Domů     Příroda
S recyklací vzácných kovů pomohou řasy
Dagmar Garciová 16.3.2020

Vzácné kovy jsou nepostradatelné pro funkci přístrojů, jakými jsou mobilní telefony, počítače nebo fotoaparáty. Zásoby surovin se však tenčí a jsou značné omezené. Snahou odborníku z celého světa je tak nalézt jiné zdroje, z nichž by bylo možné tyto prvky získat..

Skupině vědců z Centra ALGATECH Akademie věd ČR se ve spolupráci s rakouskými kolegy podařilo recyklovat vzácné kovy z elektronického odpadu. Využili k tomu jednoduchého, a přitom neobyčejně odolného pomocníka – červenou řasu.

„Prvky vzácných zemin jsou vyčerpatelný zdroj. Navíc přes devadesát procent produkce drží Čína, která si diktuje cenu prodeje a těžbu provádí z ekologického hlediska v naprosto katastrofálních podmínkách.

Proto se snažíme najít sekundární zdroje. Mezi ně patří například i elektronický odpad,“ sdělila vedoucí výzkumného týmu Milada Vítová.

Při recyklaci je příroda jedním z nejdůležitějších činitelů. Exponované řasy do sebe absorbují prvky vzácných kovů, které získají z luminoforu – z rozemletého prášku elektronického odpadu (mobily, monitory, zářivky apod.).

Výsledkem procesu je biomasa, jež obsahuje vzácné kovy a kterou lze využít jako hnojivo, v případě jejího spálení se pak získávají samotné kovy.

Jednou z překážek, na níž vědci při svém výzkumu narazili, je zákal, jenž vnikl přidáním rozemletého prášku. Organismy tak postrádaly světlo potřebné pro získání energie. Odpovědí na tento problém se ukázala být velice odolná řasa Galdieria rostoucí heterotrofně, tedy bez potřeby světla.

„Nejenže nepotřebuje světlo, ale nevadí ji ani vysoké teploty a kyselé prostředí. Vydrží toho opravdu hodně, naši studenti ji proto přezdívají Iron Man,“ popisuje vlastnosti klíčového pomocníka Vítová.

Elektronický odpad ale není jediným zdrojem vzácných kovů, jenž mají vědci v úmyslu využít. Velkou naději vkládají i do tzn. červeného kalu. „Jedná se o vedlejší produkt výroby hliníku, který se tvoří v obrovském množství a skladuje se v nádržích.

Ukládá se do něj i velké množství vzácných zemin. Rádi bychom proto červený kal využili jako sekundární zdroj, odkud můžeme tyto suroviny získávat,“ předestírá budoucí plány Milada Vítová.

Související články
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých pachových stop, ale zároveň dokáže dekódovat příběh, který je pro nás neviditelný. Psí čumák obsahuje kolem 300 milionů čichových receptorů, zatímco člověk se musí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz