Odborníci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne učinili další významný krok na cestě vedoucí k možnému vyléčení ochrnutých lidí. Podařilo se jim rozchodit částečně paralyzované krysy s poruchou míchy. .
Při testování byly nefunkční zadní nohy hlodavců rozpohybovány pomocí robotické asistované rehabilitace a elektrochemické stimulace míchy.
„Na konci terapie jsou krysy, které by měly být ochrnuté, skutečně schopné chodit – a hlavně už bez elektrochemické stimulace míchy. To znamená, že mozek začne znovu získávat přirozenou nervovou kontrolu nad dříve paralyzované svaly,“ popsal skvělé výsledky testování vedoucí výzkumu Grégoir Courtin.
Vědkyně z téhož institutu Léonie Asbothová celou záležitost blíže popsala: „Mozek vysílá k míše paralelně různé signály, které aktivují svaly určené k chůzi. Po poranění míchy se většina těchto cest z mozku přeruší, svaly tak není možné aktivovat.
Když ale do mozku přidáme potřebnou energii, mozek skutečně dokáže reorganizovat a znovu vytvořit pro zmíněné signály novou síť. S jistotou jsme zjistili, že motorická kůra mozku byla schopna znovu zaslat informace cestami v mozku, které byly ještě ušetřeny.“.
Objev švýcarských vědců vychází z detailního zkoumání 3D modelu mozku, ze kterého odborníci vyčetli, že byly projevy korových oblastí pro motoriku zcela přerušeny, avšak v nervovém obvodu se nadále vyskytovaly funkční neurony.
Zda se jedná o skutečný průlom v možné léčbě ochrnutých pacientů je zatím ve hvězdách…