Éra skleněných lahví sice ještě neskončila, ale stále více je vytlačují umělé materiály. PET lahve se již staly pojmem, dnes jsou plněny nejen minerálkami nebo limonádami, ale i třeba pivem, což by ještě před nějakými deseti lety bylo nemyslitelné.
PET je zkratka pro polyetylentereftalát, což je termoplastický polyester. Zdaleka se nevyužívá jen při produkci plastových lahví. Své uplatnění našel i při výrobě izolací vodičů nebo umělých vláken, z nichž poté vznikají nemačkavé tkaniny. Na textilních výrobcích lze najít ne zcela přesnou zkratku PES, která označuje příslušnost tohoto polymeru k polyesterům.
V závislosti na procesu výroby a zpracování je možno připravit téměř amorfní PET (průhledný) a polokrystalický PET (mléčně zakalený). PET je odolný proti vlhkosti i proti plynům.
Existují různé druhy PET lahví, tím nejrozšířenějším jsou láhve s plastovým závitovým uzávěrem. Jejich objemy jsou také různé, pohybují se od 0,33 l do dvou litrů. Dvoulitrová prázdná PET láhev neváží více než 50 gramů.
PET se v přírodě velmi špatně rozkládá, nicméně se dá velmi dobře recyklovat. Problémem však je, že lahve z tohoto materiálu nejsou vratné, takže k recyklaci se jich dostává minimum. Z recyklovaného materiálu se vyrábí textil, fólie ale třeba i znovu lahve. V České republice se ročně prodá 35 000 tun PET lahví, z čehož jen pětina po splnění své funkce podstoupí recyklaci.