Domů     Technika
Hackeři zkouší přes Covid-19 nakazit i počítače
Martin Janda
od Martin Janda 16.3.2020
Hooded hacker. Cyber attack concept.

Přestože nákaza nového koronaviru se na počítače nepřenáší, hackeři zneužívají strachu a paniky k vlastnímu obohacení. Podvodné emaily a další obsah se šíří Českem a snaží se z uživatelů vylákat citlivé údaje, nainstalovat jim na PC škodlivý software nebo jejich počítače úplně zašifrovat a požadovat výkupné..

I když technicky tyto útoky nejsou ničím novým, obavy a potřeba informací o koronavirové epidemii může více svádět k otevření stránek, jež mohou mít škodlivý obsah. Tvrdí to Karel Obluk, investor a expert na kyberbezpečnost.

Že hackeři nemají slitování ani při krizových situacích ukázal páteční kybernetický útok na Fakultní nemocnici v Brně, který ji částečně ochromil.

„Internetoví podvodníci se nebrání jakékoliv příležitosti, jak se obohatit. V současné době se dostává extrémní pozornosti epidemii koronaviru, lidé se nákazy bojí a jsou v nejistotě. Po internetu zároveň koluje spousta různých informací a domněnek, což je ideální situace pro vyvolání pozornosti a nalákání oběti,“ popisuje Karel Obluk, který v minulosti například vedl vývoj antivirového softwaru AVG.

reklama

Nebezpečí nákazy ukázal i páteční útok na Fakultní nemocnici v Brně. Větší instituce typu nemocnic nebo úřadů jsou podle Karla Obluka více ohroženy už propojením počítačů do sítě. „Pokud je infikován počítač připojený do místní sítě, může být pro infekci šíření snazší a napadne více zařízení.

To může vést až ke kolapsu celého systému. Zároveň tyto instituce často pracují s komplikovanějším infrastrukturou a v kombinaci s velkým množstvím dat, která zpracovávají, pak trvá obnovení provozu mnohem déle.

Úklid velkého domu také zabere mnohem víc času než malého bytu; tady je to podobné,“ vysvětluje Obluk. Podle něj by každá taková instituce měla mít připravený krizový plán obnovy pro případ havarijní situace, včetně kybernetického útoku.

Pozornost by také instituce měly věnovat školení zaměstnanců, aby nedocházelo k zavlečení počítačové infekce reakcí na podvodné maily nebo instalací škodlivých aplikací.

reklama

Technicky podle Obluka podvodné emaily s tématem koronaviru využívají různých metod pro obohacení útočníků. „Jednou z nich je přilákání pozornosti na stránky s reklamou; tady je zisk útočníka dán počtem zobrazení a prokliků.

Jiné typy útoků směřují své oběti na webové stránky, které na počítači nainstalují škodlivý kód. Infikovaný počítač pak může být využit k dalším útokům, krádeži dat nebo pro rozesílání spamu,“ vysvětluje Obluk.

V poslední době je podle něj stále častější také tzv. ransomware, který po napadení počítače zašifruje data na disku, jako jsou dokumenty, fotografie a podobné. Potom požaduje od uživatelů výkupné za opětovné zpřístupnění jejich dat.

Podle Obluka se lze před podobnými útoky bránit. „Často stačí prostý „selský rozum“ a zdravá skepse. Stačí se sebe zeptat: Proč by mi někdo posílal tento typ mailu? Skutečně znám odesílatele? Je to jeho/její styl, napsal by takovýto mail, touto formou?

reklama

Další důležité pravidlo je neinstalovat nic na počítač nebo mobil, pokud aplikace nepochází z opravdu spolehlivých zdrojů. A v neposlední řadě, především na počítači, je důležité mít aktivní nějakou antivirovou ochranu,“ uzavírá Karel Obluk.

reklama
Související články
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Automobilka, která vyvíjí a vyrábí první český hypersport Praga Bohema, uvádí na trh i výjimečnou jednostopou záležitost. Tahle motorka váží pouhých 142 kg, v rámu z chrom-molybdenové oceli je vzduchem chlazený čtyřdobý dvouválec o objemu 773 cm3 a vznikne jen 28 kusů. Praga ZS 800… Mrkněte na to. Ještě jednou. A pak na design ikonického modelu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz