Domů     Medicína
Proti Alzheimerově chorobě by mohl bojovat nenápadný malý červík
Martin Janda
od Martin Janda 31.10.2021

V roce 1906 došlo ve světě k několika fatálním událostem. Erupce sopky Vesuv zničila Neapol. Na druhé straně planety zemětřesení srovnalo se zemí San Francisco. A jistý německý lékař jménem Alois Alzheimer popsal zvláštní chorobu, která se vyskytovala u starších lidí..

Alzheimer tehdy na odborném semináři popsal případ nedávno zesnulé pětapadesátileté Auguste Deterové, u níž se projevila silná demence. Alzheimera její případ zaujal, neboť slabomyslnost v tak mladém věku nebyla běžná.

Nešťastná Auguste v jedné ze svých světlejších chvil vyslovila větu, která celé onemocnění může symbolizovat: „Nějak jsem se ztratila.“.

reklama

Dnes v globálním měřítku trpí Alzheimerovou chorobou 36 milionů lidí a do roku 2030 tento počet stoupne na 66 milionů. Možnosti její léčby jsou přitom teprve v pověstných plenkách.

Ale první vlaštovičky se už objevují. Stále více výzkumů naznačuje, že při vzniku neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba nebo ALS hrají důležitou úlohu střevní bakterie.

Dosud však bylo velmi obtížné určit, které konkrétní bakterie to jsou, vzhledem k obrovskému množství různých druhů v našem těle. Avšak vědci z Floridské univerzity nyní identifikovali malého průsvitného červa Caenorhabditis elegans, který by mohl tyto zlořády mezi bakteriemi pomoci nalézt.

Každý z těchto červíků má v sobě přesně 959 buněk a je dlouhý pouze jeden milimetr. Vykazuje však mnoho podobností s lidmi, protože disponuje svaly, střevy nebo nervy. Orgán se přitom skládají jen z několika málo buněk namísto miliard, což je mimořádně vhodné pro kontrolované experimenty.

reklama

Jednou z dalších výhod těchto malých organismů je také to, že jsou průhledné. Jsou v nich tak viditelné různé fluorescenční proteiny, což vědcům umožňuje sledovat účinky v reálném čase.

Všechna neurodegenerativní onemocnění mají příčinu v potížích s hospodařením s bílkovinami v těle. Za nepříznivých okolností se bílkoviny začnou hromadit v tkáních. A toto hromadění mají na svědomí právě zlovolné bakterie.

Vzhledem k tomu, že pro červy Caenorhabditis elegans jsou bakterie oblíbenou lahůdkou, bylo pro vědce poměrně snadné provést testy s bakteriemi, které žijí ve střevech. Cílem bylo zjistit, zda některé z těchto bakterií způsobují větší hromadění bílkovin než jiné.

A skutečně, ukázalo se, že ve skutečnosti existují specifické bakterie, které způsobují tyto typy hromadění. A jak už to tak bývá, výzkumný tým našel i prospěšné bakterie, které působily proti nepříznivým účinkům škodlivých bakterií.

reklama

Každopádně odhalení zlotřilých mikroorganismů pomocí nenápadného červa může ve svých pomoci najít léčbu i proti Alzheimerově chorobě.

reklama
Související články
Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme? Nachází se na kůži, drží na površích nebo si […]
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz