Domů     Historie
Historie zábavnou formou
Dagmar Garciová 7.6.2021
Foto: Tisková zpráva, Efko, MUNIGA, s.r.o.,

Městská kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem stejně jako mnoho dalších muzejních a kulturních subjektů České republiky otevřela v květnu po dlouhých sedmi měsících své prostory veřejnosti. Jednu z prvních připravovaných expozic, která nese název Fenomén IGRÁČEK, mohou návštěvníci shlédnout ve výstavním sále MKZ v Bělé na Masarykově náměstí od 9. června do 30. srpna letošního roku.

V prostorách výstavy bude pro zájemce připraveno mnoho historických a moderních podob známé osmicentimetrové postavičky. Jako bonus pak budou k vidění dva bělské unikáty, vyrobené speciálně pro tuto expozici – Hynek Berka z Dubé a Lipé, zakladatel města, spolu s Miroslavem Dismanem, známým rodákem z Bělé pod Bezdězem.

Putovní výstavu IGRÁČKŮ již tradičně připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s. r. o., ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Inspirací Zlín.

Pan profesor Disman byl původním povoláním kantor z Bělé pod Bezdězem a jeho ctižádostí nebylo vychovávat profesionální umělce, herce, režiséry, spisovatele, básníky, hudební skladatele, ač pravda v mnoha případech se i tak stalo.

Pan profesor vyhnětl z talentu řadu umělců, nedovolil zajít žádnému slibnému človíčku, ale uvedl ho do světa krásy a poznání, že přes kumšt se člověk může stát lepším i hodnotnějším. On v sobě pan profesor Disman měl charisma, které ozařovalo dětské duše takovou silou, že z člověka vyrostl ne-li přímo kumštýř, pak alespoň ten, kdo po celý život umění miloval a vzhlížel k němu s úctou,“ prohlásil herec Josef Vinklář (1930-2007).

Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton s.r.o. z Nového Veselí, věří, že je před námi doba, kdy expozice budou znovu seznamovat stovky dětí a jejich nejbližších s českými dějinami a historií samotné výroby československých a českých hraček stejně tak, jako tomu bylo před pandemií COVID-19.

Tvůrci putovní výstavy vždy připravují pro návštěvníky dané lokace perličku ve formě IGRÁČKŮ ztvárňujících významné osoby spjaté s daným regionem. Osobnosti, které na sebe vezmou kabát IGRÁČKA, vybrali sami pracovníci místního kulturního střediska.

Jedná se o postavu zakladatele města Hynka Berku z Dubé, který pochází ze známého rodu Ronovců a je zachycen v listinách z let 1249 až 1290. V roce 1300 získal za vydatnou vojenskou pomoc v boji o polskou korunu od svého krále Václava II. bezdězské panství.

Poté jej od něj převzal jeho stejnojmenný syn a spravoval ho až do své smrti. V roce 1319 působil Hynek v Praze jako purkrabí. Měl čtyři syny. Nejstarší Půta z Frýdlantu, zakladatel Adršpachů, Hynek Scolaris či spíše Jindřich, pozdější biskup v Olomouci, nejvyšší pražský purkrabí Hynek Berka a konečně Hynáček, který vlastnil hrad Housku.

Druhou významnou postavou pro Bělské je místní rodák Miloslav Disman. Právě jeho ztvárňuje druhá figurka vystavovaného IGRÁČKA. Obyvatelé Bělé pod Bezdězem si jej často připomínají především jako komentátora, spojeného s rozhlasovým vysíláním, a jako zakladatele slavného Dismanova dětského rozhlasového souboru „Dismančata“.

Miroslav Disman působil ve městě aktivně již od svého mládí. Účastnil se odhalování pamětních desek, byl při poválečném znovuodhalení sochy legionáře „Na Stráž!“ sochaře Josefa Mařatky, i při dalších významných kulturních akcích.

Ve vzpomínkách zůstal rovněž členům Bělského ochotnického souboru, který tu působil v letech 1830–1977.

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz