Domů     Zajímavosti
Běhání a hubnutí? Jde to dohromady?
Martin Macourek
od Martin Macourek 30.12.2021

komerční sdělení

Dneska není člověk, který bojuje s nějakým tím kilem navíc, ničím výjimečným. Nadbytečná kila komplikují život mnoha z nás a není se čemu divit. Zatímco naši předci byli neustále v pohybu, stěží si sedli večer, dneska je to úplně naopak. Pohyb našemu tělu chybí, a to se projeví právě i nějakým tím kilem navíc.

Tělo pohyb potřebuje

Podvědomě víme, že bychom se měli víc hýbat, realita je ale úplně jiná. Když už to ale jinak nejde, začneme přemýšlet, na který druh pohybu vsadit. Jít do posilovny mezi ty namakané jedince? Svléknout se v bazénu do plavek? Nebo si jít zaběhat?

reklama

Právě běh často vítězí, je totiž jedno, kdy a kam vyrazíte, můžete běhat sami i ve skupince, tempo přizpůsobíte svým potřebám. Dá se během zhubnout?

Jak shodit přebytečná kila?

Když se rozhodnete s kily navíc zatočit, je na místě si nejprve srovnat v hlavě, proč chcete zhubnout, kolik chcete zhubnout a stanovit si reálné cíle. Díky nim vám to půjde o něco jednodušeji.

Začněte změnou stravovacích návyků, vsaďte na zdravý a vyvážený jídelníček.

reklama

Vyřaďte z jídelníčku jednoduché cukry, dejte přednost kvalitním bílkovinám, chybět nesmí ani vláknina.

Víte, že kvalitní proteiny jsou důležité i pro regeneraci svalů po zátěži?

Zapomínat nesmíte ani na kvalitní tuky, mezi jejich zdroje patří třeba kokosový olej nebo avokádo.

Hlídejte si pitný režim.

Když chcete zhubnout, musí být výdej energie vyšší než příjem. Snižte příjem kalorií z jídla, navyšte energetický výdej pohybem.

Proč zrovna běh?

Běh je ideálním druhem pohybu pro ty, kdo netrpí výraznou nadváhou. Pokud jí trpíte, dejte přednost jízdě na kole nebo chůzi, tedy pohybu, který tolik nezatěžuje klouby.

reklama

Když nadváhou netrpíte, můžete si pořídit běžecké boty, obléknout na sebe sportovní věci a pustit se do toho. Začněte ale pomalu, nic se nemá přehánět. Běhejte pravidelně, aspoň 3x týdně minimálně 30 minut.

Tělo si nejprve bere energii z glykogenových zásob, až pak sahá do těch tukových. Do nich ale sáhne až zhruba po půlhodině pohybu. Jakmile začnete s přehledem tuhle dobu zvládat, můžete ji postupně prodlužovat až na jednu hodinu.

Důležité taky je udržet tělo při aktivitě v aerobním pásmu, kterého dosáhneme, když se se náš průměrný tep bude pohybovat v hodnotách 60-75 % naší maximální tepové frekvence, a to po dobu přibližně 40 minut.

Víte, že vlastně ani nezáleží na tom, kdy běháte? Někomu vyhovuje ráno, jinému večer. A je to jedno. Najděte si čas, který vyhovuje vám.

Kdy se objeví první výsledky?

Všechno chce svůj čas, i shazování kil.

Začněte pomalu, nic nepřehánějte, nenechte se ani hned odradit. První výsledky se objeví zhruba po měsíci, je to ale individuální. Někdo na sobě změnu začne pozorovat dřív, jiný později. První vlaštovkou je zrychlení metabolismu díky pravidelné aktivitě.

reklama
Související články
Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se v našich zemích někdy říká pralesničky, zastřešuje více než 100 druhů, které se vyskytují zejména ve Střední a Jižní Americe. Tyto malé, pestře zbarvené žabky jsou většinou prudce jedovaté a jejich jed používali místní domorodci do otrávených šipek. V 80. letech minulého století však tyto žabky zdecimovala parazitická houba Batrachochytrium […]
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz