Domů     Medicína
Jak mohou rostlinné léky pomoci v době rizika virových infekcí?
Jan Nováček 1.11.2021
Kořen jihoafrické pelargonie

Příznaky onemocnění Covid-19 mohou být od zcela nenápadných, těžko odlišitelných od jiných viróz, až po typické příznaky: horečka, kašel, obtížné dýchání, bolest svalů, únava.

Léčba se zaměřuje na ovlivnění příznaků (proti horečce, bolesti, na odkašlání nebo tlumení kašle). Vhodný přípravek vám poradí v lékárně. Při léčbě příznaků virových onemocnění je ale možné použít také léky vyrobené z rostlin – ty dokážou ovlivnit zejména problémy dýchacího ústrojí a podpořit imunitu.

Kořen hořce

Několik studií prokázalo, že právě extrakt z kořene hořce může pozastavovat množení koronaviru, který vyvolal v roce 2012 epidemii onemocnění SARS. Kořen hořce je obsažen v několika lécích a doplňcích stravy, které lze zakoupit v lékárnách.

Léky a doplňky mohou mít někdy podobné složení, ale zpravidla se liší dávkováním a svým účelem. Obecně: léky slouží k prevenci a léčbě nemocí, potravní doplňky k doplnění běžné stravy. O tom, kdy zvolit lék a kdy doplněk stravy pojednávají články na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Léky s obsahem hořce v kombinaci s dalšími bylinkami, jako je prvosenka jarní, sporýš lékařský, šťovík kyselý a černý bez, pomáhají rozpouštět a vylučovat hlen a ulevit od příznaků virových i bakteriálních onemocnění cest dýchacích, jako jsou kašel, bolest v krku, rýma a podobné.

Mohou zmírnit příznaky virových onemocnění, a tím mnohdy snížit riziko komplikací.

Ulevit od příznaků dýchacích cest pomáhá také extrakt z kořene jihoafrické pelargonie (Pelargonium sidoides), u které byl laboratorně prokázaný protivirový účinek. Extrakt z této byliny brzdí rychlé množení virů, a tak působí proti šíření infekce, podporuje také protivirovou imunitu.

Rostlina vstoupila do dějin medicíny poté, co se osvědčila v léčbě tuberkulózy. Pak se na ni na mnoho let zapomnělo, protože nemoc dnes úspěšně léčí antibiotika. V současnosti se lék na bázi extraktu z Pelargonium sidoides v ČR používá ke zmírnění příznaků u akutních respiračních onemocnění virového původu, které se projevují suchým nebo vlhkým kašlem, zvýšenou teplotou či horečkou.

Mluvíme o akutní bronchitidě (zánět průdušek), který bývá často provázen i zánětem horních cest dýchacích (rýma, ucpaný nos, bolest v krku). Lék s obsahem extraktu z jihoafrické pelargonie s označením EPs 7630 totiž nejen že zmírňuje příznaky nemoci, v klinických studiích též zkracoval dobu pracovní neschopnosti.

Kořen lékořice

Tato bylina se používá při onemocnění horních cest dýchacích, ulehčuje odkašlávání. V roce 2003 proběhla studie, která potvrdila, že látky této byliny dokážou bojovat s některými typy z rodiny koronavirů.

Zpomalují také jejich šíření a schopnost organismus zabránit napadení buněk virem. Nabízí se tak možnost využití extraktů lékořice k pomocné léčbě COVID-19. Nejen léčivé rostliny mohou pomoci, je dobré také zvýšit obranyschopnost organismu.

K tomu pomáhají kromě dostatku vitamínů také například látky odborně označované jako beta glukany, obsažené v léčivých houbách.

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz