Domů     Medicína
Praha jako mongolská step… Koně Převalského mají 20 hektarů pastvin na Dívčích hradech
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 21.4.2021

Mluvilo se o tom roky, ale teprve teď Zoo Praha vypustila čtyři klisny koně Převalského na Dívčí hrady na Praze 5. K dispozici mají téměř 20 hektarů pastvin.

„Smyslem projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří budou spásat travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Výstavba 20hektarové ohrady vyšla na 6 milionů korun. Zázemí, přístupové cesty a návštěvnické vyhlídky pak stály přes deset milionů.

reklama

Všechny čtyři klisny pracovníci zoo přesunuli z chovné stanice v Dolním Dobřejově, nicméně rodokmenem jde o mezinárodní „stádo“ kvůli budoucí reprodukci a co největší genetické pestrosti.

Lana se narodila v srpnu 2016 v německé Kölner Zoo a do Dolního Dobřejova přišla před třemi lety. Khamiina je čtyřletá klisna z Tierparku Berlin. Gruhne pochází z belgické Reserve d’Animaux Sauvage, kde se narodila v červenci 2017. Jediná Xicara se narodila přímo v trojském areálu pražské zoo – v červenci roku 2018.

Časem by k nim měl přibýt hřebec.

Kůň Převalského je poslední druh divokého koně vůbec. Světu je znám od roku 1881. Na přelomu 60. a 70. let 20. století byl však ve volné přírodě vyhuben. Přežil jen v péči zoologických zahrad.

reklama

Mimořádnou zásluhu na přežití těchto koní má Zoo Praha, která od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu a která se stala jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti.

Letos uplyne deset let od prvního transportu do západního Mongolska. Během devíti dosavadních návratů divokých koní bylo do své domoviny přepraveno celkem 34 koní Převalského, z nichž někteří mají ve volné přírodě dokonce již vnoučata.

reklama
Související články
Nemoci provázely lidský život od nepaměti. V historii se ale našlo několik statečných lékařů a badatelů, kteří ve snaze porozumět příčinám zákeřných chorob či na ně objevit lék, riskovali vlastní zdraví a někdy i život. Kteří odvážlivci to byli? Skotský lékař, chirurg a patolog John Hunter (1728-1793) věřil, že kapavka a syfilis jsou různými stádii […]
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opojné uvolnění dopaminu. To vše navíc za méně než 10 vteřin. Za skutečný ráj nikotinu je aktuálně možné označit Bulharsko, cigaretám zde totiž […]
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz