X

Vědci zjistili, jak se rozmnožují pavouci

Pro některé lidi představují fobii, druzí je chovají a mají je skoro jako domácí mazlíčky. „Záhadným“ zvířetem je pavouk. Proč píšeme záhadným? I když jsme nad tím zřejmě nikdy nepřemýšleli, váže se k nim jedno tajemství. To se ale podařilo vědcům rozluštit.

Až do letošního roku si totiž odborníci lámali hlavu s tím, co pomáhá samečkům ohledně úspěšného rozmnožování. Cennější zjištění je to o to, že se převratný objev podařil zoologům z brněnské Masarykovy univerzity ve spolupráci s kolegy z univerzity v německém Greifswaldu.

Za objevem stojí zejména Lenka Sentenská, která při prozkoumání pod mikroskopem zjistila, že jeden z pavouků má zvláštní strukturu na makadlech. Jedná se o dva přívěsky u úst, které se podobají končetinám.  Pavouci podle zjištění tak mají ve svých pohlavních orgánech nejen nervovou tkáň, ale také smyslové orgány.  Je tak zřejmé, že pavouci mohou přijímat také různé vzruchy a jsou schopni vyhodnotit více informací, než si vědci do dneška vůbec mysleli.

Díky výzkumu se také ukázalo, že samečci dokážou určit věk partnerky. Navíc dávají evidentně přednost těm mladším. A jak vůbec takový proces rozmnožování funguje? Před oplodněním samičky nejdříve samečci utkají síťku, kam ze svého zadečku vytlačí spermie. Ty potom nasají do bulbů na svých makadlech. Následně bulby při pářená vkládají do samičky.