Kočku skutečně úctyhodných rozměrů se podařilo objevit archeologům v Peru, nejedná se však o pozůstatky skutečného zvířete, nýbrž jde o geoglyf.
Slavná jihoperuánská planina Nazca vydala po čase další tajemství. Po kosatce, kolibříku či opici se badatelům zela náhodou při úpravě jedné z tamních stezek povedlo odhalit obrazec kočky, jeho stáří se nyní odhaduje na zhruba dva tisíce let.
Kočka měří na délku cca 37 metrů a její linie mají tloušťku přibližně 40 centimetrů. „Obrazec byl sotva viditelný a málem zmizel, protože je umístěný na poměrně prudkém svahu, který je náchylný k erozi,“ uvedlo peruánské ministerstvo kultury.
Smysl obrazců zůstává pro vědce do dnešních dnů zahalen rouškou tajemství, co je však více zarážející, je fakt, že jsou neustále objevovány nové obrazce staré i několik tisíc let. „Je celkem pozoruhodné, že ještě pořád nacházíme nové obrazce, a také víme, že můžeme další objevit,“ řekl vedoucí archeolog Johny Isla.
V posledních letech bylo na planinách v blízkosti měst Palpa a Nazca objeveno větší množství geoglyfů, které jsou dle vyjádření odborníků mnohem starší než samotná kultura Nazca, která je považována za strůjce těch nejznámějších zemních obrazů vůbec.