Nedávná rozsáhlá mezinárodní studie naznačuje, že léky na krevní tlak by mohly zabránit v rozvoji diabetu 2. typu u milionů lidí po celém světě. Podaří se pokořit jednu z nejrozšířenějších civilizačních chorob současnosti?
Je známo, že někteří lékaři již nějakou dobu předepisují léky na krevní tlak, aby snížili nebezpečí života ohrožujícího infarktu nebo vzniku mozkové mrtvice. Doposud však zůstávala nezodpovězena otázka, zda tyto léky mohou také pomoci odrazit hrozbu cukrovky 2. typu.
Nyní však vědci zjistili, že ochranné účinky léků jsou mnohem širší, než se dříve myslelo. V současné době v České republice trpí cukrovkou zhruba 850 tisíc lidí, přičemž se odhaduje, že dalších až 200 tisíc o této nemoci neví.
V největší studii svého druhu sledovali vědci z univerzit v Oxfordu a Bristolu více než 145 000 lidí z 19 globálních náhodných klinických studií po dobu pěti let. Zjistili, že snížení systolického krevního tlaku o 5 mmHg – snadno dosažitelné pomocí léků na krevní tlak nebo změnou životního stylu – snížilo riziko diabetu 2. typu o 11 %.
Výzkumníci také zkoumali účinky pěti hlavních typů léků na krevní tlak z 22 klinických studií ve srovnání s placebem. Zjistili, že nejsilnější ochranný účinek mají inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) a blokátory receptoru pro angiotenzin II (ARB), oba snižují relativní riziko rozvoje diabetu o 16 %.
V současné době odborníci tvrdí, že zdravá váha a zdravý životní styl jsou nejlepším způsobem, jak snížit riziko diabetu 2. typu. „Náš výzkum poskytuje jasný důkaz, že podávání ACE inhibitorů nebo ARB, které jsou běžně k dispozici a cenově dostupné po celém světě, pacientům s vysokým rizikem by mohlo omezit rostoucí zátěž cukrovkou 2. typu,“ uvedl profesor Kazem Rahimi, vedoucí výzkumník studie na Oxfordské univerzitě.
Cukrovka a vysoký krevní tlak jsou dva důležité a rostoucí problémy, které zvyšují pravděpodobnost, že se u člověka vyvine řada dalších vážných zdravotních komplikací, včetně infarktu a mrtvice.