Domů     Příroda
5 nejdůležitějších věcí, co budete potřebovat při pobytu v přírodě

komerční sdělení

Láká vás strávit nějaký čas v přírodě? Vrhnout se do divočiny a snažit se na vlastní pěst čelit všem nástrahám přírody? Než se do toho pustíte bez jakýchkoliv zkušeností, můžete absolvovat kurz přežití v přírodě anebo si alespoň přečíst následující řádky.

Představíme vám 5 nejdůležitějších věcí, které při pobytu v přírodě budete potřebovat a dáme vám pár tipů, jak venku přežít.

Zdroj obrázku: {Ervin-Edward} / Shutterstock.com

Oheň je základ

Už Robinson Crusoe si byl vědom toho, že oheň je základ. Díky ohni můžete převařit vodu, uvařit si jídlo, zahřát se, a hlavně – držet si predátory pořádně od těla. Pokud jste zvědaví, jací tvorové se v noci kolem vašeho stanoviště pohybovali, můžete kolem svého útočiště nastražit fotopasti a ráno je zkontrolovat.

Naučte se připravovat oheň s použitím věcí, co najdete v přírodě. Nikdy nevíte, kdy ztratíte zapalovač a budete odkázáni jen sami na sebe a na předměty, které najdete v lese.

Přístřešek

Místo, kde se ohřejete, přespíte a načerpáte energii. Trénujte rychlost sestavení přístřešku před tím, než vyrazíte naostro do přírody. Co se volby přístřešku týče, vyberte si stan ve specializovaných obchodech vhodný do takových podmínek, do nichž se chystáte.

Dávejte přednost skladnosti a lehkosti – nechcete strávit hodiny s více kily na zádech, než je nezbytně nutné. Pokud najdete místo, které je chráněné před sluncem, deštěm a dalšími vlivy počasí, neztrácejte čas stavěním stanu a využijte toho, co příroda nabízí.

Signalizace v případě nebezpečí

Při pobytu v přírodě musíte být připraveni i na ty nejhorší možné scénáře. Pokud by se vám něco stalo a vy potřebovali pomoc, existuje několik metod, jak o sobě dát vědět. Nejčastější způsob je pomocí ohně.

V případě, že nejste v jeho blízkosti a je slunečný den, můžete využít signalizaci zrcátkem. Ovšem pouze v případě, že vidíte nízko letící letadlo či lidi v okolí. Pokud je noc, použijte čelovku nebo jakoukoliv baterku, kterou máte s sebou, například dobře poslouží i LED svítilny pro lovce.

Pomocí světla můžete jednoduše upoutat pozornost lidí, kteří se vyskytují ve vašem okolí.

Zdroj obrázku: { Vova Shevchuk} / Shutterstock.com

Jídlo a pití

Nezbytnou součástí přežití kdekoliv je dostatečný přísun vody a jídla. Vždy počítejte s tím, že budete mít nedostatek jídla, proto u sebe stále mějte energetické gely a tyčinky. A hlavně dostatek vody! Tu si pak můžete večer převařit.

Na co si dejte pozor:

Nikdy nesbírejte plody, které neznáte!

Nikdy netrhejte a nejezte rostliny, které nezná

Nepijte svou moč – dejte přednost tabletám na čištění vody a jejímu převařování.

Znalost první pomoci

Samozřejmostí, kterou ale raději vypíchneme, je znalost první pomoci. Nikdy nevíte, na co v přírodě narazíte nebo co se vám přihodí. V případech ohrožení nebo zranění je důležité vědět, co dělat. Pravidlem, které se snažte uplatňovat za každých okolností, je zachování klidu. Nepanikařit a racionálně čelit nastalé situaci vám může zachránit život.

Chodili jste jako malí do skautu? Pokud ano, možná si pamatujete, že jste měli svoji „kápézetku“, neboli krabičku poslední záchrany. Není od věci si podobnou krabičku vytvořit i na pobyty v přírodě. Vybavte ji vším, co budete potřebovat, například dezinfekcí, obvazy, rukavicemi, trojcípým šátkem, hojicím gelem, hliníkovou termofólií a dalšími věcmi dle svého uvážení.

Před každou výpravou svou KPZ zkontrolujte a její obsah přizpůsobte oblasti, do níž se chystáte.

Pokud se chystáte sami na nějaký delší pochod či pobyt v divoké přírodě, sbalte si vše potřebné, ale zároveň dbejte na to, ať na zádech nenosíte tuny. Využít můžete i opasky, na které dáte nejrůznější předměty, které budete během chůze potřebovat. Ušetříte si tak neustálé sundávání a nandávání batohu.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz