Indonéský ostrov Flores je jen o málo větší než Středočeský kraj. Svou rozlohou tedy neoslní, přesto se sem sjíždějí vědci z celého světa. Důvod? Na ostrově byly v roce 2003 nalezeny pozůstatky zvláštního hominida. A od té doby zde výzkumy pokračují.
Před šesti lety zde byla v usazeninách jeskyně Liang Bua nalezena jedna téměř kompletní částečně fosilizovaná kostra a jedna kompletní čelist, pocházející z doby před 18 000 lety (svrchní pleistocén). Kosti však byly překvapivě malé, hominid vážil okolo třiceti kilogramů a objem jeho mozku činil pouhých 400 kubických centimetrů. Jeho chodidlo bylo naopak dlouhé, takže se pro něj vžil název hobit.
Vědci se okamžitě rozdělili na zastánce dvou teorií. Jedna část akademické obce hájila tezi, že nalezené fosilie patří druhu Homo sapiens, který trpěl chorobou, jež komplikovala jeho růst. Jiní odborníci pro změnu zastávali názor, že ostatky patří zcela svébytnému druhu, pro který byl vytvořen název Homo floresiensis.
Nejnovější výzkumy z letošního léta dávají za pravdu spíše druhému táboru. Paleoantropolog William Jungers z newyorské Stony Brook University na základě výzkumů hobitova chodidla dospěl k názoru, že přímým předkem floreského člověka byl druh Homo habilis. Znamená to, že hobiti byli samostatným druhem, který na Zemi nějaký čas koexistoval vedle druhu Homo sapiens. Jeho nízký vzrůst měl řadu výhod – lépe procházel hustou džunglí, nemusel tolik jíst a mohl lépe hospodařit se svou energií.