Domů     Historie
Vojevůdce Attila, jeho jméno rezonuje dodnes, přesto je zahalen tajemstvím
Martin Macourek 10.9.2020

Attila, Bič Boží. Vojevůdce a vládce Hunů, tajemného národa, o kterém toho v dnešní době příliš nevíme a musíme se tak spoléhat spíše na historické střípky a spekulace. Tajemství Hunů se nyní pokouší alespoň trochu poodhalit nový francouzský dvoudílný dokumentární seriál.

Říkalo se, že kudy Attila projel na koni, tam roky tráva nerostla. Přesto jsme až donedávna znali jen jeho jméno. Kdo byli Hunové, kterým vládl – odkud přišli a kam zmizeli? To nám může pomoci rozkrýt relativně nedávný archeologický objev z naleziště Altynkazgan skrytého hluboko ve stepích Kazachstánu, kde operují odborníci z Ruska.

Ti zde už od roku 2014 postupně odkrývají hunské poklady, jež by nám mohly dát vodítka ohledně původu jednoho z nejvíce fascinujících národů starověku, u nějž je nám záhadou dokonce i jeho jazyk. Zajímavé je, že „Altynkazgan“ v kazaštině znamená „místo, kde je pohřbeno zlato“.

A navzdory všem předpokladům se zde skutečně našla spousta historických cenností spojených s Huny. Možná, že i kazašský název naleziště je jedním z pojítek se starověkým světem střední Asie.

Prakticky vše, co víme o Attilovi, pochází z římských kronik jeho doby. Zkazky o obávaném válečníkovi se totiž dostaly i do centra tehdy nejmocnější říše.

Attila se narodil roku 395 n.l. někde ve střední Asii náčelníkovi Mundžukovi a zemřel o 58 let později, což znamená, že se na svou dobu dožil relativně vysokého věku. Zajímavé je, že místo jeho smrti známo není.

Sice se občas uvádí všeobecně „Maďarsko“, ale na druhou stranu je klidně možné, že to bylo i u nás. Záhadolog Arnošt Vašíček dokonce tvrdí, že podle všech dostupných indicií je Attila u nás i pohřben, a to konkrétně někde u Frýdku-Místku.

Osud Hunů po Attilově smrti přitom není znám a po dvaceti letech se zbylí členové národa rozplynuli kdesi v Evropě. Je tak klidně možné, že některým z nás kolují v krvi jejich geny.

Ještě předtím, než zemřel, se však vojevůdce pokusil dobýt Řím a nepovedlo se mu to jen kvůli tomu, že jeho vojáky zasáhla neznámá infekce. Proto odtáhli na sever, kde si Attila vzal svou již 17. manželku, údajně Germánku jménem Ildikó, které je mimochodem v Maďarsku dodnes oblíbené (ostatně stejně jako Attila).

Po svatební noci byl ovšem král Attila nalezen mrtev, a jeho smrt je dodnes stejnou záhadou jako jeho život. Někteří historici tvrdí, že ho zabila Ildikó, jiní mají prozaičtější vysvětlení, a sice že se udusil po masivním krvácení z nosu.

Attila a Hunové lákají historiky, archeology i milovníky záhad také v dnešní době – na jejich nejnovější závěry se můžete podívat ve zmíněném dokumentárním seriálu Ve stopách Attily, krále Hunů, jenž má premiéru 14. září ve 22:00 na kanálu Viasat History.

 Trailer:

https://youtu.be/Uk1IP7TB_Nc

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz