Domů     Technika
Hovoří centrální mozek lidstva…
21.stoleti 21.10.2010

Český seriál Návštěvníci je dodnes velmi populární. Důležitou roli v něm hrál Centrální mozek lidstva – složité zařízení, které mělo varovat pozemšťany před blížící se katastrofou. Těžko říci, zda se vědci nechali tímto seriálem inspirovat, každopádně podobný projekt by se mohl stát do několika let skutečností.Český seriál Návštěvníci je dodnes velmi populární. Důležitou roli v něm hrál Centrální mozek lidstva – složité zařízení, které mělo varovat pozemšťany před blížící se katastrofou. Těžko říci, zda se vědci nechali tímto seriálem inspirovat, každopádně podobný projekt by se mohl stát do několika let skutečností.

Zatímco v seriálu se Centrální mozek lidstva poněkud spletl, až jej musel opravit děda Drchlík v podání Vlastimila Brodského, nový projekt by se měl omylům vyhýbat. S reálným nervovým systémem Země asi nebude taková legrace, zato by mohl včas upozornit na blížící se nebezpečí v podobě zemětřesení, vln tsunami, ničivých tornád, ale i výpadků elektřiny.

Triliony senzorů

Projekt nese název Centrální nervový systém Země (Central Nervous System for the Earth – CeNSE) a pochází z technologických laboratoří společnosti Hewlett-Packard. Myšlenka je to vskutku grandiózní. Po celé planetě by měly být rozesety miliony vysoce citlivých miniaturních senzorů. V konečné fázi celého projektu se dokonce počítá s tím, že počet těchto detektorů, tvořených tzv. chytrým prachem, dosáhne řádu trilionů. Jen tak pro připomenutí, trilion je číslo, ve kterém jednička za sebou táhne osmnáct nul.
S »chytrým prachem« vědci experimentují již po nějaký čas. Jedna se vlastně o malé robůtky či mikropočítače, jejichž rozměry nepřesahují jeden milimetr. Malý výzkumník bude vybaven počítačovým čipem, který bude obalen skořápkou z plastu. Ta bude natolik elastická, že chytré zrnko bude schopno pomocí elektrických impulsů měnit svůj tvar. Tato vlastnost by mohla být využita například při pronikání do opravdu těžko přístupných štěrbin.

Zase jde o ropu

První generace těchto senzorů už spatřila světlo světa. Jsou velmi citlivé na pohyb, dokáží zachytit i tlukot srdce. Ty najdou své využití třeba ve stavebnictví, energetice, průmyslu, i v dopravě. Takové čidlo zvládne sledovat, zda se v materiálu, ze kterého je postaven třeba most, nezačíná poněkud projevovat únava, která by mohla skončit zhroucením konstrukce.
Další generace senzorů napojených do systému CeNSE, budou schopny varovat před změnami počasí, či vyhledávat výbušniny nastražené teroristy. První senzory by se měly instalovat již v roce 2012, na jejich zapojení firma Hewlett-Packard hodlá spolupracovat se společností Shell. Proč zrovna s touto petrolejářskou společností? Management Shellu zřejmě čichá zajímavé zisky, senzory by totiž měly pátrat i po dosud nevyužitých ložiskách ropy.

Jak varovat před zemětřesením

Planetu Zemi každý rok postihuje nespočet katastrof. Letošek nebyl výjimkou, povodně, požáry, obloha plná sopečného prachu… Jen zemětřesení postihne naši planetu půl milionu za každý rok. Naštěstí, drtivá většina z nich nekončí katastrofálně. Jenže čas od času se země zachvěje takovým způsobem, že následky bývají strašlivé.
U zemětřesení lze okamžitě určit jeho sílu, ovšem současná věda zatím nedokáže předpovědět, kde a kdy k němu dojde. I když je planeta protkána sítí seizmických stanic, ztráty na životech při nedávných otřesech na Haiti nebo v Indonésii byly strašlivé. Kdyby ovšem fungoval systém CeNSE, podle jeho autorů by bylo možné vydat včas varování.

Blackout – hrozba pro civilizaci

Současnou civilizaci si snad bez elektřiny ani není možné představit. Jenže energetická síť je namáhána stále více a čas od času dojde k plošným výpadkům dodávek elektrického proudu, tedy k tzv. blackoutům. V roce 1998 takový blackout zažili obyvatelé Nového Zélandu, o pět let později museli večery při svíčkách trávit Američané, Kanaďané i obyvatelé Skandinávie.
I zde by systém CeNSE mohl najít uplatnění. Sledoval by rozvodnou síť, a jakmile by zaregistroval něco podezřelého, okamžitě by spustil alarm. CeNSE by měl prostě sledovat vše, co se na Zemi děje a neustále zásobovat centrálu nashromážděnými údaji.

Hrozí ztráta soukromí?

Druhou součást systému by tak tvořily větší senzory, velikostí připomínající videokazetu. Ty by měly za úkol sledovat dění ve městech, v dopravě i ve venkovní přírodě. Do budoucna se počítá s tím, že i tato čidla by se měla výrazně zmenšit, jejich velikost by se měla pohybovat v řádech milimetrů. Pak by mohla být instalována i do mobilních telefonů. Uživatelům pak pomohou například zjistit kvalitu a čerstvost prodávaného masa a uzenin či objevit na nabízeném ovoci choroboplodné bakterie nebo pesticidy.
To vše má však malý háček. Už dnes jsou kamerové systémy na každém rohu a člověk nemá pomalu žádné soukromí. Systém CeNSE by mohl být snadno zneužitelný. „Hovoříme zde o trilionech nedetekovatelných senzorů, potenciálně jde o velmi vážné narušení soukromí,“ upozorňuje advokát zabývající se ochranou soukromí Lee Tien z americké nadace Electronic Frontier. Navíc, senzory mezi sebou komunikují prostřednictvím sítě Wi-Fi, která se svou zabezpečeností mívá trable. Technologové tedy mají před sebou ještě hodně práce, aby systém byl nejen spolehlivý, ale i důvěryhodný.


Miniaturní roboti ve vesmíru

»Chytrý prach« neboli roj malinkatých robůtků o rozměru jednoho až dvou milimetrů, by mohl v krátké budoucnosti zastat mnohé z práce planetárních vozítek, jakým byl například Observer na Marsu. Miniaturní přístroj se navíc dostane i do zákoutí, která jsou větším výzkumným strojům nedostupná a zůstala by tak očím vědců skryta. Miniaturní roboty vyvíjejí vědci z univerzity ve skotském Glasgow, v čele s profesorem Johnem Barkerem. Technologie, které jsou pro jejich výrobu potřebné, jsou již na světě. Barker na nedávné konferenci astronomů v anglickém Prestonu představil i matematickou simulaci, která ukázala, jak by měl celý systém fungovat. Vyřešen je i způsob jejich dopravy „hvězdného prachu“na některou z planet. Ten by byl klasický, do atmosféry by je rozprášila kosmická sonda.

Čtenářská anketa na webu našeho vydavatelství www.rf-hobby.cz

Co si myslíte o projektu CeNSE

Je to rozhodně po všech stránkách prospěšná myšlenka   27 %
Lidstvu by mohl pomoci, jen pokud se zajistí jeho nezneužitelnost  38 % 
Je to další krok k čipové totalitě      25 %  
Nevím, neumím posoudit       10 %

Související články
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
Škoda Auto ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi vyrobila jubilejní miliontý bateriový systém. V současnosti se pracuje na dvou montážních linkách s celkovou kapacitou 1 500 kusů denně. Kapacita se pohybuje mezi 55 a 91 kWh (využitelná 52 až 86 kWh) a vedle vozů Škoda Enyaq a Elroq se tyto komplety montují také do […]
V dubnu 2024 vyzval Bílý dům vědce, s výhledem na plánovanou přítomnost astronautů a posléze i lidských základen na Měsíci v rámci mise NASA Artemis, aby vytvořili standard lunárního času. Skutečnou otázkou však není: „Kolik hodin je na Měsíci?“, ale „Jak rychle tam plyne čas?“ Čas, který ukazují hodiny, dokáže nastavit každý časoměřič, je to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz