Domů     Technika
Výzkumníci z FIT VUT vyvinuli novou metodu pro rozšířenou realitu
Pavel Polcar 5.2.2021

Chcete si v přírodě vyfotit hezký snímek mobilem. Namíříte kameru na krajinu a zařízení vám v rozšířené realitě přímo na obrazovce nabídne názvy okolních kopců, jejich výšku, turistické cesty nebo třeba vrstevnice.

foto: VUT

Díky tomu, že nový softwarový nástroj výzkumníků z CPhoto@FIT VUT pozná, kde fotograf stál i co fotil, nebo jak dané místo vypadá v nejrůznějších podmínkách, pak doma můžete fotku různě upravit, třeba doostřit či změnit stíny.

Nebo se na místo pořízení snímku znovu přenést prostřednictvím virtuální reality.

To všechno umí nový software, který vyvinul tým z výzkumné skupiny výpočetní fotografie Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s Adobe Research. Nový nástroj společně představili na prestižní konferenci ECCV, nyní čekají na udělení patentu.

Náš software umí zpřesnit pozici a orientaci kamery v prostředí outdooru. V mobilní aplikaci pak nabídne prostřednictvím rozšířené reality různé informace o okolí – názvy řek a hor, vrstevnice nebo třeba vzdálenost k horské chatě – zkrátka dokáže zobrazit jakoukoli topografickou informaci v reálném terénu,“ popisuje vedoucí výzkumné skupiny CPhoto@FIT Martin Čadík.

Mobil si díky určení polohy GPS zobrazí syntetický pohled na krajinu, podobně jako např. Google Earth. Z fotografie nebo obrazovky potom detekuje významné body, třeba obrysy kopců, řek nebo lesů, porovná je s terénními modely a díky tomu dokáže určit polohu i orientaci kamery na metry přesně.

Porovnání bodů z fotografie a z 3D modelu terénu dělá automaticky pomocí neuronové sítě. Tu výzkumníci natrénovali na tisícovkách fotografií krajin z vlastních archivů a snímcích stažených z internetu.

Tyto snímky jsme dříve využívali právě pro porovnávání jednotlivých bodů, tedy porovnávali jsme fotografie s fotografiemi. Mělo to ale řadu nevýhod – odkud jsme neměli snímky, tam jsme nemohli provést lokalizaci.

Nyní porovnáváme fotografie přímo s 3D terénními modely. Ty pokrývají celou planetu, tedy i místa, kam lidé nechodí, navíc obsahují data s texturami z různých ročních období. To pomáhá při lokalizaci, pokud se krajina mění,“ vysvětluje Martin Čadík.

Ve světě výpočetní fotografie jde o velký krok, který byl umožněn pokrokem ve vývoji neuronových sítí a dostupností přesných terénních modelů s texturami.

Algoritmy pak uživatelům pomůžou zejména doma u počítače. Ten už díky softwaru dokonale zná místo, odkud byl snímek pořízen, i orientaci kamery, tedy místo, které chtěl fotograf zvěčnit. Díky tomu jsou možné úpravy snímků, které by jinak byly hodně komplikované.

Uživatelům umožní třeba zaostřit na jiný vrchol, přidat stíny nebo změnit osvětlení fotky. Software také dokáže zasadit pořízenou fotografii přímo do terénu a může pak ve virtuální realitě vrátit fotografa přímo na místo, odkud byl snímek pořízen.

Fotograf pak díky speciálním brýlím může třeba svým kamarádům či příbuzným virtuálně ukázat místo, kde pořídil snímky, a jak vypadá okolí mimo záběr fotografie.

Související články
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz