Čeští odborníci z českobudějovického biologického centra Akademie věd, Jihočeské univerzity a Masarykovy univerzity vyrážejí do Ugandy s cílem zkoumat biodiverzitu malých savců. Výsledky jejich práce by mohly mimo jiné pozitivně ovlivnit epidemiologický výzkum..
„Do Ugandy jsme vyrazili, abychom zaplnili slepá místa, odkud neexistují žádné informace o rozmanitosti drobných savců,“ popisuje vedoucí vědeckého týmu Josef Bryja.
„Zároveň se jedná o klíčová území, která toho můžou hodně prozradit o evoluci biodiverzity ve východní Africe obecně. Konkrétně izolované hory v severovýchodní Ugandě mohly ve vlhkých obdobích čtvrtohor představovat významnou migrační trasu pro řadu horských živočichů i rostlin,“ dodává vědec.
Všichni zúčastnění se shodují na tom, že by výprava mohla pomoci v epidemiologických výzkumech, protože je rozšíření nejrůznějších patogenů vázáno na specifické linie hostitelů, kterými jsou často právě drobní savci.
Celá mise by měla zabrat minimálně měsíc a laická veřejnost bude moci všechny její pokroky sledovat na sociálních sítích skrze hashtag #expediceUganda.