Domů     Medicína
Na léčbu rakoviny bez chemie!
21.stoleti 20.6.2009

Jistěže to nechceme nikomu přát, ale co asi budete dělat, když se náhle dozvíte, že máte rakovinu? Není tajemstvím, že takový ortel si u nás každý rok vyslechne přes 30 000 lidí. Každý den zde tato choroba vezme život téměř 80 lidem. Bohužel, případů zhoubného bujení přibývá. Nový nemocný to nemívá jednoduché, zejména pokud jde o psychiku.
Jistěže to nechceme nikomu přát, ale co asi budete dělat, když se náhle dozvíte, že máte rakovinu? Není tajemstvím, že takový ortel si u nás každý rok vyslechne přes 30 000 lidí. Každý den zde tato choroba vezme život téměř 80 lidem. Bohužel, případů zhoubného bujení přibývá. Nový nemocný to nemívá jednoduché, zejména pokud jde o psychiku.

Při onkologických onemocněních se už dlouho užívá klasická chemoterapie. Ta však vedle nádorových ničí i zdravé buňky – krvetvorné, buňky vlasových kořínků, kůže a sliznic, pohlavních orgánů, buněčnou výstelku zažívací trubice. S tím souvisí padání vlasů, nevolnost, zvracení, průjmy, poškození kůže, ba i sexuálních funkcí.

Na pomoc přichází biologická léčba
Proto se jako lepší z mnoha hledisek ukazuje tzv. biologická léčba. Od prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., přednosty Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice a Ústavu radiační onkologie FN Bulovka se 21. STOLETÍ dozvědělo: „Cílená biologická léčba je jednou z nových léčebných možností, které má k dispozici současná onkologie. Klasická chemoterapie zabíjí především buňky těla, které se množí rychle včetně buněk zdravých. Z toho plynou její nežádoucí účinky. Biologická léčba směřuje převážně proti nádorovým buňkám. Současná biologická léčba nenahrazuje chemoterapii a většinou se aplikují dohromady.“
Mnoho postižených se bojí (i kvůli studu) na různé problémy hledat odpovědi u svého ošetřujícího lékaře, ptát se na podrobnosti o své nemoci, prognóze, možnostech.

Jak vypadá léčení?
Biologické léky se připravují z přírodních bílkovin pomocí biotechnologie. Část těchto léků se podává krátkou infuzí v týdenním či třítýdenním intervalu. Další část se užívá v tabletách ústy, obvykle denně.
Nejčastěji používané biologické léky se zaměřují proti receptorům, které jsou jen na povrchu nádorových buněk. Jindy dokážou zablokovat reakci, která po aktivaci těchto receptorů v buňkách probíhá a vede k nežádoucímu množení nádorové buňky. Jiná skupina biologických léčiv ovlivňuje cévy, které se tvoří uvnitř nádorů, a tím brání zásobení nádorových buněk živinami. Biologická léčba se tedy zaměřuje převážně proti nádorovým buňkám.

Kdy biologická léčba pomáhá?
Jde o nádory prsu, tlustého střeva, jater, ledvin, plic, nádory v oblasti hlavy a krku a zvláštní skupinu nádorů v oblasti břišní dutiny (tzv. gastrointestinální stromální nádory). Část biologických léků se podává krátkou infuzí v týdenním nebo třítýdenním intervalu, část se užívá v  tabletách (perorálně), obvykle denně.
Pozor: Jako vedlejší účinky může tato léčba někdy vyvolat alergickou reakci v těle pacienta, která se nejčastěji projeví zarudnutím nebo dušností při první aplikaci, nebo dojde postupně k výsevu kožní vyrážky. Biologická léčba je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Spojení na Poradenské centrum: 724 151 028. E-mailová adresa: biolecba@vfn.cz.

Kdo raději hledá naději v poradně??
1.Pacienti se zjištěným nádorovým onemocněním, kteří léčbu prodělávají anebo už jim skončila (cca 70 % telefonátů). Často se domnívají, že jde o alternativní způsob léčby nádorů. Po objasnění, že jde o jednu z možností, které používá klasická onkologie, se zajímají o možnost použití v jejich případě.
2.Lidé s nově diagnostikovaným nádorovým onemocněním (cca 20 % telefonátů).Vítají jakékoliv informace o tom, co je dále čeká a co by mohli ještě udělat.
3.Klienti s prekancerózou (předrakovinným stadiem onemocnění) nebo s rodinnou zátěží, kdy se bujení často dědí. Doufají, že jde biologickou léčbu podávat preventivně.
4.Pacienti právě prodělávající biologickou léčbou. Ptají se na princip fungování, nežádoucí účinky, délku podávání…
5.Osoby vhodné pro biologickou léčbu nebo jejich ošetřující lékaři, kteří hledají nejbližší Komplexní onkologické centrum.

Související články
Kontaktní čočky, za jejichž vynálezem stojí český vědec Otto Wichterle, pomáhají korigovat zrakové vady už od 60. let 20. století. Nyní vědci vyvinuli nových druh čoček, který umožňuje vidění vlnových délek blízkých infračervenému světlu, ty by mohly mimo jiné pomáhat barvoslepým lidem opět vidět barvy. Neurovědci z Čínské univerzity vědy a techniky vytvořili kontaktní čočky […]
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od běžné léčby, která léčí pouze příznaky. Nyní se to americkým lékařům povedlo u malého dítěte. Miminko se narodilo s těžkým deficitem CPS1 neboli karbamoylfosfátsyntetázy. Jedná se o […]
Dopamin je neurotransmiter a hormon, který ovlivňuje naši schopnost učení, pohybu, paměti a pozornosti, ale také naši náladu a motivaci. Během výzkumu v 80. letech 20. století došlo k uvolnění dopaminu po jídle či jiné odměně, a tak si vysloužil nálepku hormon štěstí. Nyní ale odborníci říkají: „Dopamin není hormon štěstí, ale hormon touhy po […]
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz