Domů     Příroda
Bez pravidel to nejde, ani v přírodě!

komerční sdělení

Všechno na světě má nějaká pravidla nebo zákonitosti. Bez nich nemůže dobře fungovat nic, co děláme. Lidské vztahy, obchod, mezinárodní dohody a ani příroda se bez nich neobejde. Zkrátka jedno souvisí s druhým, a kdo to nehodlá přijmout, měl by si oživit pořekadla typu „Jak se do lesa volá…, kdo jinému jámu kopá…, boží mlýny melou pomalu…“ atd.

Jedna z oblastí, kde zákonitosti a pravidla mají nesmírný význam, je již příroda. Na počátku šedesátých let vyrazila do divočiny malá skupina mladých vědců, motivovaná zvědavostí, jak příroda funguje. Procházeli nejvzdálenější a nejpozoruhodnější místa na Zemi – od majestátního Serengeti po amazonskou džungli;

od Severního ledového oceánu po tichomořské přílivové nádrže – a odhalili jedinečnou sadu pravidel, která řídí celý život. Jejich průkopnická práce by nás měla přimět změnit pohled na přírodu jako takovou.

Mezi miliony druhů na naší planetě jsou některé mnohem důležitější než ostatní. Nazývali tyto druhy „základními kameny“, protože drží přirozený svět, nebo lépe řečeno okolní ekosystém, pohromadě. Když se odstraní tyto kameny, ekosystémy se rozpadnou a zhroutí – což je něco, co si ve všech důsledcích neumíme dost dobře představit.

A jednoho dne bude pozdě. Tedy pokud se nebudeme novými znalostmi řídit.

První, kdo použil termín „keystone species“ (základní kameny) byl Bob Pain. Významově šlo o jedince, kteří měli mimořádné důležitý vliv na okolní živočichy. Základní kameny udržovaly diverzifikaci v ekosystému.

Bob učinil svůj objev během výzkumu na tichomořském pobřeží v zátoce Mukkaw. Zjistil, že když z přirozených přílivových bazénů, které překypovali životem, různými barvami a především živočichy, odstraní hlavního predátora, oranžovou hvězdici, ekosystém v bazénku se již po pár týdnech změní na nepoznání. Tak došlo k jednomu z nejdůležitějších experimentů v historii ekologie.

Podobné experimenty následně přeběhli v různých částech země a jich závěry a poznatky mapuje dokument Pravidla Serengeti. V něm zkušený filmař Nicolas Brown ukazuje za pomoci pětice ekologů již zmíněného Boba Paine, Jima Estese, Mary Power, Tony Sinclaira a Johna Terborgha odolnost přírody i to, jak lze pravidla, která objevili, použít k obnově přírodního světa a dát tak lidstvu šanci znovu si představit svět takový, jaký by mohl a měl být.  Dokument není jen prezentací důvěryhodného výzkumu, kromě něj nabízí neocenitelné pohledy do světa přírody v době, kdy mnoho druhů čelí hrozbě vyhynutí a ukazuje, proč bychom měli mít snahu tyto druhy zachránit.

Jedna posloupnost, nebo chcete-li zákonitost za všechny, jak ji líčí Jim Estes. Vymírající mořské vydry v oblasti Aleutských ostrovů na Aljašce mají za následek přemnožení mořských ježků, moře jimi doslova přetéká.

Bez vyder, které se chovaly jako jejich hlavní predátor, ježci likvidují řasy, které poskytují zázemí rybám v době líhně. Ryb se tak vylíhne mnohonásobně méně, a co znamená úbytek ryb pro lidstvo asi každý tuší.

Celý tamější ekosystém se tak mění na nepoznání a diverzifikace bez „základních  kamenů“, kterým je v této oblasti právě mořská vydra, nadobro mizí.

Dokument Pravidla Serengeti nabízí pohled na zákonitosti jako celek, ryby jsou jen jednou z částí.

Jak, a či vůbec, můžeme znovu obnovit přírodu, sledujte čtvrtka 22. dubna v 19:50 na kanále Viasat Nature při příležitosti Mezinárodního dna Země. .

 

Trailer: 

https://youtu.be/mo2jEtRMKzo

Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz