Domů     Medicína
Proti Alzheimerově chorobě by mohl bojovat nenápadný malý červík
Martin Janda 31.10.2021

V roce 1906 došlo ve světě k několika fatálním událostem. Erupce sopky Vesuv zničila Neapol. Na druhé straně planety zemětřesení srovnalo se zemí San Francisco. A jistý německý lékař jménem Alois Alzheimer popsal zvláštní chorobu, která se vyskytovala u starších lidí..

Alzheimer tehdy na odborném semináři popsal případ nedávno zesnulé pětapadesátileté Auguste Deterové, u níž se projevila silná demence. Alzheimera její případ zaujal, neboť slabomyslnost v tak mladém věku nebyla běžná.

Nešťastná Auguste v jedné ze svých světlejších chvil vyslovila větu, která celé onemocnění může symbolizovat: „Nějak jsem se ztratila.“.

Dnes v globálním měřítku trpí Alzheimerovou chorobou 36 milionů lidí a do roku 2030 tento počet stoupne na 66 milionů. Možnosti její léčby jsou přitom teprve v pověstných plenkách.

Ale první vlaštovičky se už objevují. Stále více výzkumů naznačuje, že při vzniku neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba nebo ALS hrají důležitou úlohu střevní bakterie.

Dosud však bylo velmi obtížné určit, které konkrétní bakterie to jsou, vzhledem k obrovskému množství různých druhů v našem těle. Avšak vědci z Floridské univerzity nyní identifikovali malého průsvitného červa Caenorhabditis elegans, který by mohl tyto zlořády mezi bakteriemi pomoci nalézt.

Každý z těchto červíků má v sobě přesně 959 buněk a je dlouhý pouze jeden milimetr. Vykazuje však mnoho podobností s lidmi, protože disponuje svaly, střevy nebo nervy. Orgán se přitom skládají jen z několika málo buněk namísto miliard, což je mimořádně vhodné pro kontrolované experimenty.

Jednou z dalších výhod těchto malých organismů je také to, že jsou průhledné. Jsou v nich tak viditelné různé fluorescenční proteiny, což vědcům umožňuje sledovat účinky v reálném čase.

Všechna neurodegenerativní onemocnění mají příčinu v potížích s hospodařením s bílkovinami v těle. Za nepříznivých okolností se bílkoviny začnou hromadit v tkáních. A toto hromadění mají na svědomí právě zlovolné bakterie.

Vzhledem k tomu, že pro červy Caenorhabditis elegans jsou bakterie oblíbenou lahůdkou, bylo pro vědce poměrně snadné provést testy s bakteriemi, které žijí ve střevech. Cílem bylo zjistit, zda některé z těchto bakterií způsobují větší hromadění bílkovin než jiné.

A skutečně, ukázalo se, že ve skutečnosti existují specifické bakterie, které způsobují tyto typy hromadění. A jak už to tak bývá, výzkumný tým našel i prospěšné bakterie, které působily proti nepříznivým účinkům škodlivých bakterií.

Každopádně odhalení zlotřilých mikroorganismů pomocí nenápadného červa může ve svých pomoci najít léčbu i proti Alzheimerově chorobě.

Související články
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
Houby lysohlávky se řadí mezi pravé halucinogeny, neboť ovlivňují smyslové vnímáni i prožívání reality, a to díky obsahu účinné látky zvané psilocybin. Její použití u pacientů s rakovinou, kteří trpí úzkostmi a depresemi, spolu s psychologickou podporou, jim poskytlo úlevu od psychických potíží až na dva roky! Lysohlávkám se přezdívá „houbičky“, jedná se o stopkovýtrusné […]
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz