Domů     Technika
Zázrak: Papír, který se sám smaže
21.stoleti 19.4.2007

Kdesi v koutě snad každé kanceláře se hromadí potištěné papíry, které po čase už nejsou k ničemu. Tomuto problému však brzy odzvoní. Na světě je totiž nová technologie tisku, která na papíru zanechá text jen jediný den.Kdesi v koutě snad každé kanceláře se hromadí potištěné papíry, které po čase už nejsou k ničemu. Tomuto problému však brzy odzvoní. Na světě je totiž nová technologie tisku, která na papíru zanechá text jen jediný den.

Podle některých průzkumů slouží až 40 procent veškerých kancelářských tisků jen na jedno použití. Obvykle se jedná o tisk emailů nebo třeba podkladů na porady. Tomuto plýtvání však bude brzy konec a ekologové mohou jásat. Pouhý jeden arch papíru může díky nejnovější technologii sloužit třeba celý rok.

Světlo funguje jako guma
Převratná technologie pochází z laboratoří společnosti Xerox. V čem spočívá její tajemství?
Existují sloučeniny, které reagují na světlo o určité vlnové délce. Pokud je tisk vystaven tomuto světlu delší dobu, změní svou barvu. V praxi to znamená, že po 16 až po 24 hodinách zcela vybledne a je připraven k dalšímu použití.
Již nyní existuje prototyp tiskárny, která dokáže zpracovat papír pomocí odpovídající vlnové délky. A první experimenty byly úspěšné! Po určité době vytištěný text z papíru skutečně zmizel.
Technologové mysleli i na to, že leckde bude nutné vymazat text krátce po vytištění. I to je jednoduché, papír stačí jen vystavit vyšší teplotě a po chvíli je opět čistý.

Papír na 500 použití
Podobným problémem se zabývají i experti ze společnosti Toshiba. Ti se ale na celou záležitost podívali z druhé strany, tedy od papíru. Výsledek? Papír, který může být použitelný až v 500 případech. Pokud se takový papír vloží do speciální tiskárny, pomocí tepla je z něho text vymazán.
Takový kouzelný papír musí mít pochopitelně i neobvyklé vlastnosti. Aby text mohl být „vygumován“, je pokryt plastovou vrstvou z polyethylenu. Tato vrstva je neobyčejně tepelně citlivá. Tepelná hlavice v tiskárně pak dokáže text nejen kvalitně vytisknout, ale poté i dokonale vymazat.

Vady na kráse
Nová tiskárna i nový papír již byly představeny veřejnosti. Při prezentaci se však objevilo několik „vad na kráse“, které ještě bude nutné vyřešit. Na papíře totiž někdy zůstává patrný stín po textu, který měl být už dávno vymazán. Navíc, pokud se dokument nechá příliš dlouho na světle, je obtížné z něj text nebo grafiku dostat pryč. Světlo v tomto případě způsobuje určité zafixování textu.
Každopádně, tiskárna je již v prodeji v Japonsku a pokud další testy dopadnou ke spokojenosti výrobce, v Evropě si ji budeme moci pořídit již v následujícím roce. 21. STOLETÍ soudí, že tiskárna nebude o moc dražší než současné kvalitní tiskárny.

První papír byl z konopí
Za vynálezce papíru bývají považováni Číňané. Čínský ministr orby Ts‘ai Lun roku 105 oznámil svému císaři, že existuje materiál, na který lze snadno psát.
Původní čínský papír se vyráběl z konopí. To se nechalo nasáknout vodou a pak bylo drceno dřevěnými palicemi. Vzniklá „kaše“ byla propláchnuta vodou, poté se do ní přidalo bělidlo a moučný škrob. Na sítu z hrubé látky byl pak materiál natřásán a kde poté i částečně vysušen. Arch papíru byl pak dosušen na teplé a hladké zdi.
Zdlouhavá výroba se zrychlila poté, co byl použit hladší materiál na síta, ze kterých bylo možno vyjmout arch ihned po odkapání vody.

Předchozí článek
Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz