Domů     Medicína
Ze sympozia Plicní Rocháda: Pacienti přestávají být pasivní. Jsou aktivnější a zvídavější
Jan Martinec 29.10.2019

Pacient už není bezduchou loutkou pasivně přijímající pokyny lékaře, smířený s průběhem nemoci, ať už bude jakýkoli. V posledních letech jeho role sílí, je aktivní, zajímá se, zkoumá svoje možnosti a posouvá lékaře do role partnera, který je průvodcem jeho mnohdy závažné nemoci..

Lékař se musí změně klimatu přizpůsobit a nebát se s pacientem diskutovat. Tyto závěry zazněly při sympoziu Plicní Rocháda aneb Držte nemoci plic v šachu ve čtvrtek na XXI. kongresu České pneumologické a ftizeologické společnosti a Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti. Na sympoziu diskutovaly špičky českého plicního lékařství společně s onkology.

„Lékař musí kromě své schopnosti léčit umět s pacientem se smrtelnými nemocemi komunikovat. Máme k dispozici moderní léky, imunoterapeutické, biologické, které umí prodloužit život člověka s rakovinou plic i v metastatickém stadiu dvoj- až trojnásobně.

A máme před sebou lidi, kteří chtějí žít plnohodnotný život, a nyní tu šanci opravdu mají. Naším úkolem je povzbudit je, vyprovokovat v nich optimismus a bojovat společně s nimi o každý den hodnotně prožitého života,“ říká předseda organizačního výboru kongresu prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.

Na tom, že internet radikálně změnil postoje, informovanost a aktivitu pacientů s plicními onemocněními, se shodli všichni odborníci. „Mám rád informovaného pacienta, i když někdy těžce nesu, když brouzdá po laických webech a přichází s dezinformacemi.

Ale moje role lékaře spočívá ve vysvětlování, nabídnutí co nejlepší léčby a konečné rozhodnutí je vždy na pacientovi samotném,“ říká onkolog MUDr. Karel Cwiertka, Ph.D., z Onkologické kliniky FN Olomouc.

Informace, které si lidé načtou na internetu, ne vždy pasují na jejich nemoc, a proto je musíme společně s nimi filtrovat. Důležité je být partnerem a vysvětlovat, proč například pro ně není vhodný ten či onen lék, o němž se dočetli,“ dodal Cwiertka.

To se podle předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti prof. MUDr. Martiny Vašákové, Ph.D., týká i takové nemoci, jako je idiopatická plicní fibróza, která se ve středním a vyšším věku začíná vyskytovat čím dál častěji a dříve se na ni příliš nemyslelo.

S rozvojem informovanosti pacientů, ale i lékařů jiných specializací, se nám přece jenom daří tyto pacienty diagnostikovat v časnějších stadiích nemoci,“ uvádí prof. Vašáková.

O zcela jiném přístupu a možnostech u smrtelných nemocí mluvil patolog prof. MUDr. Aleš Ryška, Ph.D.

S lékaři jsme v úzkém kontaktu během léčby onkologických pacientů. Určujeme, o jaký druh nádoru se jedná, jak se vyvíjí, zkoumáme jej na úrovni molekul a lékař je podle toho schopen nasadit pacientovi patřičnou léčbu.

Do procesu léčby vstupujeme několikrát, například když dojde k recidivě nádoru a je třeba zjistit, zda došlo k mutaci a případně jaké. Telefonní čísla na naše klinické kolegy máme vytesaná v šedé kůře mozkové,“ říká prof. Ryška.

Plicní lékaři a onkologové se bavili i o začátcích léčby plicních nádorů, kde bojovali o prodloužení života pacienta o měsíc, maximálně dva. „Pneumoonkologie zažívá obrovský boom a věřím, že díky pokrokům v léčbě budeme moci pacientům nabídnout možnosti, o nichž se nám dříve ani nezdálo,“ doplňuje prof. Kolek.

Na sympoziu pořadatelé také představili možnosti, jak k pacientům dostat potřebné informace srozumitelnou formou. Ukázali informační portál přátelský k pacientům se závažnými nemocemi a jejich blízkým www.mojemedicina.cz, ukázali mimo jiné atlas v podobě stolního kalendáře, s jehož pomocí provází lékař pacienta prvním sdělením diagnózy a její charakteristikou.

..
Další článek
Související články
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz