Domů     Příroda
S recyklací vzácných kovů pomohou řasy
Dagmar Garciová 16.3.2020

Vzácné kovy jsou nepostradatelné pro funkci přístrojů, jakými jsou mobilní telefony, počítače nebo fotoaparáty. Zásoby surovin se však tenčí a jsou značné omezené. Snahou odborníku z celého světa je tak nalézt jiné zdroje, z nichž by bylo možné tyto prvky získat..

Skupině vědců z Centra ALGATECH Akademie věd ČR se ve spolupráci s rakouskými kolegy podařilo recyklovat vzácné kovy z elektronického odpadu. Využili k tomu jednoduchého, a přitom neobyčejně odolného pomocníka – červenou řasu.

„Prvky vzácných zemin jsou vyčerpatelný zdroj. Navíc přes devadesát procent produkce drží Čína, která si diktuje cenu prodeje a těžbu provádí z ekologického hlediska v naprosto katastrofálních podmínkách.

Proto se snažíme najít sekundární zdroje. Mezi ně patří například i elektronický odpad,“ sdělila vedoucí výzkumného týmu Milada Vítová.

Při recyklaci je příroda jedním z nejdůležitějších činitelů. Exponované řasy do sebe absorbují prvky vzácných kovů, které získají z luminoforu – z rozemletého prášku elektronického odpadu (mobily, monitory, zářivky apod.).

Výsledkem procesu je biomasa, jež obsahuje vzácné kovy a kterou lze využít jako hnojivo, v případě jejího spálení se pak získávají samotné kovy.

Jednou z překážek, na níž vědci při svém výzkumu narazili, je zákal, jenž vnikl přidáním rozemletého prášku. Organismy tak postrádaly světlo potřebné pro získání energie. Odpovědí na tento problém se ukázala být velice odolná řasa Galdieria rostoucí heterotrofně, tedy bez potřeby světla.

„Nejenže nepotřebuje světlo, ale nevadí ji ani vysoké teploty a kyselé prostředí. Vydrží toho opravdu hodně, naši studenti ji proto přezdívají Iron Man,“ popisuje vlastnosti klíčového pomocníka Vítová.

Elektronický odpad ale není jediným zdrojem vzácných kovů, jenž mají vědci v úmyslu využít. Velkou naději vkládají i do tzn. červeného kalu. „Jedná se o vedlejší produkt výroby hliníku, který se tvoří v obrovském množství a skladuje se v nádržích.

Ukládá se do něj i velké množství vzácných zemin. Rádi bychom proto červený kal využili jako sekundární zdroj, odkud můžeme tyto suroviny získávat,“ předestírá budoucí plány Milada Vítová.

Související články
Šimpanzi bonobo mají pověst mírumilovného druhu, který se snaží konfliktům co nejvíce vyhýbat, a když už k nim dojde, řeší je sexem. Závěry nové studie však ukazují, že bonobové moc dobře vědí, co to je agresivita, a že se v tomto ohledu mnohdy chovají hůře než jejich bratranci šimpanzi učenliví. Na počátku 20. století si […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Nejlepší přítel člověka? Pes, chtělo by se říct. Ale existují živočichové, které mají náš druh ještě raději než čtyřnozí chlupáči. Takovým je třeba veš… Na naší evoluční cestě od prvních primátů podobným opicím přes australopitheky až po moderní lidi s s vysoce vyspělým mozkem nám dělal společnost mimořádně věrný společník: Pediculus humanus, jinak známý jako […]
Většina lidí je zvyklá žít v nízkých nadmořských výškách, kde je dostatek kyslíku, naopak při pobytu ve vysokých horách pak může mít potíže s dýcháním. Čelí tak zvané výškové nemoci, která se projevuje nevolností, zmateností a otoky plic a mozku. Existují ovšem dvě populace, které jsou zvyklé a plně adaptované na život ve výškách nad […]
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz