USB flash paměť neboli USB flash disk (hovorově flashka či fleška) představuje paměťové zařízení, které se používá zejména jako náhrada diskety. Většinou má podobu klíčenky a je vybaveno pamětí typu flash, která umožňuje uchování dat i při odpojení napájení.
Vzhled a struktura: Flash disky se nyní vyrábějí v mnoha podobách. V základu je však u všech klasický USB konektor a malá destička s integrovaným obvodem.Hlavní části:USB-A male konektor – umožňuje fyzické spojení s PC nebo USB rozbočovačem Mass storage controller – čip pro komunikaci s PC NAND paměťový čip – zde jsou uložena data Krystal – produkuje hlavní 12 MHz hodinový signál Přídavné části:Jumper – pro testování ve výrobě nebo nahrávání kódu do mikroprocesoru LED dioda – signalizuje, zda se právě čte či zapisuje Zámek – přepínač umožňující zablokování zápisu Krytka USB konektoru – chrání před statickou elektřinou a fyzickým poškozením Doplňky na přenos – klíčenky, obaly a podobně Způsob fyzického zapisování do paměti (na čip NAND): Data se ukládají v poli tranzistorů (plovoucí brány).
zvaných „buňky“. Každá z nich obvykle uchovává 1 bit informace.
Použití:1.Přenos osobních dat – nejčastější způsob využití je přenos dokumentů, hudby, videa apod. 2.Bezpečnostní důvody – v prostředí, kde by mohlo dojít k úniku soukromých dat, lze použít flashdisk jako úložiště klíče pro rozšifrování dat. 3.
Systémová administrace – přenos nastavení softwaru, nahrávání firmware do základních desek, routerů atd. 4.Bootování operačního systému – některé základní desky umožňují načtení operačního systému přímo z přenosného USB zařízení.
Toto řešení je také známo jako Live USB. 5.Ukládání hudby – například připojení flashdisku do FM transmiteru plní funkci MP3 přehrávače. 6.Zálohy Výhody:Kompaktnější než jiná přenosová média Odolnější proti fyzickému poškození Většinou vyšší kapacita než u CD nebo DVD Malá spotřeba elektrické energie V nových operačních systémech nejsou zapotřebí žádné ovladače (resp.
ovladače jsou již součástí operačního systému a není nutné je dodatečně instalovat)
Nevýhody:Omezený počet přepisů (v řádu stovek tisíc) Špatná podpora u starších operačních systémů (Windows 98 a nižší nemají přímo zabudovanou podporu flash disků, je nutné ji doinstalovat) Větší kapacity mají vysokou cenu, přičemž disponují jen zlomkem kapacity stejně drahých externích disků Více se dozvíte:http//cs.wikipedia.org/wiki//
Slouží nám už 10 letKomerční výrobu flash disků zahájily v roce 2000 firmy IBM a Trek Technology. Původní disky IBM měly kapacitu 8 MiB, což tenkrát pětinásobně (!) překročilo kapacitu běžné diskety. Zmíněné disky se na trhu objevily 15. 12. 2000.
Moderní flash disky pracují s rozhraním USB 2.0, ale nedosahují jeho plné propustnosti 480 Mbit/s (60 MB/s). Souvisí to s technologií NAND pamětí. Typické přenosové rychlosti tedy jsou kolem 6 MB/s; liší se hlavně podle použitých čipů.
Průměr je 1,5 MB/s až 60 MB, běžně se pohybuje rychlost do 30 MB/s. Nejvyšší současné přenosové rychlosti se pohybují od 15 do 60 MB/s. Starší „full speed“ zařízení jsou limitována maximální rychlostí kolem 1 MB/s.
Kapacita dnešních disků se pohybuje od 1 GB do 256 GB.
Autor: Milan Koukal