Domů     Medicína
Proti Alzheimerově chorobě by mohl bojovat nenápadný malý červík
Martin Janda 31.10.2021

V roce 1906 došlo ve světě k několika fatálním událostem. Erupce sopky Vesuv zničila Neapol. Na druhé straně planety zemětřesení srovnalo se zemí San Francisco. A jistý německý lékař jménem Alois Alzheimer popsal zvláštní chorobu, která se vyskytovala u starších lidí..

Alzheimer tehdy na odborném semináři popsal případ nedávno zesnulé pětapadesátileté Auguste Deterové, u níž se projevila silná demence. Alzheimera její případ zaujal, neboť slabomyslnost v tak mladém věku nebyla běžná.

Nešťastná Auguste v jedné ze svých světlejších chvil vyslovila větu, která celé onemocnění může symbolizovat: „Nějak jsem se ztratila.“.

Dnes v globálním měřítku trpí Alzheimerovou chorobou 36 milionů lidí a do roku 2030 tento počet stoupne na 66 milionů. Možnosti její léčby jsou přitom teprve v pověstných plenkách.

Ale první vlaštovičky se už objevují. Stále více výzkumů naznačuje, že při vzniku neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba nebo ALS hrají důležitou úlohu střevní bakterie.

Dosud však bylo velmi obtížné určit, které konkrétní bakterie to jsou, vzhledem k obrovskému množství různých druhů v našem těle. Avšak vědci z Floridské univerzity nyní identifikovali malého průsvitného červa Caenorhabditis elegans, který by mohl tyto zlořády mezi bakteriemi pomoci nalézt.

Každý z těchto červíků má v sobě přesně 959 buněk a je dlouhý pouze jeden milimetr. Vykazuje však mnoho podobností s lidmi, protože disponuje svaly, střevy nebo nervy. Orgán se přitom skládají jen z několika málo buněk namísto miliard, což je mimořádně vhodné pro kontrolované experimenty.

Jednou z dalších výhod těchto malých organismů je také to, že jsou průhledné. Jsou v nich tak viditelné různé fluorescenční proteiny, což vědcům umožňuje sledovat účinky v reálném čase.

Všechna neurodegenerativní onemocnění mají příčinu v potížích s hospodařením s bílkovinami v těle. Za nepříznivých okolností se bílkoviny začnou hromadit v tkáních. A toto hromadění mají na svědomí právě zlovolné bakterie.

Vzhledem k tomu, že pro červy Caenorhabditis elegans jsou bakterie oblíbenou lahůdkou, bylo pro vědce poměrně snadné provést testy s bakteriemi, které žijí ve střevech. Cílem bylo zjistit, zda některé z těchto bakterií způsobují větší hromadění bílkovin než jiné.

A skutečně, ukázalo se, že ve skutečnosti existují specifické bakterie, které způsobují tyto typy hromadění. A jak už to tak bývá, výzkumný tým našel i prospěšné bakterie, které působily proti nepříznivým účinkům škodlivých bakterií.

Každopádně odhalení zlotřilých mikroorganismů pomocí nenápadného červa může ve svých pomoci najít léčbu i proti Alzheimerově chorobě.

reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz