Domů     Technika
Uplatní se malé modulární reaktory?
Pavel Polcar 25.10.2019

Přestože se malé modulární jaderné reaktory nachází teprve na počátku své éry, jejich výrobci už prezentují plány, kde všude by se mohly tyto zdroje uplatnit.

Prvotní ambicí je umožnit větší rozšíření jaderných zdrojů ve světě. Tím to ale nekončí, mohly by i odsolovat vodu v přímořských tátech, snižovat emise z provozu ropných rafinérií, vyrábět vodík, či pomáhat se stabilizací přenosové soustavy.

Americký výrobce malých modulárních jaderných reaktorů NuScale Power by měl do září 2020 obdržet od jaderného regulátora US NRC typové schválení své vlajkové lodě, malého modulárního reaktoru 50MW NuScale.

Vyrábět elektřinu by pak měl začít do roku 2025 v pilotním projektu v Utahu. Několik malých reaktorů pak společně nahradí výrobu jedné velké elektrárny.

Instalovaný výkon celé elektrárny je možné postupně zvyšovat přikupováním jednotlivých reaktorových modulů podle potřeby, což je i finančně výhodnější. Celý reaktorový modul i s kontejnmentem se dá vyrobit přímo u dodavatele a ve třech dílech odvézt na staveniště, čímž se výrazně omezují projektová rizika. Ambice malých modulárních reaktorů ale sahají mnohem dál.

José Reyes, technický ředitel společnosti, tvrdí, že malé reaktory od NuScale Power najdou uplatnění i v mnoha dalších oblastech. Jeden základní modul by podle něj mohl zásobovat vodíkem až 70 000 automobilů, nebo radikálně (až o 40 %) snížit emise CO2 standardní ropné rafinérie.

Díky velké provozní flexibilitě by malé reaktory mohly představovat lákavý vyrovnávací zdroj pro přenosové soustavy i pro vyrovnávací trhy s elektřinou. „Modul dokáže snížit elektrický výkon ze 100 % (60 MWe) na pětinu (12 MW) během deseti minut (pomocí přepouštění páry do kondenzátoru).

Opačně dokážeme výkon zvednout z dvaceti na sto procent během necelé půl hodiny,“ uvedl Reyes. Tepelný výkon reaktoru (200 MWt) lze z dvaceti na sto procent zvednout do 100 minut. To podle společnosti NuScale dělá z jejich modulu ideální doplněk obnovitelných zdrojů, především solárních farem.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz