Domů     Technika
Zázrak: Papír, který se sám smaže
21.stoleti 19.4.2007

Kdesi v koutě snad každé kanceláře se hromadí potištěné papíry, které po čase už nejsou k ničemu. Tomuto problému však brzy odzvoní. Na světě je totiž nová technologie tisku, která na papíru zanechá text jen jediný den.Kdesi v koutě snad každé kanceláře se hromadí potištěné papíry, které po čase už nejsou k ničemu. Tomuto problému však brzy odzvoní. Na světě je totiž nová technologie tisku, která na papíru zanechá text jen jediný den.

Podle některých průzkumů slouží až 40 procent veškerých kancelářských tisků jen na jedno použití. Obvykle se jedná o tisk emailů nebo třeba podkladů na porady. Tomuto plýtvání však bude brzy konec a ekologové mohou jásat. Pouhý jeden arch papíru může díky nejnovější technologii sloužit třeba celý rok.

Světlo funguje jako guma
Převratná technologie pochází z laboratoří společnosti Xerox. V čem spočívá její tajemství?
Existují sloučeniny, které reagují na světlo o určité vlnové délce. Pokud je tisk vystaven tomuto světlu delší dobu, změní svou barvu. V praxi to znamená, že po 16 až po 24 hodinách zcela vybledne a je připraven k dalšímu použití.
Již nyní existuje prototyp tiskárny, která dokáže zpracovat papír pomocí odpovídající vlnové délky. A první experimenty byly úspěšné! Po určité době vytištěný text z papíru skutečně zmizel.
Technologové mysleli i na to, že leckde bude nutné vymazat text krátce po vytištění. I to je jednoduché, papír stačí jen vystavit vyšší teplotě a po chvíli je opět čistý.

Papír na 500 použití
Podobným problémem se zabývají i experti ze společnosti Toshiba. Ti se ale na celou záležitost podívali z druhé strany, tedy od papíru. Výsledek? Papír, který může být použitelný až v 500 případech. Pokud se takový papír vloží do speciální tiskárny, pomocí tepla je z něho text vymazán.
Takový kouzelný papír musí mít pochopitelně i neobvyklé vlastnosti. Aby text mohl být „vygumován“, je pokryt plastovou vrstvou z polyethylenu. Tato vrstva je neobyčejně tepelně citlivá. Tepelná hlavice v tiskárně pak dokáže text nejen kvalitně vytisknout, ale poté i dokonale vymazat.

Vady na kráse
Nová tiskárna i nový papír již byly představeny veřejnosti. Při prezentaci se však objevilo několik „vad na kráse“, které ještě bude nutné vyřešit. Na papíře totiž někdy zůstává patrný stín po textu, který měl být už dávno vymazán. Navíc, pokud se dokument nechá příliš dlouho na světle, je obtížné z něj text nebo grafiku dostat pryč. Světlo v tomto případě způsobuje určité zafixování textu.
Každopádně, tiskárna je již v prodeji v Japonsku a pokud další testy dopadnou ke spokojenosti výrobce, v Evropě si ji budeme moci pořídit již v následujícím roce. 21. STOLETÍ soudí, že tiskárna nebude o moc dražší než současné kvalitní tiskárny.

První papír byl z konopí
Za vynálezce papíru bývají považováni Číňané. Čínský ministr orby Ts‘ai Lun roku 105 oznámil svému císaři, že existuje materiál, na který lze snadno psát.
Původní čínský papír se vyráběl z konopí. To se nechalo nasáknout vodou a pak bylo drceno dřevěnými palicemi. Vzniklá „kaše“ byla propláchnuta vodou, poté se do ní přidalo bělidlo a moučný škrob. Na sítu z hrubé látky byl pak materiál natřásán a kde poté i částečně vysušen. Arch papíru byl pak dosušen na teplé a hladké zdi.
Zdlouhavá výroba se zrychlila poté, co byl použit hladší materiál na síta, ze kterých bylo možno vyjmout arch ihned po odkapání vody.

Předchozí článek
Související články
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
Škoda Auto ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi vyrobila jubilejní miliontý bateriový systém. V současnosti se pracuje na dvou montážních linkách s celkovou kapacitou 1 500 kusů denně. Kapacita se pohybuje mezi 55 a 91 kWh (využitelná 52 až 86 kWh) a vedle vozů Škoda Enyaq a Elroq se tyto komplety montují také do […]
V dubnu 2024 vyzval Bílý dům vědce, s výhledem na plánovanou přítomnost astronautů a posléze i lidských základen na Měsíci v rámci mise NASA Artemis, aby vytvořili standard lunárního času. Skutečnou otázkou však není: „Kolik hodin je na Měsíci?“, ale „Jak rychle tam plyne čas?“ Čas, který ukazují hodiny, dokáže nastavit každý časoměřič, je to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz