Domů     Historie
Podaří se někdy vysvětlit všechny záhady Egypta?

komerční sdělení

Slovutní egyptologové se už od 19. století intenzivně zabývají záhadami starověkého Egypta a logicky bychom tak mohli říct, že už nám jich moc nezbývá. Jenže opak je pravdou – zkoumáním jsou objevovány stále nová tajemství, která jsme o fascinující době faraonů dosud nerozlouskli.

Jedním z nich je také vykradená hrobka princezny Hatšepsut, objevená teprve nedávno na severu africké země. Historici znají tři ženy jménem Hatšepsut, přičemž není jisté, zda šlo o tu stejnou nebo více různých osob.

Nás každopádně zajímá „králova dcera,“ kterou zmiňují nápisy v donedávna ztracené, téměř čtyři tisíce let staré pyramidě. Ta měla pocházet z doby faraona jménem Ameny Qemau a je tak dost dobře možné, že se jednalo o jeho dceru.

Nejzajímavější ovšem na celé záležitosti je fakt, že vchod pyramidy, kterou archeologové našli až v roce 2017, byl zakrytý desetitunovým balvanem. I přesto se v průběhu tisíců let někomu záhadně podařilo dostat dovnitř a vše, co mělo nějakou cenu, odtud odnést s sebou. Badatelé ovšem postup dávných vykradačů hrobů dodnes nechápou.

Kromě cenností materiálního rázu ovšem z pohřební místnosti zmizela i samotná mumie. Zbylo z ní jen pár obvazů a dále se v hrobce našly nějaké lidské kosti a fragmenty rozbitého sarkofágu. Pryč byly také nádoby s vnitřními orgány princezny.

Oddělování vnitřností do samostatných nádob byl ve starověkém Egyptě běžný postup.

Pyramida pocházející z období 13. dynastie, nacházející se v královské nekropoli Dahshur, asi 30 kilometrů jižně od Káhiry, tak do výzkumu starověkého Egypta vnáší další otazníky. Tým věhlasného egyptologa Marka Lehnera tak má opět co zkoumat.

A sleduje ho přitom televizní štáb, který pořízené záběry využil v dokumentu Ztracená pyramida v Egyptě, jenž premiérově poběží v rámci dokumentárního pásma Záhady Egypta.

Podívat se na něj můžete vždy v pondělí od 13. července ve 22:00 na kanále Viasat History.

Zatím prozradíme jen fakt, že tým archeologů pod Lehnerovým vedením z krádeže podezírá kněží, kteří vedli královský pohřeb. Truchlící rodina nejspíš odešla od otevřeného hrobu a přitom vůbec netušila, že lidé, kterým svěřila přípravu a vedení pohřbu princezny, provedli něco tak hrůzného pravděpodobně jen těsně po uložení nabalzamovaného těla do hrobky.

Následně hrobku zapečetili neproniknutelným žulovým blokem a jejich zločin tak zůstal po následujících přibližně 3 800 let tajemstvím. Až do dnešních dnů.

Trailer: 

https://youtu.be/7ZZHS9qSjSA

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz