O mimořádných kvalitách našich vědců se přesvědčujeme ve zprávách den co den. Platí to i pro jejich působení v Evropské kosmické agentuře (ESA), kde během jedenáctiletého členství zanechali nesmazatelnou stopu v několika uskutečněných či plánovaných misích.
Za zmínku momentálně stojí například projekt Solar Orbiter, který se zaměří na výzkum Slunce a zejména vnitřní heliosféry – dosud nezmapované nejvnitřnější oblasti sluneční soustavy, nebo plánovaná mise ke třem měsícům Jupiteru Juice..
Je nanejvýš uspokojivé, že zájem našich odborníků z vědeckých institucí o účast na vesmírných misích ESA roste. Nově se bude ČR podílet také na vývoji optiky pro misi Flex, která má studovat zdravotní stav vegetace na Zemi, nebo se bude ucházet o účast na misích Athena s rozpočtem do 900 milionů eur (přes 23 miliard korun) a Plato.
U druhé jmenované bude brněnská firma SAB Aerospace pracovat na návrhu komplexního řešení pro celou družici, což je skutečný pokrok!
„Doposud české firmy a vědecké ústavy pracovaly na designu jednotlivých přístrojů. Poprvé se také stane, že česká firma bude vystupovat z pozice tzv. prime contractora, tedy společnosti, která bude v rámci vlastního svěřeného projektu vypisovat další zakázky a spolu s odborníky z ESA je hodnotit,“ prohlásili zástupci odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací ministerstva dopravy.
Zatímco na začátku spolupráce v roce 2009 se projektů ESA účastnilo jen 15 firem, v letošním roce je jich už 61! Nemluvě o desítkách dalších v subdodavatelském řetězci…