Domů     Medicína
První slunné dny bezpečně aneb předejděte sluneční alergii
Dagmar Garciová 28.7.2021
Zdroj: Pixabay

Užíváte si první dny na slunci naplno, ale překvapily vás svědivé pupínky nebo vyrážka? Pravděpodobně se jedná o sluneční alergii, kdy pokožka reaguje na UV záření. Její příznaky mohou být nepříjemné a stresující, neboť se často objevují na viditelných částech těla a mohou se sezónně vracet.

Jak sluneční alergii předcházet, nebo ji léčit, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Co se to děje?

Sluneční alergie, správně fotoalergická fotodermatóza, je kožní onemocnění, které vzniká na základě zvýšené citlivosti kůže na sluneční světlo. Často je podmíněná přítomností dalších senzibilizujících látek.

Nejčastěji se projevuje na jaře nebo na dovolené u moře, kdy se poprvé po delší prodlevě vystavíme slunci. Na kůži se alergie projevuje kopřivkou, zarudnutím, výsevem drobných svědivých pupínků či puchýřků, které mohou tvořit i větší oteklé plochy.

Při přecitlivělosti na sluneční záření může dojít k nežádoucí kožní reakci. Fotodermatózy se dělí do několika kategorií. Může se jednat o fotodermatózy imunologicky zprostředkované, fotodermatózy způsobené léky či některými chemikáliemi, dermatózy zhoršující se světlem či fotodermatózy, které souvisí s poruchou reparace čili obnovy DNA,“ vysvětluje odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.

Příznaky se objevují po několika minutách až hodinách po oslunění, nejčastěji na pažích, v oblasti dekoltu, lýtek nebo v obličeji.

Buďte o krok napřed

Nejlepším způsobem, jak se sluneční alergii vyhnout, je důsledná fotoprotekce. Ta spočívá ve vyvarování se slunečnímu záření, použití přípravků s vysokým UV faktorem a ochraně pokožky vhodným oděvem. Pro všechny osoby je samozřejmě vhodné omezit pobyt na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou.

„Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí vystavit slunci obličej či hřbet rukou 1-2x týdně zhruba na 15 minut, rozhodně tedy není nutné se dlouhodobě vystavovat slunečnímu záření,“ radí Ivana Lánová a pokračuje:

„Pokud na slunci trávíte více času, používejte kvalitní ochranné krémy či gely na opalování, pokrývku hlavy a volné oblečení.

Nezapomínejte ani na sluneční brýle.“

Pozor na parfémy i léky

Vyhnout bychom se měli parfémům, kolínské vodě či vlhčeným ubrouskům, které ke vzniku sluneční alergie mohou přispět. Opatrní by měli být též pacienti, kteří užívají léky mající fotosenzibilizující potenciál.

Uvádí se, že existuje asi 300 takových léčiv. U nich se můžeme setkat po vnitřním podání nebo zevním užití a následné expozici slunečnímu záření s nežádoucí kožní reakcí. Proto vždy čtěte pečlivě příbalový leták, poradit se můžete i s lékařem či lékárníkem.

První pomoc

Pokud vás již alergická reakce na sluneční paprsky dostihla, způsobů, jak si ulevit, je několik. V první řadě byste se měli slunci vyhýbat a nosit lehké a prodyšné oblečení. Projevy na kůži je pak potřeba ošetřovat lokálně.

„Na alergické projevy se používají lokální přípravky s kortikoidy a antihistaminiky, které tlumí zánětlivou reakci a snižují svědění. Pokožku je třeba též hydratovat, vhodné jsou přípravky s obsahem panthenolu,“ radí Ivana Lánová.

Při akutních obtížích i preventivně pomáhají léky na alergii, které zmírní svědění a zarudnutí pokožky. V neposlední řadě na spálenou pokožku pomůžou i chladící obklady a termální vody ve spreji.

Obezřetnost se vyplatí

Sluneční alergie může mít podobné příznaky jako jiná kožní onemocnění, vždy je proto lepší vyhledat pomoc odborníka. „Ordinace kožních lékařů mohou být plné měsíce dopředu, často pomůže konzultace v lékárně.

Pokud máte obavy, zajděte do své nejbližší BENU Lékárny, kde vám lékárník poradí s léčbou či doporučí, zda je nutná návštěva kožního lékaře,“ zakončuje Ivana Lánová.

Související články
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz