Domů     Historie
Stručná historie vánočních pozdravů

komerční sdělení

V dnešním moderním světě jsou online vánoční přání stále častější variantou pozdravu.

Pomalu se vytrácejí tradiční vánoční pohlednice a textová novoroční přání. Připomeňte si, jak to s posíláním svátečních pohlednic začalo. Seznamte se se stručnou historií vánočních pozdravů!

V Británii

Sir Henry Cole, vynikající pedagog a patron umění, je považován za člověka, který jako první prorazil na trhu s prodejem vánočních pohledů.  V minulosti dostával sir Cole od svých přátel spoustu dopisů, ve kterých mu jeho blízcí sáhodlouze přáli krásné Vánoce.

Ve staré Anglii bylo ovšem neslušné na dopisy neodpovídat. Proto se sir Cole snažil přijít na způsob, jak ostatním poslat krátký vánoční pozdrav, aniž by na něj dotyčný musel reagovat.

V roce 1843 pověřil Sir Cole svého přítele, Johna Horsleye, aby pro něj navrhl vánoční přání, které by mohl poslat svým vrstevníkům. Jednalo se o první pohlednici, na které byl obrázek rodiny a pouze stručný nápis “Veselé Vánoce a šťastný Nový rok”.

Navíc byla na pohlednici předtištěna místa, do kterých stačilo jen vyplnit, komu je pohlednice určena a kdo ji posílá.

Toto přání mělo takový úspěch, že se rozšířilo do britského povědomí a do roku 1860 se posílání svátečních pozdravů, bez nutnosti dlouze odpovídat, stalo tradicí.

V Americe

V Americe je za “otce” vánočních přání považován litograf Louis Prang, který vlastnil tiskárnu poblíž Bostonu v 18. století. Prang nabídl svým zákazníkům první vánoční přání v roce 1875, a to v jednoduchém květinovém designu s nápisem “Veselé Vánoce”.

Právě tím, že pohlednice neobsahovala žádný vánoční motiv, se lišila od pohlednice, kterou v minulosti vytvořili Sir Cole se svým přítelem Johnem Horsleyem. Vánoční karty Louise Pranga většinou zdobily obrázky přírody, zvířat a scén, které se mohly odehrát v době od října do únoru. Vánoční přání Louise Pranga se stala tak populární, že se jich, do roku 1881, tisklo 5 milionů ročně.

Rychlý sešup

Digitální věk prodejem papírových vánočních pohlednic skutečně otřásl. V roce 1995 Americká asociace pohlednicových přání (Greeting Card Association) oznámila, že v tomto roce došlo k prodeji 2,7 miliard vánočních pohlednic.

Do roku 2011 se tento počet snížil na 1,5 miliardy pohlednic, a to z důvodu přechodu na modernější a časově efektivnější způsoby sdělování vánočních přání.

Doba se neustále zrychluje a lidé stále častěji využívají možnost posílat vánoční přání online. Začínají se obracet na prostředky, jako jsou například video vánoční přání, vánoční e-maily, elektronické pohlednice, kliparty nebo gify.

Následkem toho se posílání tradičních pozdravů, skrze papírové vánoční pohlednice, pomalu vytrácí.

Elektronického způsobu posílání vánočních přání se, do jisté míry, zmocnily také reklamní agentury, které vánoční čas využívají pro své obchody. Skrze elektroniku je totiž mnohem snazší potenciální zákazníky ovlivnit, a to za pomoci tváří herců, zpěváků, sportovců a jiných známých osobností.

Navíc, na elektronické pozdravy slyší také mladší generace, která vyrůstá ve světě moderních technologií.

Vánoce jsou obecně považovány za svátky klidu a pohody. Nedovolte, aby se z tak krásného svátečního času stal pouze velký byznys.

Zpomalte a zkuste letos svým blízkým poslat vánoční pozdrav, napsaný od srdce a vlastní rukou.

Zdroj obrázkov: Zoom Team, dexter.natanael /  Shutterstock.com

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz