Domů     Medicína
Jak bude Česko bojovat proti rakovině?
Pavel Polcar 8.10.2020

Lékaři, pacienti a politici – ti všichni budou debatovat o tom, jak by měl v Česku vypadat boj s rakovinou. Chtějí nastartovat práce na Národním onkologickém plánu (NOP), který by měl reagovat na vývoj v léčbě těchto onemocnění.

To, že Česko dosud nemá komplexní národní plán, zmiňuje jako nedostatek i nezávislá analýza The Economist Intelligence Unit. Ta porovnávala strategii boje s rakovinou plic ve 27 zemích po celé Evropě.

O tom, jak bude strategie vypadat, budou kromě lékařů debatovat také pacientské organizace a zástupci Ministerstva zdravotnictví. Pro Česko není NOP úplnou novinkou, poslední podobný dokument však už vyžaduje revizi a doplnění některých témat, která chyběla.

Předchůdce NOP, národní onkologický program, byl naposled aktualizován v roce 2013, od té doby ale onkologie a léčba prošly velkým vývojem. Proto je načase, aby vznikl plán nový,“ říká PhDr. Ivana Plechatá z platformy Hlas onkologických pacientů, která konferenci pořádá společně s Americkou obchodní komorou v ČR.

Rakovina si v Evropské unii ročně vyžádá na 1,3 milionu obětí. V Česku na tuto nemoc ročně zemře přibližně 27 tisíc lidí. Nejčastějšími nádorovými onemocněními jsou rakovina kůže, prsu, nádory mužských pohlavních orgánů a rakovina trávicího traktu.

V Evropě dlouhodobě nejvíce pacientů umírá na rakovinu plic, prsu nebo tlustého střeva. Právě rakovina plic patří mezi nejzákeřnější, v 85 % případů se na ni přijde pozdě.

Smyslem NOP je podle odborníků jasné stanovení konkrétních cílů v boji s rakovinou a strategie, jak jich dosáhnout. Také by měl určit, kolik peněz na jeho plnění bude třeba. „Klíčové je zajištění udržitelného financování onkologické péče a její dostupnost pro pacienty.

Nejde přitom pouze o péči zdravotní, ale také např. psychologickou, sociální podporu a poradenství. Měl by zohlednit potřebu dostatečné informovanosti české veřejnosti jak o nemoci, tak o prevenci. Důležité je zlepšit komunikaci mezi lékařem a pacientem a zpřesnit roli pacientských organizací.

Plán je tedy vize společnosti, jak snížit výskyt a mortalitu na onkologická onemocnění a jak zajistit kvalitní život pacientům s onkologickým onemocněním,“ vysvětluje PhDr. Ivana Plechatá.

Podle Plechaté by měl být NOP výsledkem diskuze všech zúčastněných stran. „Proto je třeba zapojit lékaře a další zdravotníky, pacientské organizace, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věc, ale také politiky a akademiky.

Plán by následně měla odsouhlasit vláda a vyčlenit prostředky na jeho realizaci,“ říká. Experti se shodují, že by bylo vhodné, aby plán schválila ještě současná vláda, která onkologickou léčbu uváděla jako jednu ze svých priorit.

V současnosti už má řada zemí EU obsáhlé a detailní strategie boje proti rakovině. Jednou z nich je například Chorvatsko.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz