Domů     Příroda
Digitální ilustrace zachycující přírodu
Pavel Polcar 28.7.2020

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí technologií, ukazuje nová výstava z cyklu Příroda v ilustraci v Národním zemědělském muzeu Ohrada.

Letošní 12. ročník je věnován dílu mladé ilustrátorky Martiny Nacházelové, která ve své tvorbě zachycuje zejména život ptactva. V zámeckých expozicích jsou rovněž k vidění vzácné vycpaniny ptáků, pocházející z první poloviny 19. století. Výstavu Příroda v ilustraci je možné zhlédnout od 1. srpna do 31. října.

Martina Nacházelová (*1990) patří k takzvané nové generaci umělců. Při své tvorbě využívá především moderní technologie, konkrétně digitální malbu ve Photoshopu. Vystudovala zoologii a jejím velkým koníčkem je pozorování ptáků, tzv.

birdwatching. Ptáci jsou rovněž hlavním námětem jejích ilustrací. Přes svůj mladý věk se již může pochlubit řadou úspěchů, mezi které patří i vítězství v soutěži Věda je krásná pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze.

Ilustrace mladé umělkyně mohou milovníci přírody obdivovat například v Hnízdním atlasu ptáků Evropy, který vyjde na podzim roku 2020 a pro který poskytla ilustrace bez nároku na honorář. „Digitální kreslení se s rozvojem technologií stává čím dál tím populárnější jak mezi profesionály, tak mezi lidmi, co si kreslí jen tak, pro radost.

Oproti tradiční malbě na papír nebo plátno má řadu výhod, a tím nemyslím jen tlačítko zpět. Digitální obrázek je snadno využitelný v digitálním prostředí, snadněji připraven k tisku a snadněji se pošle například zákazníkovi přes půl světa.

A to bez nutnosti skenování, které je například u velkých formátů poměrně obtížné. A s velkou pravděpodobností se ve skenu ztratí některé barevné detaily,“ říká ilustrátorka.

Kromě samotných ilustrací ptactva je na nové výstavě možné v expozicích zámku Ohrada zhlédnout také rozsáhlou sbírku vzácných dermoplastik ptáků. Některé dermoplastické preparáty pocházejí z první poloviny 19. století, a lze je tak považovat za nejstarší sbírkové předměty Národního zemědělského muzea.

Ornitologická sbírka, jež je nyní součástí podsbírky Zoologie, je uložena právě v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Sbírka obsahuje také vejce, hnízda a v malé míře i trus a vývržky ptáků převážně ze střední Evropy.

Martina Nacházelová – koliha severní (Numenius borealis)

Prokazatelně nejstarší dochované sbírkové předměty jsou preparáty supů bělohlavých (Gyps fulvus) z roku 1844. K nejcennějším patří preparáty čírky úzkozobé (Marmaronetta angustirostris), které jsou dokladem jediného výskytu tohoto druhu na našem území v roce 1892. Cenné jsou rovněž tmavé formy puštíka bělavého (Strix uralensis) ze Šumavy, které byly v roce 1851 mylně popsány jako samostatný druh – sůva šumavská (Strix sumaviensis).

Ve sbírce nalezneme mnoho dalších vzácných druhů, např. sýkoru azurovou (Cyanistes cyanus), stepokura kirgizského (Syrrhaptes paradoxus), dropa velkého (Otis tarda) a malého (Tetrax tetrax), skalníka zpěvného (Monticola saxatilis), raroha jižního (Falco biarmicus), rybáka bahenního (Chlidonias hybridus) a řadu dalších.

Za zhruba 180 let své existence se ohradská ornitologická sbírka rozrostla na jednu z nejrozsáhlejších sbírek ptáků v České republice,“ doplňuje ředitel Národního zemědělského muzea pobočka Ohrada Jiří Houdek.

Výstavní cyklus Příroda v ilustraci probíhá v Národním zemědělském muzeu Ohrada již od roku 2004. Jeho cílem je postupně představovat naše přední ilustrátory knih o přírodě formou samostatné výstavy. Návštěvníci jsou blíže seznamováni s osobností autora, jehož dosud znali jen z reprodukcí jeho výtvarných děl.

Do cyklu jsou zařazováni jak autoři zabývající se vědeckou ilustrací, tak ilustrátoři populárně naučných knih a beletrie s tématikou přírody.

Předchozí článek
Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz