Je to sotva pár dní, co vyšly v odborném periodiku Lancet výsledky třetí a zároveň poslední fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V. Podle studie látka dosáhla účinnosti 91,6 %, tedy o poznání vyšší, než podobný přípravek od britské firmy AstraZeneca..
Testování celkem 20 000 osob probíhalo tak, že tři čtvrtiny dostávaly vakcínu, zatímco poslední čtvrtina obdržela pouze neškodné placebo. V průběhu testování se nakazilo koronavirem 16 naočkovaných lidí, zatímco v kontrolní skupině s placebem onemocnělo 62 osob.
Látka tak dosáhla nad očekávání dobrých výsledků, které navíc korunovala tím, že dokázala velmi dobře bránit rozvoji středních a těžkých projevů této obávané nemoci.
Studie může do jisté míry potlačit antiruskou hysterii, která se v souvislosti s plánovaným zaváděním látky na trh objevila, ale i adekvátní kritiku vědeckých kruhů, kterým nebyla po chuti především jistá netransparentnost vývoje a testování vakcíny Sputnik V. „Uvedené výsledky jsou jasné a vědecký základ očkování byl prokázán,“ potvrdili ve svém komentáři pro časopis Lancet profesoři Ian Jones a Polly Royová.
Skutečnost, že má Sputnik V o poznání vyšší účinnost, než podobný přípravek od britských kolegů z AstraZeneca, je vědci vysvětlena tak, že druhá dávka ruské vakcíny lépe podporuje imunitu proti nemoci.
Pokud už se neobjeví žádný kámen úrazu a ve světě bude o Sputnik V zájem, bude Rusko schopné dodat v průběhu letošního roku dávky vakcíny pro 700 milionů lidí.