X

Návrat do starověku: V Turecku byly nalezeny zachovalé dobové sochy

Turecké město Antiochie je již řadu let studnicí poznání pro nadšené archeology. Že by se na tom nemuselo ještě hezkých pár let nic měnit dokazuje další nález v podobě pěti starověkých soch božstva. 

Archeolog Mehmet Özhanlı s nálezy, zdroj: www.hurriyetdailynews.com

 

Všech pět zachovalých kusů bylo nalezeno na jednom místě v tamní svatyni. Jedná se o sochy řecko-římského božstva, konkrétně o bohyně Hekaté, Kybelé, Athénu a bohy Mēna a Apolóna. “Je to poprvé v historii archeologie, kdy jsou tito bohové nalezeni pospolu v jedné prestižní místnosti,” sdělil médiím vedoucí skupiny nálezců Mehmet Özhanlıh. Ten se v souvislosti s tímto faktem domnívá, že právě tato pětice tvořila dobový kult.

Nejedná se o první nález v Antiochii. Jen poslední série vykopávek, trvající od roku 2009, odhalila stopy po masovém vraždění v oblasti, když byly nalezeny ostatky mnoha lidí naházené do studny. Následoval objev skalního reliéfu zobrazujícího anděly a gladiátorské zápasy a poté i trosky starověkého chrámu. I po tolika nálezech jsou odborníci nadále přesvědčeni, že město stále nevydalo všechny své poklady.