Domů     Zajímavosti
Včasnému rozpoznání nemocí pomáhají i lékárny

komerční sdělení

 

Z pochopitelných důvodů to vypadá, že středobodem současného medicínského zájmu je covid. Na ostatní choroby se jako by trochu zapomnělo a prevence šla po praktické stránce skoro úplně stranou.

Její zanedbání přitom vede k akutním stavům, jejichž řešení představuje nežádoucí časovou a finanční zátěž zdravotního systému. Výsledek je přitom často nejistý. Vlády proto mohutně investují do výzkumu nových preventivních metod, které zaručí včasnou diagnostiku následovanou beze spěchu naplánovanou léčbou.

Medicína na prevenci nezapomněla, společenská objednávka trvá a ve skutečnosti se ty největší současné objevy odehrávají právě na tomto poli. Preventivní programy spouštějí i některé české lékárny..

Hned několik jich rozjela například česká síť Benu. Jeden z nich je na Alzheimerovu chorobu, závažné onemocnění mozku, při němž dochází k zániku mozkových buněk a úbytku mozkové hmoty.

V současnosti jde o vůbec nejčastější formu demence, tvoří víc než polovinu jejích typů.

Jak to přibrzdit

Takzvaným „alzheimerem“ trpí na světě přibližně 40 milionů lidí. Nemoc jim poškozuje tu část mozku, která řídí paměť, myšlení a jazykové schopnosti. Téměř třetina pacientů je starších 80 let a s tím, jak populace stárne, stoupá i počet nemocných. Včasná diagnóza přitom může jim i jejich rodině podstatně ulehčit život.

V současné době neumíme stoprocentně určit příčiny ať už demence, či Alzheimerovy choroby, zkoumá se například souvislost s genetickým zatížením.

„Je to nemoc, která se zatím nedá zastavit. Extrémně důležité je včasné určení diagnózy, k čemuž chceme přispět i my.  Čím dříve odhalíme nemoc, tím dříve jsme schopni nasadit adekvátní léčbu, zbrzdit progresi a oddálit nástup dalších stádií,“ popisuje Michala Belasová, farmaceutka z Benu.

Nejde jen o demenci

Varovným signálem počínající Alzheimerovy choroby nebo i jiné formy demence jsou poruchy paměti. Již od roku 2019 mohou lidé využívat screeningový program v Alzheimer konzultačních centrech, která provozuje společnost Benu.

Dosavadní testování odhalilo, že příznaky možné poruchy paměti vykazuje každý šestý vyšetřený člověk. Testy provádějí proškolení farmaceuti pomocí originálních materiálů vyvinutých týmem Aleše Bartoše, předního odborníka na Alzheimerovu chorobu působícího na Neurologické klinice v pražské nemocnici na Vinohradech a také v Ústavu národního duševního zdraví.

Kromě toho mohou zákazníci ve vybraných lékárnách absolvovat hned několik dalších preventivních konzultací spojených s orientačními a informativními screeningovými měřeními, která odhalí například zvýšený cholesterol nebo riziko vzniku cukrovky.

„Díky prevenci dokážeme nejen včas zasáhnout, ale zdravotním komplikacím úspěšně předcházet. Zájemci o preventivní konzultace se mohou jednoduše registrovat osobně, telefonicky, přes mobilní aplikaci nebo na www.benu.cz,“ uzavírá Michala Belasová.

S cukrovkou není legrace

V České republice se s ní léčí přes 800 tisíc lidí. Spousta dalších však o své nemoci zatím neví, reálný odhad celkového počtu nemocných je spíš přes milion, tedy víc jak 10 procent populace. Primární prevence spočívá v rozpoznání rizika vzniku cukrovky a včasné úpravě životosprávy tak, aby člověk pokud možno vůbec neonemocněl.

Sekundární prevence zahrnuje včasné odhalení již existující nemoci a předejití komplikacím, které vyžadují dalekosáhlejší léčbu. Dobrá kompenzace cukrovky spočívá v pravidelné kontrole hladin krevního cukru, tak se dá riziko komplikací držet na celkem nízké úrovni, a pokud se již nějaké projevily, aspoň zpomalit jejich progresi.

Včasnému záchytu nemoci pomáhá se svými preventivními vyšetřeními i Benu – ve vybraných lékárnách si každý zákazník může nechat zdarma změřit hladinu cukru v krvi.

reklama
Související články
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz