Domů     Technika
KVÍZ 21. STOLETÍ|: Co (ne)víte o počítačích?
21.stoleti
od 21.stoleti 23.12.2010

Počítačoví specialisté, lidově „ajťáci“, bývají často podivní lidé, kteří si mezi sebou mumlají podivná slůvka, jimž běžný uživatel počítače vůbec nerozumí. Zkusíte si ověřit, zda byste byli schopní se s počítačovým specialistou alespoň domluvit?

Počítačoví specialisté, lidově „ajťáci“, bývají často podivní lidé, kteří si mezi sebou mumlají podivná slůvka, jimž běžný uživatel počítače vůbec nerozumí. Zkusíte si ověřit, zda byste byli schopní se s počítačovým specialistou alespoň domluvit?

Jen v máločem se dnes lidé liší tolik jako ve schopnosti ovládat osobní počítače. Zatímco stále ještě existují lidé, jimž dělá potíže počítač zapnout, jiní dokážou počítač nejen využívat, ale i učit zcela novým věcem. Jestli vaše počítačové schopnosti stále pokulhávají, je na řase to co nejrychleji napravit!

1.Základní hardwarový komponent dnešních stolních počítačů, který umožňuje propojit a napájet jednotlivé dílčí komponenty, se česky nazývá:

a)mateční deska
b)základní deska
c)desktop

2.Nejmenší množství informace, s níž pracuje počítač, se označuje jako jeden bit. Prakticky se ale většinou pracuje s jednotkami vyššími, byty (čti: bajty). Víte, kolik bitů má jeden byte?

a)2
b)8
c)1000

3.Operační paměť neboli RAM patří ke zcela nepostradatelným složkám architektury dnešních počítačů. Její nevýhodou je, že po při výpadku elektrického proudu zmizí veškerá data, která jsou na ní uložená. Z tohoto důvodu se tento typ paměti označuje jako:

a)volatilní
b)vnitřní
c)náhodný

4.Jednou z centrálních jednotek počítače je i zařízení, které čte strojový kód a podle něj vykonává program. Na kvalitě této komponenty závisí z velké části celková výkonnost počítače. Jedná se o:

a)pevný disk
b)volný disk
c)procesor

5.Jako médium k ukládání informací dnes prakticky všechny počítače používají pevné disky. Princip, pomocí něhož se na disk zapisují informace, se nazývá:

a)magnetická rezonance
b)magnetická indukce
c)spin elektronu

6.V posledních letech můžeme sledovat vítězné tažení pamětí typu flash světem hardwaru. Jejich hlavní výhodou je, že je lze libovolně přepisovat. Kromě úložných zařízení, která se připojují přes USB port, jsou flash paměti využívány i k uložení programu, který sjednocuje vstupně výstupní funkce počítače. Ten pak může být libovolně upgradován. Tento typ paměti se označuje také jako:

a)RAF
b)RUR
c)ROM

7.Většina stolních počítačů, tedy těch, které jsou IBM-kompatibilní, využívá při startu počítače program, který sjednocuje základní vstupně výstupní funkce. Pomocí něj lze také přenastavovat řadu funkcí v základním nastavení počítače. Tento program se nazývá:

a)MS-DOS
b)BIOS
c)DR-DOS

8.Jedním z triumfů jednoduchosti a účelnosti je u moderních počítačů zařízení, připojované buď přes konektor PS/2 či USB port. Jeho původní název zní »indikátor X-Y pozice pro zobrazovací systém«, běžně jej však známe pod názvem:

a)LCD monitor
b)myš
c)bluetooth

9.Bez softwaru, tedy programů, díky nimž může počítač vykonávat své funkce, by byl veškerý hardware zcela k nepotřebě. Základem pro veškeré další fungování softwaru je přítomnost operačního systému. Nejrozšířenější alternativou vůči převládajícím systémům od firmy Microsoft je systém Linux. Znakem a maskotem Linuxu je známé zvíře:

a)lev
b)orel
c)tučňák

10.Osobní počítač, který není připojen k celosvětové informační dálnici, internetu, jako by vlastně ani nebyl. Internet poskytuje řadu nejrůznějších typů služeb. Počítače mezi sebou komunikují prostřednictvím softwaru, který se nazývá:

a)TCP/IP protokol
b)World Wide Web
c)HTTP
d)
Správné odpovědi:

1b, 2b, 3a, 4c, 5b, 6c, 7b, 8b, 9c, 10a

Vyhodnocení:
0–5 správných odpovědí: Své znalosti počítačů a programování byste měli vylepšit. Předežene vás v nich každý druhý školák.
5–7 správných odpovědí: Jako běžný uživatel většinu věcí o počítači víte. Profesionál však nejspíše nejste.
8–10 správných odpovědí: Ve světě počítačů jste jako doma.

Předchozí článek
reklama
Související články
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup je zdarma. Lákadly letošního, již sedmého […]
Na počátku byla tma. A pak vzniklo světlo. Tak začíná jeden z nejznámějších příběhů. Rozdíl mezi světem bdění a spánku, slunným dnem a ponurou nocí, místy s přirozenou tmou a oblastmi, které se dávno utopily v záplavě umělé záře – to všechno demonstruje Temnalóna, obří model temné planety Země. Obyvatelé města Brna i jeho návštěvníci […]
Za posledních 50 let se lidská populace více než zdvojnásobila. Momentálně se po planetě Zemi pohybuje přes 8 miliard jedinců. Predikce nastiňují, že do roku 2050 číslo „poskočí“ k hranici 10 miliard. Tím se nabízí otázka… „Zvládneme tuto masu vůbec nakrmit?“ Z na pohled nepříznivé situace proto vyplývá poměrně silný tlak na neustálé zlepšování vlastností […]
Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice. Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock. Skutečný průlom, který AI přinese, spočívá v posílení lidského rozhodování. Zatímco lidé budou […]
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz