Domů     Historie
Jaká tajemství skrýval Amenhotep I.?
Pavel Polcar 30.12.2021
Foto: Thanatosimii~commonswiki / Creative Commons / CC-PD-Mark

Moderní technologie umožňuje vědcům neustálé pokroky i ve světě archeologie, na konci roku 2021 se například digitálně podívali pod obvazy jedné z nejznámějších mumií – krále válečníka, faraona Amenhotepa I.

K digitálnímu pohledu do nitra využili badatelé 3D počítačovou tomografii (CT) a odhalili detaily z jeho hrobových šperků až po zuby. „Se svou úzkou bradou, malým nosem a kudrnatými vlasy fyzicky připomíná svého otce,“ řekla radioložka Sahar Saleem, profesorka radiologie na lékařské fakultě Káhirské univerzity.

Jako poměrně překvapující u mumie staré zhruba 3500 let uvádí také nápadně dobrý stav zubů.

Amenhotep I. byl dosud pro archeology poměrně záhadný, jedná se totiž o královskou mumii, kterou není možné kvůli její křehkosti a dokonalým lněným obalům pokrytým květinovými girlandami z delphinia, egyptského konopí a světlice barvířské a kráse jeho malované pohřební masky jakkoliv „rozbalit“.

Ukázalo se, že Amenhotep I. měl přibližně 35 let, když zemřel. Byl asi 169 cm vysoký, obřezaný a měl dobré zuby. V jeho obvazech bylo umístěno na 30 amuletů a jedinečný zlatý pás se zlatými korálky,“ dodala Saleem.

Skutečnost, že jeho zuby jsou v tak dobrém stavu, je jasným důkazem toho, jak „úžasný“ proces mumifikace byl.

Tým doufal, že najde důkazy o tom, jak Amenhotep zemřel, ale to se bohužel nestalo.

Nemohli jsme najít žádná zranění nebo zohavení způsobená nemocí, která by ospravedlnila příčinu smrti, kromě četných posmrtných zohavení, pravděpodobně způsobených vykradači hrobů po jeho prvním pohřbu.

První mumifikátoři mu odstranili vnitřnosti, ale mozek ani srdce ne,“ dodala Saleem.

Amenhotep I. byl druhým králem 18. dynastie a na trůn nastoupil po smrti svého otce Ahmose I. Vládl Egyptu asi 21 let mezi zhruba 1525 a 1504 př. n. l.

Egyptologové z dekódovaných hieroglyfů vědí, že Amenhotepa rozbalili kněží v 11. století před naším letopočtem, během 21. dynastie, aby napravili škody způsobené vykradači hrobek. Spekulovalo se také, že ho rozbalili, aby znovu použili královské pohřební vybavení nebo ukradli ozdoby. Podle nynějších zjištění se však ukázalo, že kněží měli jen ty nejlepší úmysly.

Původní hrobka Amenhotepa I. nebyla nikdy nalezena. Byl objeven v roce 1881 na místě v Luxoru, kde je známo, že úředníci 21. dynastie ukrývali mumie králů a šlechticů, aby je ochránili před vykradači hrobek.

Při prvním otevření rakve byla nalezena zachovalá vosa, pravděpodobně přitahována vůní girland.

Související články
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz