Domů     Zajímavosti
Historie nábytku: Jak šel čas od doby kamenné až po současnost

komerční sdělení

O prvních kusů nábytku vyrobeného z kamene ušlo lidstvo dlouhou cestu. Vydejte se na ní společně s námi a seznamte se s interiérovými trendy napříč všemi staletími.

Prehistorie

První zmínky o nábytku pochází z doby, kdy se lidé začali sdružovat do osad. Jeden z prvních evropských nábytků se dochoval z doby 2000 let př. n. l. z vesnice na Orknejských ostrovech. Lidé si v této době stavěli obydlí a z kamene dokázali vytvořit různé kusy nábytku.

Starověký Egypt

Dochované zmínky o životě ve starověkém Egyptě nám prozrazují, že lidé žili v honosných sídlech bohatě vybavených nábytkem. Ovšem jen ti bohatí. Chudí lidé obývali hliněné chýše, jejichž hlavním kusem nábytku byla truhla pro uchování majetku.

Starověké Řecko

Řecké domy bylo o něco chudší než ty egyptské. Řekové spali na rohožích a majetek si ukládali do dřevěných truhel. Jejich obydlí se vyznačovala bohatými mozaikami a okna zdobily tabulky skla. Zdi byly malované a v domech se používaly olejové lampy.

Středověk

Ve středověku se obydlí bohatých a chudých lidí velmi lišila. Bohatí měli domy o několika místnostech. Hlavní místnost sloužila jako setkávací. Majitelé domu měli svou soukromou ložnici s výraznou postelí a posezením.

Křesla byla určena především pro pána domu, ostatní obyvatelé seděli na stoličkách nebo lavicích.

16. století

Postupem let se nábytek stával rozmanitější a více zdobený. Především bohatí lidé měli domovy vybavené těžkým dubovým nábytkem, který se často dědil z generace na generaci.

Chudí lidé žili v opoznání skromnějších obydlích, s podlahou udusanou z hlíny a s dírou ve střeše místo komínu.

17. století

Dekor nábytku se stále rozvíjel a zlepšoval. Jednotlivé kusy se už nevyráběly jen z dubu, ale také z mahagonu a ořešáku. Dřevo bylo často zdobené, vyřezávané a vykládané perletí.

Bohatí lidé měli čalouněné židle a v 17. století vzniklo také první křeslo. Chudí lidé stále žili v jednoduchých domech s prostým interiérem.

18. století

Během 18. století se výroba nábytku neustále zdokonalovala. Začaly vznikat katalogy nábytku a knihy o jeho výrobě. Mezi známá jména patří například designér Thomas Chippendale nebo klenotník James Cox.

19. století

Nábytek byl stále populárnější, jeho cena klesala, ale i tak si ho mohli dovolit jen bohatí. Chudí lidé a služebnictvo často žili v podkroví domu s minimem nábytku.

Ti nejchudší stále spali na slámě. Nábytek byl ozdobou místností, které sloužily především k prezentaci hostům. Obytné místnosti byly skromnější a více užitkové.

20. století

Ve 20. století vzrostla životní úroveň a i chudší lidé si mohli dovolit obstojný nábytek. Lidé také využívali všechny místnosti v domě a přestali je rozlišovat na ty pro okrasu a pro běžný život.

Plyn a elektřina se staly běžnou součástí lidských životů.

Současnost

V dnešní době existuje nepřeberné množství výrobců nábytku a na své si přijde každý. Levné kusy jsou vyrobené z plastu nebo překližky. Luxusní interiér je zdobený masivem, kamenem nebo exotickými dřevy.

Velmi oblíbené jsou také ekologické a recyklovatelné materiály. Firmy více dbají na budoucnost naší planety a zaměřují se na materiály, které pochází z plastů vytažených z moře nebo starých rybářských sítí.

Související články
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
Tuto otázku si položili vědci z Friedrich Alexander Universität v Německu a hledali na ni odpověď. Zkoumání podrobili chemikálie obsažené v tělesném pachu, jejichž koncentrace se liší u kojenců a dospívajících. Malé děti voní rodičům příjemně, jako květiny, zato při zachycení tělesného pachu puberťáků, kteří nepoužili deodorant, sebou nejeden rodič trhne a nakrčí nos. V […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz