Domů     Zajímavosti
Včasnému rozpoznání nemocí pomáhají i lékárny
Martin Macourek
od Martin Macourek 1.11.2021

komerční sdělení

 

Z pochopitelných důvodů to vypadá, že středobodem současného medicínského zájmu je covid. Na ostatní choroby se jako by trochu zapomnělo a prevence šla po praktické stránce skoro úplně stranou.

Její zanedbání přitom vede k akutním stavům, jejichž řešení představuje nežádoucí časovou a finanční zátěž zdravotního systému. Výsledek je přitom často nejistý. Vlády proto mohutně investují do výzkumu nových preventivních metod, které zaručí včasnou diagnostiku následovanou beze spěchu naplánovanou léčbou.

reklama

Medicína na prevenci nezapomněla, společenská objednávka trvá a ve skutečnosti se ty největší současné objevy odehrávají právě na tomto poli. Preventivní programy spouštějí i některé české lékárny..

Hned několik jich rozjela například česká síť Benu. Jeden z nich je na Alzheimerovu chorobu, závažné onemocnění mozku, při němž dochází k zániku mozkových buněk a úbytku mozkové hmoty.

V současnosti jde o vůbec nejčastější formu demence, tvoří víc než polovinu jejích typů.

Jak to přibrzdit

Takzvaným „alzheimerem“ trpí na světě přibližně 40 milionů lidí. Nemoc jim poškozuje tu část mozku, která řídí paměť, myšlení a jazykové schopnosti. Téměř třetina pacientů je starších 80 let a s tím, jak populace stárne, stoupá i počet nemocných. Včasná diagnóza přitom může jim i jejich rodině podstatně ulehčit život.

reklama

V současné době neumíme stoprocentně určit příčiny ať už demence, či Alzheimerovy choroby, zkoumá se například souvislost s genetickým zatížením.

„Je to nemoc, která se zatím nedá zastavit. Extrémně důležité je včasné určení diagnózy, k čemuž chceme přispět i my.  Čím dříve odhalíme nemoc, tím dříve jsme schopni nasadit adekvátní léčbu, zbrzdit progresi a oddálit nástup dalších stádií,“ popisuje Michala Belasová, farmaceutka z Benu.

Nejde jen o demenci

Varovným signálem počínající Alzheimerovy choroby nebo i jiné formy demence jsou poruchy paměti. Již od roku 2019 mohou lidé využívat screeningový program v Alzheimer konzultačních centrech, která provozuje společnost Benu.

reklama

Dosavadní testování odhalilo, že příznaky možné poruchy paměti vykazuje každý šestý vyšetřený člověk. Testy provádějí proškolení farmaceuti pomocí originálních materiálů vyvinutých týmem Aleše Bartoše, předního odborníka na Alzheimerovu chorobu působícího na Neurologické klinice v pražské nemocnici na Vinohradech a také v Ústavu národního duševního zdraví.

Kromě toho mohou zákazníci ve vybraných lékárnách absolvovat hned několik dalších preventivních konzultací spojených s orientačními a informativními screeningovými měřeními, která odhalí například zvýšený cholesterol nebo riziko vzniku cukrovky.

„Díky prevenci dokážeme nejen včas zasáhnout, ale zdravotním komplikacím úspěšně předcházet. Zájemci o preventivní konzultace se mohou jednoduše registrovat osobně, telefonicky, přes mobilní aplikaci nebo na www.benu.cz,“ uzavírá Michala Belasová.

S cukrovkou není legrace

V České republice se s ní léčí přes 800 tisíc lidí. Spousta dalších však o své nemoci zatím neví, reálný odhad celkového počtu nemocných je spíš přes milion, tedy víc jak 10 procent populace. Primární prevence spočívá v rozpoznání rizika vzniku cukrovky a včasné úpravě životosprávy tak, aby člověk pokud možno vůbec neonemocněl.

Sekundární prevence zahrnuje včasné odhalení již existující nemoci a předejití komplikacím, které vyžadují dalekosáhlejší léčbu. Dobrá kompenzace cukrovky spočívá v pravidelné kontrole hladin krevního cukru, tak se dá riziko komplikací držet na celkem nízké úrovni, a pokud se již nějaké projevily, aspoň zpomalit jejich progresi.

Včasnému záchytu nemoci pomáhá se svými preventivními vyšetřeními i Benu – ve vybraných lékárnách si každý zákazník může nechat zdarma změřit hladinu cukru v krvi.

reklama
Související články
Ze všech planet, měsíců a asteroidů, kam až lidské oko kdy dohlédlo, je Země tím nejlepším místem pro život. Má jedinou nevýhodu – není nafukovací. Naštěstí je všude kolem celá volná sluneční soustava. Kdysi jsme o ni věděli žalostně málo, dnes – díky přelomovým objevům – už víme mnohem víc… Zaměstnala hlavu Pythagorovi i starověkým […]
Před 20 lety vznikl z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Prof. Antonínem Holým projekt s jediným cílem – vytvořit cenu pro vědce a techniky, která by jim pomohla získat popularitu a uznání. Dnes je soutěž Česká hlava nejprestižnějším českým oceněním za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. V […]
Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty MENDELU, který se dlouhodobě věnuje problematice plýtvání potravinami v domácnostech, zjistil, jaké množství potravin končí ve směsném komunálním odpadu. Průměrně je to 36,4 kilogramů za rok, v sídlištní zástavbě pak až 53 kilogramů na osobu. Nyní se chtějí zaměřit na to, jak by se mohl tento odpad dále zpracovat a […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Pokojové rostliny měly dlouhá léta pověst fotosyntetických organismů zlepšujících klima v uzavřeném prostoru. Z piedestalu výkonných čističek vzduchu je však nakonec srazili sami vědci… Jeden květinový list vytvoří za hodinu v průměru 5 ml kyslíku, za celý den jde o množství srovnatelné s 2,4 litry kyslíku. Na vyčištění vzduchu v celé místnosti je to však […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz