Ač mezi mnohými lidmi stále panují pochybnosti ohledně fenoménu globálního oteplování, hmatatelné důsledky jeho existence jsou patrné. Asi nejkřiklavějším příkladem globálního oteplování je tání ledovců.
200 metrů za rok není bůhvíjaká rychlost. Jenže, když tímto tempem mizí ledovec, je to již na pováženou. Přesně takhle rychle totiž taje Upsalský ledovec v Argentině, kdysi největší ledovec jižní Ameriky. Jen mezi roky 1997 a 2003 ztratil ze své plochy 13,4 čtverečních kilometrů, což je zhruba poloviční rozloha naší Orlické přehrady na Vltavě.
Většina vědců se kloní k názoru, že viníkem tohoto stavu je zmíněné globální oteplování, ale najde se nemalá řada lidí, kteří jsou přesvědčeni, je jeho tání způsobeno složitými změnami pohyblivosti ledovce a místními geologickými podmínkami.
Upsalský ledovec je v současnosti dlouhý 50 a široký 10 kilometrů. Má tedy téměř shodnou rozlohu, jako naše hlavní město Praha. Nachází se v argentinské Patagonii, tedy na jednom z nejjižnějších výběžků jihoamerického kontinentu. Kdysi to bývala zcela zaledněná oblast, nyní se kvůli tání jednotlivé ledovce od sebe vzdalují.