Domů     Technika
TEHDY A TEĎ: Zkusme to bez drátu!
21.stoleti 22.9.2006

Mikrofon zná prakticky každý z nás, ale ne každý ví, že jeho základní princip byl vynalezen německým fyzikem Phillipem Reisem již skoro před 150 lety.Mikrofon zná prakticky každý z nás, ale ne každý ví, že jeho základní princip byl vynalezen německým fyzikem Phillipem Reisem již skoro před 150 lety.

O ještě starším mikrofonu, dokonce spojeném s magnetofonem, je zmínka v jedné půvabné báji domorodců z Oceánie. Vypráví se v ní, že kdysi dávno rostla u ostrovů mořská houba, do které se mluvilo a zpívalo a při jejím zmáčknutí byl hlas a zpěv opět slyšet. O bližších „technických“ údajích se ale báje nezmiňuje.
Zato přesně víme, že první prakticky používané uhlíkové mikrofony byly od roku 1876 nedílnou součástí Bellova telefonu  a s ním se rychle rozšířily po celém světě.
Jejich kvalita však začátkem 20. staletí přestávala stačit pro rychle se rozvíjející gramofonový průmysl a zejména pro novinku, veřejné rozhlasové vysílání. Světový primát vysílače KDKA v USA v roce 1920, brzy následoval Londýn 1922 a první na kontinentu Praha 8. 5. 1923.
A to byl právě čas pro vznik kvalitnějších mikrofonů, z nichž některé se staly legendou. V Evropě se o to zasloužil zejména německý vynálezce Georg Neumann (1898-1976). Nejprve vylepšil uhlíkový mikrofon speciální konstrukcí na mramorovém bloku, ale světovou slávu získal teprve konstrukcí a výrobou prvního prakticky použitelného kondenzátorového mikrofonu CMV 3 tzv. „Neumann Flasche“.
Není snad dnes žádné nahrávací studio, které by nemělo alespoň pár moderních verzí tohoto mikrofonu, např. slavné studio Abbey road jich má skoro 400 a na čestném místě jsou ty, které dodnes slyšíme v nahrávkách Beatles.
V USA se podobně prosadil jiný princip kvalitního mikrofonu, páskový, který vyráběla zejména firma RCA a který dodnes vídáváme v amerických filmech z 30. a 40. let. Po 2. světové válce se s rozvojem domácí elektroniky začaly prosazovat dynamické mikrofony, které nepotřebovaly elektronkové předzesilovače, byly jednodušší a proto levnější.
Od univerzálních dynamických mikrofonů, které se lišily ještě tak tvarem nebo určením pro zpěv nebo hlášení v továrním rozhlase, vznikly dodnes tisíce variant splňujících nejrůznější požadavky a představy hudebníků, reportérů a zvukových mistrů.
Roku 1957 představila firma Sennheiser v televizním přenosu ARD  první bezdrátový mikrofon na světě a nazvala ho mikroport. Dnes slouží tisíce mikroportů na konferencích, při hudebních produkcích, ve filmových ateliérech a samozřejmě i tam kde začaly jejich předchůdci, kabelové mikrofony, tedy v televizním vysílání.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
Technika 13.3.2025
Společnost Zenobē, přední britský provozovatel velkokapacitních bateriových úložišť, uvedla do provozu největší bateriové úložiště v Evropě. Nachází se v Blackhillocku ve Skotsku. Úložiště, jehož první fáze je nyní uvedena do provozu, disponuje kapacitou 200 MW, přičemž se do roku 2026 počítá s jejím rozšířením na 300 MW/600 MWh. Taková kapacita by byla schopna napájet více […]
Technika 8.3.2025
Dlouhou dobu byla jaderná energie vzhledem ke zkušenostem z Černobylu a Fukušimy vnímána jako problém a nikoli jako řešení. Při stále rostoucím hladu civilizace po energii a v souvislosti s globálním oteplováním se však z Popelky opět stává vycházející hvězda Po mnoho let byla na světových klimatických summitech jaderná energie spíše tabu než součást diskuze. […]
Objevy Technika 7.3.2025
Vědcům z Texaské univerzity v Austinu se podařilo vyvinout novou metodu získávání vody, ke které je potřeba prakticky jen běžný organický odpad. A funguje dokonce i v suchém klimatu, což dává naději mnoha lidem, žijícím v oblastech s nedostatkem pitné vody. Jak se jim to podařilo a bude metoda využitelná ve velkém? V současnosti existuje […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz