje s nějakým tím kilem navíc, ničím výjimečným. Nadbytečná kila komplikují život mnoha z nás a není se čemu divit. Zatímco naši předci byli neustále v pohybu, stěží si sedli večer, dneska je to úplně naopak. Pohyb našemu tělu chybí, a to se projeví právě i nějakým tím kilem navíc.

Tělo pohyb potřebuje

Podvědomě víme, že bychom se měli víc hýbat, realita je ale úplně jiná. Když už to ale jinak nejde, začneme přemýšlet, na který druh pohybu vsadit. Jít do posilovny mezi ty namakané jedince? Svléknout se v bazénu do plavek? Nebo si jít zaběhat?

Právě běh často vítězí, je totiž jedno, kdy a kam vyrazíte, můžete běhat sami i ve skupince, tempo přizpůsobíte svým potřebám. Dá se během zhubnout?

Jak shodit přebytečná kila?

Když se rozhodnete s kily navíc zatočit, je na místě si nejprve srovnat v hlavě, proč chcete zhubnout, kolik chcete zhubnout a stanovit si reálné cíle. Díky nim vám to půjde o něco jednodušeji.

Začněte změnou stravovacích návyků, vsaďte na zdravý a vyvážený jídelníček.

Vyřaďte z jídelníčku jednoduché cukry, dejte přednost kvalitním bílkovinám, chybět nesmí ani vláknina.

Víte, že kvalitní proteiny jsou důležité i pro regeneraci svalů po zátěži?

Zapomínat nesmíte ani na kvalitní tuky, mezi jejich zdroje patří třeba kokosový olej nebo avokádo.

Hlídejte si pitný režim.

Když chcete zhubnout, musí být výdej energie vyšší než příjem. Snižte příjem kalorií z jídla, navyšte energetický výdej pohybem.

Proč zrovna běh?

Běh je ideálním druhem pohybu pro ty, kdo netrpí výraznou nadváhou. Pokud jí trpíte, dejte přednost jízdě na kole nebo chůzi, tedy pohybu, který tolik nezatěžuje klouby.

Když nadváhou netrpíte, můžete si pořídit běžecké boty, obléknout na sebe sportovní věci a pustit se do toho. Začněte ale pomalu, nic se nemá přehánět. Běhejte pravidelně, aspoň 3x týdně minimálně 30 minut.

Tělo si nejprve bere energii z glykogenových zásob, až pak sahá do těch tukových. Do nich ale sáhne až zhruba po půlhodině pohybu. Jakmile začnete s přehledem tuhle dobu zvládat, můžete ji postupně prodlužovat až na jednu hodinu.

Důležité taky je udržet tělo při aktivitě v aerobním pásmu, kterého dosáhneme, když se se náš průměrný tep bude pohybovat v hodnotách 60-75 % naší maximální tepové frekvence, a to po dobu přibližně 40 minut.

Víte, že vlastně ani nezáleží na tom, kdy běháte? Někomu vyhovuje ráno, jinému večer. A je to jedno. Najděte si čas, který vyhovuje vám.

Kdy se objeví první výsledky?

Všechno chce svůj čas, i shazování kil.

Začněte pomalu, nic nepřehánějte, nenechte se ani hned odradit. První výsledky se objeví zhruba po měsíci, je to ale individuální. Někdo na sobě změnu začne pozorovat dřív, jiný později. První vlaštovkou je zrychlení metabolismu díky pravidelné aktivitě.

reklama
Související články
Dvě třetiny Čechů věří, že se válka na Ukrajině protáhne na několik let. Ještě před rokem si přitom skoro polovina obyvatel myslela, že ruská invaze potrvá do konce roku 2023. Data z průzkumu veřejného mínění společnosti CEPER ukazují, že se podíl respondentů přesvědčených o dlouhodobé válce na Ukrajině oproti stavu před rokem zvýšil v 9 z 12 […]
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního života roboti určení na sex – sexboti. Využívat je budou muži i ženy, a to nejen svobodní, ale i manželské páry. Lidé s nimi budou podle […]
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Stovky kreseb, táhnoucích se desítky kilometrů přes vyprahlou krajinu na jižním pobřeží Peru, představují pro odborníky tu pravou badatelskou výzvu. Znázorňují totiž nejen kočky, opici, kolibříka a lamy, ale údajně také astronauta. Kdo je namaloval, a proč? Neobyčejná galerie geoglyfů, jak jsou obrazce nazývány, leží zhruba 500 kilometrů od hlavní peruánské metropole, Limy. Ačkoli je […]
Neuvěřitelný skutečný příběh Livie Drusilly, manželky císaře Augusta, ožívá tento měsíc na kanále Epic Drama. DOMINA nabízí divákům poutavý pohled na starověký Řím, konkrétně na období kolem roku 27 př. n. l. Seriál v podání režiséra Davida Evanse je však založen na příbězích žen, které stály v pozadí tehdejších mocných mužů. Hlavní postavou je Livia […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz