Domů     Technika
Příběh elektřiny: Jak se dostane do vaší zásuvky?

komerční sdělení

Bez elektřiny si umí život představit jen málokdo. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jakou cestu musí ujít z elektrárny až do vaší zásuvky? Abyste totiž mohli elektřinu běžně využívat, musí se její původní napětí zmenšit ze 400 kV na pouhých 230 V..

Na začátku je elektrický proud o napětí 400 kV

Nízké napětí 230 V je vhodné pro napájení domácích spotřebičů, pro přenos elektrického proudu na delší vzdálenosti ale nedostačuje. Proto z elektráren odchází proud o napětí až 400 kV, který dále putuje do vodičů vysokého napětí.

Počet voltů v drátech vysokého napětí je tedy 1739× vyšší než v zásuvce u vás doma..

Napětí se mění až 50× za sekundu

Jistě jste si všimli, že vedení na stožárech vysokého napětí tvoří svazky vždy po třech drátech. Proč tomu tak je? Jedná se o třífázovou střídavou soustavu, což v praxi znamená, že z generátoru vedou tři dráty neboli fáze, mezi nimiž lze naměřit elektrické napětí.

Výše napětí je však nestálá a mění se dokonce 50× za sekundu. K přeměně této energie na tu, kterou můžete použít v domácnosti, slouží transformační stanice..

Do regionů putuje proud o napětí 110 kV

V České republice naleznete celkem 46 ohromných transformátorů, které se nacházejí ve vysokonapěťových rozvodnách a jejichž úkolem je převést stávající napětí elektrického proudu na hodnotu 110 kV. Část této energie se následně odvádí do průmyslových podniků, zatímco část je distribuována do obcí.

Šup do zásuvky

K rozvodu elektřiny do obcí, městských částí a nakonec do jednotlivých podniků a domácností slouží vedení na hladině napětí 22 kV. To se v menších transformátorech přemění na nízké napětí 230 V a 400 V, které se používá v domácnostech a menších firmách k napájení spotřebičů, osvětlení nebo vytápění.

Jak to vypadá v zásuvce

Běžná domácnost má jednofázové rozvody. V zásuvce se v levé zdířce nachází fáze (drát s napětím) a v pravé takzvaný nulák neboli místo s nulovým energetickým potenciálem. Nad nimi najdete ještě prostřední kolík, který slouží k uzemnění spotřebičů.

Ušetřete změnou dodavatele

Jste spokojeni se svým dodavatelem elektřiny? Pokud se vám zdá, že platíte příliš vysoké zálohy nebo máte nevýhodné smluvní podmínky, možná je nejvyšší čas změnit dodavatelskou společnost. S jejím výběrem vám pomůže online porovnání cen elektřiny.

Na základě zadaných údajů vám najde ty nejvýhodnější nabídky na trhu a vy tak můžete ušetřit až tisíce korun ročně..

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz