Domů     Zajímavosti
Etiketa od A do Ž
21.stoleti 17.11.2006

Pojem etiketa používáme především pro označení pravidel společenského chování. Francouzi ho v plném významu překládají jako „umění žít a konat.“ 21. STOLETÍ dnes nabízí několik osvědčených rad.Pojem etiketa používáme především pro označení pravidel společenského chování. Francouzi ho v plném významu překládají jako „umění žít a konat.“ 21. STOLETÍ dnes nabízí několik osvědčených rad.

Alkohol
Při významné společenské příležitosti nechybí úvodní aperitiv. Usnadňuje i představování, navazování hovoru, třeba právě o aperitivu. Pokračuje se pak různými nápoji. Z těch alkoholických je to především pivo (správná teplota ke konzumaci 7 – 9 °C), bílé víno (vhodné k předkrmům a rybám) či červené víno (ke zvěřině a červeným masům). Závěr obstarává takzvaný digestiv, třeba koňak. Zkušenosti praktiků doporučují pořadí nápojů nemíchat! 

Boty pánské
Sandály nosíme naboso, nikdy k obleku. Mokasíny a semišové boty se kamarádí s neformálnějším, nikoli slavnostnějším, oblečením. Typickou večerní obuví jsou lakovky alias lakýrky, které však sluší pouze k fraku či ke smokingu. Jinak postačí klasická tmavá obuv.

Cestování
Gentleman pomůže dámě či starší osobě s těžkým zavazadlem (Nikdy nepomáhá s kabelkou!) Ze schodů sestupuje první muž, aby ženě nabídl oporu. Při cestování autem je nejvýznamnější místo vzadu vpravo, např. při svatbě tam sedí i nevěsta. 

Čistota
je vizitkou slušného člověka. Správný muž nesmí vyjít mezi lidi neoholený či jinak neupravený. S vůněmi to nepřeháníme, což platí zejména pro ženy, které by navíc neměly zapomínat na vhodný účes, popř. podle věku make – up (líčení).

Dárky
potěší každého (Pozor, bez cenovky!). Při slavnostních příležitostech, kdy určitou osobu obdarovávají desítky lidí, navíc přiložíme svoji navštívenku, na kterou napíšeme přání. Nezapomeneme ani na působivé zabalení. Jako osobní dary se nemají používat reklamní předměty!
Pokud host přinese alkohol a my nemáme láhev podobné kvality, otevřeme jeho láhev a společně se napijeme. Pozor na svatební dary! Dárci by se měli včas navzájem dohodnout, aby novomanželé nedostali např. patery hodiny.

Elegán
Muž se dvěma ženami jde uprostřed. Toto místo však připadne ženě, pokud je zřetelně významnější. Jdou-li dva páry vedle sebe, patří ženy doprostřed – když  je prostor úzký, jdou dvojice za sebou, vepředu ta významnější.

Flambování
Příprava pokrmu (především masa a palačinek) přímo u stolu hosta. Obsluha jídlo polije vhodným alkoholem a krátce povrch zapálí. 

Gurmán
Labužník, jenž rád ochutnává zajímavé pokrmy. Ústřice vezme do levé ruky, pokape citrónovou šťávou a decentně vysrkne. Rukama se pomáháme i při vychutnávání krevet. Etiketa dovoluje vzít do holých rukou mj. i  párek či grilované kuře.

Hostitel
většinou pronáší přípitek. Není však jeho povinností se napít, postačí jen symbolické pozdvižení sklenky. Podobně jako dámě nelíbáme přímo ruku, ale jen to jemně naznačíme.

Chování v restauraci  
Před ženou (jinak obecně jakoukoli starší osobou) vchází muž, poslední zas odchází. U stolu usedá (nejlépe zády ke zdi) nejprve dáma či váženější osoba, ta také začíná jako první jíst.
Muži si sako svléknou až po dovolení dámy. Útratu platí muž, pokud se nejedná např. o manažerské obědy, kdy žena pozve obchodního partnera.

Jídelní příbory
Ve větší sadě při jednotlivých chodech odebíráme z vnějšku směrem k talíři.   Po konci jídla položíme vidličku a nůž na talíř rovnoběžně vedle sebe. Tím obsluze oznamujeme, že ho může odnést. Pokud chceme naznačit, že  ještě budeme pokračovat v jídle, příbor na talíři zkřížíme.

Konverzace
Nevynucujeme si monolog, necháme hovořit i ostatní. Hlasitost konverzace přizpůsobujeme prostředí, mluvíme tak, aby nás neposlouchal někdo, komu není naše sdělení určeno. Vyhýbáme se tématům trapným, nepříjemným, o konfliktních ani nemluvě. 

Límeček
má přes 10 různých podob, ve společenské praxi však postačí znát dva. –  úzký se nazývá kent, široký žralok.. Z USA k nám pronikl i tzv. button . down, tento límeček s knoflíčky se však nepovažuje za příliš společenský.
K límečku patří i košile. Jako večerní se doporučuje pouze jednobarevná, zejména bílá, případně bleděmodrá. S košilí a barvou obleku pečlivě kombinujeme barvu a vzor kravaty. Např. ke košili s proužkem si nebereme proužkovanou kravatu, ale hladkou, jednobarevnou či puntíkovanou. Velkým společenským prohřeškem je povolit si kravatu a rozepnout knoflíček u límečku košile.

Místo u stolu
Společensky významnější hosté sedí zády ke stěně s výhledem do prostoru.

Návštěva společenská
se má dohodnout předem, aby se hostitelé stačili připravit. S hostiteli se vždy dohodneme, zda přivedeme i děti. Nikdy však nebereme domácího mazlíčka (čtyřnohého)! Z kytice pro hostitelku odstraníme papír, lahvičku alkoholu můžeme v obalu ponechat.
První zdraví hostitelka přicházející ženu, pak muže, teprve poté se s příchozím párem zdraví i hostitel.
Oblečení volíme podle významu – sváteční oblek se nehodí na domácí zabijačku. 

Oslovování
Všechny (i svobodné) ženy oslovujeme „paní“. Pokud má někdo akademický titul (např. profesor, doktor), užijeme ho k oslovení, neužíváme tedy vědecké hodnosti („kandidáte věd“). U osloveného s více tituly či funkcemi poslouží pouze ta nejvyšší. Lépe vyzní, když se k titulu přidá i příjmení.  
Tykání nabízí žena muži, starší mladšímu, nadřízený (bez ohledu na věk) podřízenému.

Představování
Žena je pokládána za důležitější než muž, starší člověk má přednost před mladším a nadřízený je významnější než podřízený. 

R. S. V. P.
Jde o zkratku francouzského spojení „répondez  s‘il vous plai“, „odpovězte, prosím!“. Nejčastěji se s ním setkáme na pozvánkách na významnou společenskou událost (recepci, raut apod.).
Stále častěji se dnes objevuje i R.L.O., což je zkratka českého „Račte laskavě odpovědět.“

Servírování
Zprava „přicházejí“ všechny nápoje a jídla na talíři. Zleva servírujeme pokrmy, které si hosté na talíře teprve překládají. Pravidlo pravé ruky platí i při odnášení prázdných talířů.

Telefonování
Volající se představí volanému, jenž uvede svoje jméno, firmu či telefonní číslo. Při nečekaném přerušení telefonického hovoru navazuje kontakt znovu volající.   

Uvolnění místa v MHD
Obvykle muž uvolní místo ženě, mladší staršímu. Výjimkou je např. muž s dítětem v náručí.

Víno
Bílému je nejlépe na stole v chladiči (tubus), při nalévání červeného s pomocí ubrousku či bílé utěrky (příručníku) dbáme, aby nepotřísnilo ubrus.
 
Zdravení
Muž zdraví ženu (ta přitom může sedět), mladší staršího, podřízený nadřízeného.
Potkáme-li známou osobu v doprovodu neznámé, pozdravíme obě. Podobně opětujeme pozdrav, pokud nás ve společnosti známého pozdraví nám neznámý člověk. 

Žena
mívá ve většině společenských situací přednost. 

Více se dozvíte:
Ivo Mathé a Ladislav Špaček: Etiketa, BB/art, 2005
Dobromil Ječný: Společenské chování v kostce; RATIO; 2004

Související články
Zajímavosti 4.4.2025
Zahájení školní docházky je nejen významným milníkem v životě dítěte, ale i změna v rytmu života celé rodiny. Zápisy do škol jsou již v plném proudu a rodiče někdy tápou, co jejich potomky při něm vlastně čeká a zda jsou na něj dobře připravené. Učitelé zdůrazňují, že je hlavně důležité sebe ani dítě příliš nestresovat, […]
Objevy Zajímavosti 4.4.2025
Během pandemie covidu-19 sehrávala dezinfekce a ochrana před viry a bakteriemi klíčovou roli při zamezení šíření nákazy. Právě tehdy se zrodil nápad, že by bylo dobré chránit veřejně využívané dotykové obrazovky před tím, aby se staly zdrojem pro přenos infekcí. Díky tomu spatřila světlo světa unikátní ochranná fólie LOTUS Foil, která už je i komerčně […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz