Domů     Medicína
Proti Alzheimerově chorobě by mohl bojovat nenápadný malý červík
Martin Janda
od Martin Janda 31.10.2021

V roce 1906 došlo ve světě k několika fatálním událostem. Erupce sopky Vesuv zničila Neapol. Na druhé straně planety zemětřesení srovnalo se zemí San Francisco. A jistý německý lékař jménem Alois Alzheimer popsal zvláštní chorobu, která se vyskytovala u starších lidí..

Alzheimer tehdy na odborném semináři popsal případ nedávno zesnulé pětapadesátileté Auguste Deterové, u níž se projevila silná demence. Alzheimera její případ zaujal, neboť slabomyslnost v tak mladém věku nebyla běžná.

Nešťastná Auguste v jedné ze svých světlejších chvil vyslovila větu, která celé onemocnění může symbolizovat: „Nějak jsem se ztratila.“.

reklama

Dnes v globálním měřítku trpí Alzheimerovou chorobou 36 milionů lidí a do roku 2030 tento počet stoupne na 66 milionů. Možnosti její léčby jsou přitom teprve v pověstných plenkách.

Ale první vlaštovičky se už objevují. Stále více výzkumů naznačuje, že při vzniku neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba nebo ALS hrají důležitou úlohu střevní bakterie.

Dosud však bylo velmi obtížné určit, které konkrétní bakterie to jsou, vzhledem k obrovskému množství různých druhů v našem těle. Avšak vědci z Floridské univerzity nyní identifikovali malého průsvitného červa Caenorhabditis elegans, který by mohl tyto zlořády mezi bakteriemi pomoci nalézt.

Každý z těchto červíků má v sobě přesně 959 buněk a je dlouhý pouze jeden milimetr. Vykazuje však mnoho podobností s lidmi, protože disponuje svaly, střevy nebo nervy. Orgán se přitom skládají jen z několika málo buněk namísto miliard, což je mimořádně vhodné pro kontrolované experimenty.

reklama

Jednou z dalších výhod těchto malých organismů je také to, že jsou průhledné. Jsou v nich tak viditelné různé fluorescenční proteiny, což vědcům umožňuje sledovat účinky v reálném čase.

Všechna neurodegenerativní onemocnění mají příčinu v potížích s hospodařením s bílkovinami v těle. Za nepříznivých okolností se bílkoviny začnou hromadit v tkáních. A toto hromadění mají na svědomí právě zlovolné bakterie.

Vzhledem k tomu, že pro červy Caenorhabditis elegans jsou bakterie oblíbenou lahůdkou, bylo pro vědce poměrně snadné provést testy s bakteriemi, které žijí ve střevech. Cílem bylo zjistit, zda některé z těchto bakterií způsobují větší hromadění bílkovin než jiné.

A skutečně, ukázalo se, že ve skutečnosti existují specifické bakterie, které způsobují tyto typy hromadění. A jak už to tak bývá, výzkumný tým našel i prospěšné bakterie, které působily proti nepříznivým účinkům škodlivých bakterií.

reklama

Každopádně odhalení zlotřilých mikroorganismů pomocí nenápadného červa může ve svých pomoci najít léčbu i proti Alzheimerově chorobě.

reklama
Související články
Nemoci provázely lidský život od nepaměti. V historii se ale našlo několik statečných lékařů a badatelů, kteří ve snaze porozumět příčinám zákeřných chorob či na ně objevit lék, riskovali vlastní zdraví a někdy i život. Kteří odvážlivci to byli? Skotský lékař, chirurg a patolog John Hunter (1728-1793) věřil, že kapavka a syfilis jsou různými stádii […]
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opojné uvolnění dopaminu. To vše navíc za méně než 10 vteřin. Za skutečný ráj nikotinu je aktuálně možné označit Bulharsko, cigaretám zde totiž […]
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz