Není to ani týden, co byla na Islandu uvedena do provozu zatím největší čistička vzduchu na světě. Ta dokáže nasát vzduch, separovat z něj nežádoucí oxid uhličitý a ten posléze uložit pod zem. .
Obří vynález švýcarského startupu Climeworks a islandské společnosti Carbfix dokáže zachytit až 4000 tun oxidu uhličitého ročně, což je množství přibližně odpovídající emisím, jež během jednoho roku vyprodukuje 790 automobilů.
Ačkoliv jde o velmi sympatický projekt, kterému dozajista nelze upřít jistý potenciál, řada odborníků je k jeho významu pro svět skeptická. Protože se celosvětové emise CO₂ pohybují v řádech gigatun, vidí v přístroji spíše symbolického bojovníka, než budoucího spasitele, snad ani nemluvě o skutečnosti, že je to technologie mimořádně nákladná, alespoň prozatím…
Zařízení Orca, které bylo pojmenováno podle islandského výrazu pro energii, tvoří osm mohutných kontejnerů, které vypadají jako klasické přepravní, ale ve skutečnosti ve svém nitru ukrývají promyšlenou technologii, jejíž neodmyslitelnou součástí jsou i ventilátory určené k nasávání vzduchu a špičkové filtry pro zachytávání CO₂.
Zachycený uhlík se následně míchá s vodou a čerpá hluboko pod zem, kde se pomalu mění v neškodnou horninu.
Otázkou tedy je, zda další chystaná vylepšení dokážou přesvědčit i dosavadní kritiky, nebo zda zařízení (obdobně jako spousta předchozích projektů obdobného ražení) skončí v propadlišti dějin.