Domů     Technika
TEHDY A TEĎ: Zkusme to bez drátu!
21.stoleti 22.9.2006

Mikrofon zná prakticky každý z nás, ale ne každý ví, že jeho základní princip byl vynalezen německým fyzikem Phillipem Reisem již skoro před 150 lety.Mikrofon zná prakticky každý z nás, ale ne každý ví, že jeho základní princip byl vynalezen německým fyzikem Phillipem Reisem již skoro před 150 lety.

O ještě starším mikrofonu, dokonce spojeném s magnetofonem, je zmínka v jedné půvabné báji domorodců z Oceánie. Vypráví se v ní, že kdysi dávno rostla u ostrovů mořská houba, do které se mluvilo a zpívalo a při jejím zmáčknutí byl hlas a zpěv opět slyšet. O bližších „technických“ údajích se ale báje nezmiňuje.
Zato přesně víme, že první prakticky používané uhlíkové mikrofony byly od roku 1876 nedílnou součástí Bellova telefonu  a s ním se rychle rozšířily po celém světě.
Jejich kvalita však začátkem 20. staletí přestávala stačit pro rychle se rozvíjející gramofonový průmysl a zejména pro novinku, veřejné rozhlasové vysílání. Světový primát vysílače KDKA v USA v roce 1920, brzy následoval Londýn 1922 a první na kontinentu Praha 8. 5. 1923.
A to byl právě čas pro vznik kvalitnějších mikrofonů, z nichž některé se staly legendou. V Evropě se o to zasloužil zejména německý vynálezce Georg Neumann (1898-1976). Nejprve vylepšil uhlíkový mikrofon speciální konstrukcí na mramorovém bloku, ale světovou slávu získal teprve konstrukcí a výrobou prvního prakticky použitelného kondenzátorového mikrofonu CMV 3 tzv. „Neumann Flasche“.
Není snad dnes žádné nahrávací studio, které by nemělo alespoň pár moderních verzí tohoto mikrofonu, např. slavné studio Abbey road jich má skoro 400 a na čestném místě jsou ty, které dodnes slyšíme v nahrávkách Beatles.
V USA se podobně prosadil jiný princip kvalitního mikrofonu, páskový, který vyráběla zejména firma RCA a který dodnes vídáváme v amerických filmech z 30. a 40. let. Po 2. světové válce se s rozvojem domácí elektroniky začaly prosazovat dynamické mikrofony, které nepotřebovaly elektronkové předzesilovače, byly jednodušší a proto levnější.
Od univerzálních dynamických mikrofonů, které se lišily ještě tak tvarem nebo určením pro zpěv nebo hlášení v továrním rozhlase, vznikly dodnes tisíce variant splňujících nejrůznější požadavky a představy hudebníků, reportérů a zvukových mistrů.
Roku 1957 představila firma Sennheiser v televizním přenosu ARD  první bezdrátový mikrofon na světě a nazvala ho mikroport. Dnes slouží tisíce mikroportů na konferencích, při hudebních produkcích, ve filmových ateliérech a samozřejmě i tam kde začaly jejich předchůdci, kabelové mikrofony, tedy v televizním vysílání.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nandal i některým svým lidským soupeřům. STAR1 je humanoidní robot vysoký 171 centimetrů a vážící 65 kilogramů, kterého postavila čínská společnost Robot Era. […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje. Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za tu […]
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
V Německu otevřeli lunární simulátor za 45 milionů eur, díky kterému budou evropští astronauté testovat vše od 3D tisku obydlí z měsíčního prachu až po pěstování potravin v tamních podmínkách. Projekt, provozovaný Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR), nemá ve světě obdoby –⁠ ani NASA podobné zařízení nevlastní. Simulátor […]
Toyotu C-HR si nemůžete splést s žádným jiným autem. Charakteristická silueta je čistou esencí dynamiky a městského stylu. Výjimečný je také interiér z těch nejkvalitnějších materiálů. A ještě něco… má štempl na nejekologičtější auto roku… Už před téměř 25 lety začínaly v Toyotě vznikat první hybridní vozy. Měly nižší spotřebu, nabíjely se jim baterie při brždění, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz