Domů     Medicína
Jak mohou rostlinné léky pomoci v době rizika virových infekcí?
Jan Nováček 1.11.2021
Kořen jihoafrické pelargonie

Příznaky onemocnění Covid-19 mohou být od zcela nenápadných, těžko odlišitelných od jiných viróz, až po typické příznaky: horečka, kašel, obtížné dýchání, bolest svalů, únava.

Léčba se zaměřuje na ovlivnění příznaků (proti horečce, bolesti, na odkašlání nebo tlumení kašle). Vhodný přípravek vám poradí v lékárně. Při léčbě příznaků virových onemocnění je ale možné použít také léky vyrobené z rostlin – ty dokážou ovlivnit zejména problémy dýchacího ústrojí a podpořit imunitu.

Kořen hořce

Několik studií prokázalo, že právě extrakt z kořene hořce může pozastavovat množení koronaviru, který vyvolal v roce 2012 epidemii onemocnění SARS. Kořen hořce je obsažen v několika lécích a doplňcích stravy, které lze zakoupit v lékárnách.

Léky a doplňky mohou mít někdy podobné složení, ale zpravidla se liší dávkováním a svým účelem. Obecně: léky slouží k prevenci a léčbě nemocí, potravní doplňky k doplnění běžné stravy. O tom, kdy zvolit lék a kdy doplněk stravy pojednávají články na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Léky s obsahem hořce v kombinaci s dalšími bylinkami, jako je prvosenka jarní, sporýš lékařský, šťovík kyselý a černý bez, pomáhají rozpouštět a vylučovat hlen a ulevit od příznaků virových i bakteriálních onemocnění cest dýchacích, jako jsou kašel, bolest v krku, rýma a podobné.

Mohou zmírnit příznaky virových onemocnění, a tím mnohdy snížit riziko komplikací.

Ulevit od příznaků dýchacích cest pomáhá také extrakt z kořene jihoafrické pelargonie (Pelargonium sidoides), u které byl laboratorně prokázaný protivirový účinek. Extrakt z této byliny brzdí rychlé množení virů, a tak působí proti šíření infekce, podporuje také protivirovou imunitu.

Rostlina vstoupila do dějin medicíny poté, co se osvědčila v léčbě tuberkulózy. Pak se na ni na mnoho let zapomnělo, protože nemoc dnes úspěšně léčí antibiotika. V současnosti se lék na bázi extraktu z Pelargonium sidoides v ČR používá ke zmírnění příznaků u akutních respiračních onemocnění virového původu, které se projevují suchým nebo vlhkým kašlem, zvýšenou teplotou či horečkou.

Mluvíme o akutní bronchitidě (zánět průdušek), který bývá často provázen i zánětem horních cest dýchacích (rýma, ucpaný nos, bolest v krku). Lék s obsahem extraktu z jihoafrické pelargonie s označením EPs 7630 totiž nejen že zmírňuje příznaky nemoci, v klinických studiích též zkracoval dobu pracovní neschopnosti.

Kořen lékořice

Tato bylina se používá při onemocnění horních cest dýchacích, ulehčuje odkašlávání. V roce 2003 proběhla studie, která potvrdila, že látky této byliny dokážou bojovat s některými typy z rodiny koronavirů.

Zpomalují také jejich šíření a schopnost organismus zabránit napadení buněk virem. Nabízí se tak možnost využití extraktů lékořice k pomocné léčbě COVID-19. Nejen léčivé rostliny mohou pomoci, je dobré také zvýšit obranyschopnost organismu.

K tomu pomáhají kromě dostatku vitamínů také například látky odborně označované jako beta glukany, obsažené v léčivých houbách.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz