Dvěma lidem v ČLR byl diagnostikován plicní mor. Ten je ze všech forem moru nejnebezpečnější, protože se přenáší kapénkovou infekcí. Úmrtnost na tuto chorobu, pokud není urychleně léčena antibiotiky, se blíží ke stem procentům..
Morové epidemie jsou spojovány především středověkem a raným novověkem. Avšak, mor není vymýcen dosud. Nyní se objevily nové dva případy na území Číny, konkrétně v provincii Vnitřní Mongolsko. Oba pacienti jsou nyní v izolaci a léčeni v Pekingu.
V Číně se případy nákazy morem objevují pravidelně. Před pěti lety se stotisícovém městě Jü-men se mor stal osudným jednomu člověku a na dalších 151 lidí musela být uvalena karanténa. Mor se v poslední době vyskytl i v Mongolsku, kde mor zabil dva lidi poté, co zkonzumovali syrové ledviny sviště.
Před dvěma lety na Madagaskaru morová epidemie způsobila dokonce 202 úmrtí. Mor se ovšem nevyhýbá ani vyspělým zemím, byl hlášen i z amerických států Utah, Oregon, Arizona a Colorado.
Mor je způsobován bakterií Yersinia pestis. Původce nemoci je stále přítomný ve zvířecích populacích od Kavkazu směrem na východ přes centrální Rusko, Kazachstán, Mongolsko až do Číny.
Bakterie se vyskytuje také v Jihozápadní a Jihovýchodní Asii, Jižní a Východní Africe včetně Madagaskaru a také v Severní Americe. V Jižní Americe se objevuje na dvou místech v Andách a v Brazílii. Z evropských a australských zvířecích populací již zmizel. Kromě plicní formy existuje ještě dýmějový mor a septický mor.