Domů     Zajímavosti
Historie nábytku: Jak šel čas od doby kamenné až po současnost
Martin Macourek
od Martin Macourek 23.4.2021

komerční sdělení

O prvních kusů nábytku vyrobeného z kamene ušlo lidstvo dlouhou cestu. Vydejte se na ní společně s námi a seznamte se s interiérovými trendy napříč všemi staletími.

Prehistorie

První zmínky o nábytku pochází z doby, kdy se lidé začali sdružovat do osad. Jeden z prvních evropských nábytků se dochoval z doby 2000 let př. n. l. z vesnice na Orknejských ostrovech. Lidé si v této době stavěli obydlí a z kamene dokázali vytvořit různé kusy nábytku.

Starověký Egypt

Dochované zmínky o životě ve starověkém Egyptě nám prozrazují, že lidé žili v honosných sídlech bohatě vybavených nábytkem. Ovšem jen ti bohatí. Chudí lidé obývali hliněné chýše, jejichž hlavním kusem nábytku byla truhla pro uchování majetku.

Starověké Řecko

Řecké domy bylo o něco chudší než ty egyptské. Řekové spali na rohožích a majetek si ukládali do dřevěných truhel. Jejich obydlí se vyznačovala bohatými mozaikami a okna zdobily tabulky skla. Zdi byly malované a v domech se používaly olejové lampy.

Středověk

Ve středověku se obydlí bohatých a chudých lidí velmi lišila. Bohatí měli domy o několika místnostech. Hlavní místnost sloužila jako setkávací. Majitelé domu měli svou soukromou ložnici s výraznou postelí a posezením.

Křesla byla určena především pro pána domu, ostatní obyvatelé seděli na stoličkách nebo lavicích.

16. století

Postupem let se nábytek stával rozmanitější a více zdobený. Především bohatí lidé měli domovy vybavené těžkým dubovým nábytkem, který se často dědil z generace na generaci.

Chudí lidé žili v opoznání skromnějších obydlích, s podlahou udusanou z hlíny a s dírou ve střeše místo komínu.

17. století

Dekor nábytku se stále rozvíjel a zlepšoval. Jednotlivé kusy se už nevyráběly jen z dubu, ale také z mahagonu a ořešáku. Dřevo bylo často zdobené, vyřezávané a vykládané perletí.

Bohatí lidé měli čalouněné židle a v 17. století vzniklo také první křeslo. Chudí lidé stále žili v jednoduchých domech s prostým interiérem.

18. století

Během 18. století se výroba nábytku neustále zdokonalovala. Začaly vznikat katalogy nábytku a knihy o jeho výrobě. Mezi známá jména patří například designér Thomas Chippendale nebo klenotník James Cox.

19. století

Nábytek byl stále populárnější, jeho cena klesala, ale i tak si ho mohli dovolit jen bohatí. Chudí lidé a služebnictvo často žili v podkroví domu s minimem nábytku.

Ti nejchudší stále spali na slámě. Nábytek byl ozdobou místností, které sloužily především k prezentaci hostům. Obytné místnosti byly skromnější a více užitkové.

20. století

Ve 20. století vzrostla životní úroveň a i chudší lidé si mohli dovolit obstojný nábytek. Lidé také využívali všechny místnosti v domě a přestali je rozlišovat na ty pro okrasu a pro běžný život.

Plyn a elektřina se staly běžnou součástí lidských životů.

Současnost

V dnešní době existuje nepřeberné množství výrobců nábytku a na své si přijde každý. Levné kusy jsou vyrobené z plastu nebo překližky. Luxusní interiér je zdobený masivem, kamenem nebo exotickými dřevy.

Velmi oblíbené jsou také ekologické a recyklovatelné materiály. Firmy více dbají na budoucnost naší planety a zaměřují se na materiály, které pochází z plastů vytažených z moře nebo starých rybářských sítí.

reklama
Související články
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
Asi už jste zaznamenali, že slavíme 20 let na trhu. A i když narozeniny máme my, odměníme vás. Rozdáme 20 cen v hodnotě přes 21 000 korun. Soutěžní otázka zní: Kolikáté VYDÁNÍ časopisu 21. STOLETÍ je aktuálně na stáncích? a) 221. b) 231. c) 241. (Malá nápověda: Pokud jste četli minulé číslo 5/2023, mělo by […]
Finanční technologie nám usnadňují běžný život, šetří spoustu času a umožňují pohodlnější využívání peněz. Ale mohou nám přivodit i spoustu starostí, zejména když je nevyužíváme správně nebo když na straně jejich poskytovatele něco nefunguje. Kdo dohlíží na banky, aby jimi zajišťované finanční technologie byly v pořádku? Jistě vás napadne ČNB. Ale není jediná. Finanční technologie nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz