Domů     Zajímavosti
Historie nábytku: Jak šel čas od doby kamenné až po současnost

komerční sdělení

O prvních kusů nábytku vyrobeného z kamene ušlo lidstvo dlouhou cestu. Vydejte se na ní společně s námi a seznamte se s interiérovými trendy napříč všemi staletími.

Prehistorie

První zmínky o nábytku pochází z doby, kdy se lidé začali sdružovat do osad. Jeden z prvních evropských nábytků se dochoval z doby 2000 let př. n. l. z vesnice na Orknejských ostrovech. Lidé si v této době stavěli obydlí a z kamene dokázali vytvořit různé kusy nábytku.

Starověký Egypt

Dochované zmínky o životě ve starověkém Egyptě nám prozrazují, že lidé žili v honosných sídlech bohatě vybavených nábytkem. Ovšem jen ti bohatí. Chudí lidé obývali hliněné chýše, jejichž hlavním kusem nábytku byla truhla pro uchování majetku.

Starověké Řecko

Řecké domy bylo o něco chudší než ty egyptské. Řekové spali na rohožích a majetek si ukládali do dřevěných truhel. Jejich obydlí se vyznačovala bohatými mozaikami a okna zdobily tabulky skla. Zdi byly malované a v domech se používaly olejové lampy.

Středověk

Ve středověku se obydlí bohatých a chudých lidí velmi lišila. Bohatí měli domy o několika místnostech. Hlavní místnost sloužila jako setkávací. Majitelé domu měli svou soukromou ložnici s výraznou postelí a posezením.

Křesla byla určena především pro pána domu, ostatní obyvatelé seděli na stoličkách nebo lavicích.

16. století

Postupem let se nábytek stával rozmanitější a více zdobený. Především bohatí lidé měli domovy vybavené těžkým dubovým nábytkem, který se často dědil z generace na generaci.

Chudí lidé žili v opoznání skromnějších obydlích, s podlahou udusanou z hlíny a s dírou ve střeše místo komínu.

17. století

Dekor nábytku se stále rozvíjel a zlepšoval. Jednotlivé kusy se už nevyráběly jen z dubu, ale také z mahagonu a ořešáku. Dřevo bylo často zdobené, vyřezávané a vykládané perletí.

Bohatí lidé měli čalouněné židle a v 17. století vzniklo také první křeslo. Chudí lidé stále žili v jednoduchých domech s prostým interiérem.

18. století

Během 18. století se výroba nábytku neustále zdokonalovala. Začaly vznikat katalogy nábytku a knihy o jeho výrobě. Mezi známá jména patří například designér Thomas Chippendale nebo klenotník James Cox.

19. století

Nábytek byl stále populárnější, jeho cena klesala, ale i tak si ho mohli dovolit jen bohatí. Chudí lidé a služebnictvo často žili v podkroví domu s minimem nábytku.

Ti nejchudší stále spali na slámě. Nábytek byl ozdobou místností, které sloužily především k prezentaci hostům. Obytné místnosti byly skromnější a více užitkové.

20. století

Ve 20. století vzrostla životní úroveň a i chudší lidé si mohli dovolit obstojný nábytek. Lidé také využívali všechny místnosti v domě a přestali je rozlišovat na ty pro okrasu a pro běžný život.

Plyn a elektřina se staly běžnou součástí lidských životů.

Současnost

V dnešní době existuje nepřeberné množství výrobců nábytku a na své si přijde každý. Levné kusy jsou vyrobené z plastu nebo překližky. Luxusní interiér je zdobený masivem, kamenem nebo exotickými dřevy.

Velmi oblíbené jsou také ekologické a recyklovatelné materiály. Firmy více dbají na budoucnost naší planety a zaměřují se na materiály, které pochází z plastů vytažených z moře nebo starých rybářských sítí.

Související články
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz