Badatelé z Palackého univerzity v Olomouci nalezli v Moravském krasu dosud nejstarší kresbu na území České republiky. Černé čáry na kameni, který zřejmě sloužil jako kultovní místo, jsou staré 7 000 let..
Dosavadní rekord stáří jeskynní malby, který pocházel rovněž z Kateřinské jeskyně v Moravském krasu, byl překonán o 800 let. Archeologové společně s jadernými fyziky nyní objevili v Hlavním dómě jeskyně na kameni zvaném Mozek ještě starší dílo.
Stáří čar, namalovaných barvou z popela, bylo určeno pomocí radiouhlíkové metody C14.
Archeologické průzkumy naznačují, že Hlavní dóm Kateřinské jeskyně sloužil jako svatyně. S tím pravděpodobně souvisí i vznik pradávné kresby. Není bez zajímavosti, že kámen Mozek zkoumal a fotografoval již legendární archeolog Karol Absolon, na jeho snímcích však čáry nejsou patrné.
V porovnání s jinými pravěkými kresbami ve světě jsou ty v Moravském krasu velmi mladé. Dávná galerie ve španělské Altamiře vznikla před 35 000 lety. Dosud nejstarší objevenou kresbou vytvořenou lidskýma rukama je ta, která se nachází v Jihoafrické republice. Pravěký umělec změť červených čar namaloval před 73 000 lety.