Domů     Zajímavosti
Včasnému rozpoznání nemocí pomáhají i lékárny
Martin Macourek
od Martin Macourek 1.11.2021

komerční sdělení

 

Z pochopitelných důvodů to vypadá, že středobodem současného medicínského zájmu je covid. Na ostatní choroby se jako by trochu zapomnělo a prevence šla po praktické stránce skoro úplně stranou.

Její zanedbání přitom vede k akutním stavům, jejichž řešení představuje nežádoucí časovou a finanční zátěž zdravotního systému. Výsledek je přitom často nejistý. Vlády proto mohutně investují do výzkumu nových preventivních metod, které zaručí včasnou diagnostiku následovanou beze spěchu naplánovanou léčbou.

reklama

Medicína na prevenci nezapomněla, společenská objednávka trvá a ve skutečnosti se ty největší současné objevy odehrávají právě na tomto poli. Preventivní programy spouštějí i některé české lékárny..

Hned několik jich rozjela například česká síť Benu. Jeden z nich je na Alzheimerovu chorobu, závažné onemocnění mozku, při němž dochází k zániku mozkových buněk a úbytku mozkové hmoty.

V současnosti jde o vůbec nejčastější formu demence, tvoří víc než polovinu jejích typů.

Jak to přibrzdit

Takzvaným „alzheimerem“ trpí na světě přibližně 40 milionů lidí. Nemoc jim poškozuje tu část mozku, která řídí paměť, myšlení a jazykové schopnosti. Téměř třetina pacientů je starších 80 let a s tím, jak populace stárne, stoupá i počet nemocných. Včasná diagnóza přitom může jim i jejich rodině podstatně ulehčit život.

reklama

V současné době neumíme stoprocentně určit příčiny ať už demence, či Alzheimerovy choroby, zkoumá se například souvislost s genetickým zatížením.

„Je to nemoc, která se zatím nedá zastavit. Extrémně důležité je včasné určení diagnózy, k čemuž chceme přispět i my.  Čím dříve odhalíme nemoc, tím dříve jsme schopni nasadit adekvátní léčbu, zbrzdit progresi a oddálit nástup dalších stádií,“ popisuje Michala Belasová, farmaceutka z Benu.

Nejde jen o demenci

Varovným signálem počínající Alzheimerovy choroby nebo i jiné formy demence jsou poruchy paměti. Již od roku 2019 mohou lidé využívat screeningový program v Alzheimer konzultačních centrech, která provozuje společnost Benu.

reklama

Dosavadní testování odhalilo, že příznaky možné poruchy paměti vykazuje každý šestý vyšetřený člověk. Testy provádějí proškolení farmaceuti pomocí originálních materiálů vyvinutých týmem Aleše Bartoše, předního odborníka na Alzheimerovu chorobu působícího na Neurologické klinice v pražské nemocnici na Vinohradech a také v Ústavu národního duševního zdraví.

Kromě toho mohou zákazníci ve vybraných lékárnách absolvovat hned několik dalších preventivních konzultací spojených s orientačními a informativními screeningovými měřeními, která odhalí například zvýšený cholesterol nebo riziko vzniku cukrovky.

„Díky prevenci dokážeme nejen včas zasáhnout, ale zdravotním komplikacím úspěšně předcházet. Zájemci o preventivní konzultace se mohou jednoduše registrovat osobně, telefonicky, přes mobilní aplikaci nebo na www.benu.cz,“ uzavírá Michala Belasová.

S cukrovkou není legrace

V České republice se s ní léčí přes 800 tisíc lidí. Spousta dalších však o své nemoci zatím neví, reálný odhad celkového počtu nemocných je spíš přes milion, tedy víc jak 10 procent populace. Primární prevence spočívá v rozpoznání rizika vzniku cukrovky a včasné úpravě životosprávy tak, aby člověk pokud možno vůbec neonemocněl.

Sekundární prevence zahrnuje včasné odhalení již existující nemoci a předejití komplikacím, které vyžadují dalekosáhlejší léčbu. Dobrá kompenzace cukrovky spočívá v pravidelné kontrole hladin krevního cukru, tak se dá riziko komplikací držet na celkem nízké úrovni, a pokud se již nějaké projevily, aspoň zpomalit jejich progresi.

Včasnému záchytu nemoci pomáhá se svými preventivními vyšetřeními i Benu – ve vybraných lékárnách si každý zákazník může nechat zdarma změřit hladinu cukru v krvi.

reklama
Související články
Prokrastinace představuje fenomén odkládání plnění povinností a úkolů. Místo toho se člověk raději věnuje nedůležité činnosti, nebo přímo nicnedělání. Rozhodně si však při ní neodpočinete, nestojí za ní ale ani lenost. Co ji způsobuje a jak s ní zatočit? Podle odborníků je prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch náročných a […]
Večeře v rodinném kruhu jsou příjemným zakončením dne, příležitost se uvolnit a popovídat si se svými blízkými. I když je Češi milují, každý den si je dopřává jen 9 % rodin. Alespoň třikrát týdně pak 60 % rodin. Společné večeře přitom přinášejí spoustu výhod, včetně zdravotních. Třeba… Nejnovější průzkum uskutečněný v září tohoto roku American Heart Association, […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Neodvratitelná je sudba vysychajícího Aralského jezera. Z kdysi obří vodní plochy zůstal jen malý pozůstatek na kazašské straně hranice. Zcela stejný osud však hrozí i dalším jezerům – mezi nimi i Urmijskému jezeru v Íránu, které bývalo největším jezerem na Blízkém východě. Voda v bezodtokém jezeře, které mělo dříve rozlohu 5000 km2 jako Ústecký kraj, ubývá nepřetržitě od […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz