Domů     Technika
Útoky na mobilní sítě se množí
21.stoleti 15.2.2007

Podle nového průzkumu se operátoři mobilních sítí setkávají stále s větším množstvím útoků škodlivých kódů.Podle nového průzkumu se operátoři mobilních sítí setkávají stále s větším množstvím útoků škodlivých kódů.

Obnova služeb po těchto útocích stojí operátory čím dál více času i finančních prostředků. Výzkum, na němž se podílela společnost McAfee, ukázal, že téměř polovina operátorů, jejichž síť byla v minulosti postižena malwarem určeným pro mobilní sítě, zaznamenala takový útok v průběhu posledních tří měsíců. Oproti roku 2005 vzrostl v loňském roce dvojnásobně také počet mobilních operátorů, kteří na zabezpečení své sítě vynaložili více než 200 000 dolarů.

Výsledkem průzkumu jsou například následující čísla:
– Až 83 procent dotazovaných mobilních operátorů se setkalo s nákazou mobilních zařízení škodlivým kódem.
– Počet oznámených bezpečnostních incidentů vzrostl v roce 2006 oproti předcházejícímu roku pětkrát.
– Počet mobilních operátorů v Evropě a v oblasti APAC (Asie-Pacifik), kteří zaznamenali incidenty zasahující více než 1 000 mobilních zařízení, se v roce 2006 více než zdvojnásobil.
– Ve srovnání s rokem 2005 vynaložilo v loňském roce dvakrát více mobilních operátorů za zabezpečení svých sítí částku přesahující 200 000 dolarů.
– 700 procent vzrostl počet mobilních operátorů, kteří museli problému mobilní bezpečnosti věnovat více než 1 000 hodin práce.

Bez ohledu na skutečnost, že mobilní operátoři se s bezpečnostními incidenty již setkávají a věnují pozornost jejich možným dopadům, však výzkum také ukázal velký rozdíl mezi způsoby obrany, které operátoři pokládají za důležité, a skutečnými prostředky, které jsou v současnosti nasazeny. Méně než třetina operátorů, která v obecné rovině věnuje pozornost bezpečnostním hrozbám v aplikační vrstvě a na úrovni zařízení, má na těchto úrovních zavedenu nějakou ochranu. Naopak ačkoliv o významu zabezpečení na síťové vrstvě je přesvědčeno méně operátorů, více než polovina má zavedenu ochranu právě na této úrovni.

Studie, jejíž výsledky byly citovány v tomto textu, byla vypracována agenturou Informa Telecoms & Media v prosinci roku 2006 a lednu 2007. Průzkum byl proveden formou e-mailu, který byl rozeslán mobilním operátorům po celém světě a požádal je o anonymní vyplnění on-line dotazníku. Respondenti se měli také možnost zúčastnit důvěrných interview s představiteli ITM. Výsledky těchto rozhovorů prověřily a rozšířily závěry e-mailového průzkumu. Výsledky jsou založeny na odpovědích více než 200 respondentů.

Další statistiky a závěry lze najít ve studii McAfee Mobile Security Report 2007 na adrese http://www.mcafee.com/mobile.

Související články
Věda se spojuje, aby byla silnější. Němci to pochopili už před první světovou válkou, když vznikla Společnost Maxe Plancka. V Česku vědecké klastry a interdisciplinární instituce začaly vznikat teprve nedávno, ale výsledky se už dostavují. Svoje interdisciplinární instituce má už každé významnější město, například Praha, Brno, Ostrava. Před devíti lety myšlenka spojit tři vědecká centra […]
Informační a komunikační technologie se staly základním stavebním kamenem, který formuje naše každodenní životy i způsob, jakým pracujeme a podnikáme. Od prvních počítačů až po současné cloudové služby a umělou inteligenci prošla oblast ICT zásadní proměnou. Pojďme si posvítit na to, kde všude se ICT technologie využívají.  Co je ICT?  ICT je zkratka pro informační […]
První ložiska, tedy součásti, které snižují tření, lidstvo využívalo už v antice. A vývoj stále pokračuje. Na moderních hydrostatických ložiscích pracují odborníci na tribologii z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Přišli na to, jak udělat ložiska energeticky až o pětinu úspornější.   Využití by vylepšená technologie mohla najít ve velkých obráběcích strojích, divadelních točnách […]
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz