Ve sbírkách Národního muzea – Českého muzea hudby byl objeven zcela unikátní fonografický váleček s autentickým záznamem hlasu Tomáše Garrigua Masaryka (1850-1937).
Jedná se o jeho nadčasový projev o potřebách národa a státu, který přednesl 7. března 1930 v den svých 80. narozenin na Pražském hradě.
Fonografický váleček byl v roce 1966 darován Českým rozhlasem v rámci velkého souboru dalších nahrávek. V současnosti v rámci projektu „Nový fonograf“ a zařízení Endpoint, které Národní muzeum zakoupilo v loňském roce, probíhá rozsáhlá digitalizace těchto fonografických válečků a jiných historických nahrávek.
Díky tomu je možné po 90 letech opět slyšet hlas prvního československého prezidenta. Symbolicky v době těsně před 170. výročím jeho narození.
„Národní muzeum se v posledních letech intenzivně věnuje digitalizaci svých sbírek a jejich zpřístupňování veřejnosti, včetně zvukových záznamů. Nález projevu prezidenta Masaryka o potřebách národa a státu u příležitosti jeho 80. narozenin je velice unikátním objevem.“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Oslavy 80. narozenin T. G. Masaryka se staly celonárodní událostí, která vzbudila velký ohlas i v zahraničí. Odehrávaly se nejenom ve Vladislavském sále, kde Masaryk přednesl projev, ale celý den Masarykovi blahopřáli zástupci spojenců, spolků a činitelů veřejného života v Československu.
Samotné oslavě předcházelo přijetí dvou zákonů, které se přímo k T. G. Masarykovi vztahovaly.
Zařízení k přehrání fonografických válečků Endpoint, které Národní muzeum zakoupilo v roce 2019, je jediné svého druhu v Evropě. Zařízení získalo Národní muzeum díky projektu Nový fonograf: Naslouchejme zvuku historie.
Tento projekt se zaměřuje na problematiku dlouhodobého uchovávání, digitalizace a zpřístupňování zvukového kulturního dědictví v ČR.