Domů     Zajímavosti
Jídlem a pitím se na palubě nešetří!
21.stoleti 4.5.2006

Jíst se musí i v kosmu. Ale co astronauti na palubě skutečně jedí? Jak velké porce? A chutná jim? Mohou si dát třeba skleničku alkoholu?Jíst se musí i v kosmu. Ale co astronauti na palubě skutečně jedí? Jak velké porce? A chutná jim? Mohou si dát třeba skleničku alkoholu?

Současné zásoby na palubě mezinárodní vesmírné stanice (ISS) obsahují potraviny o hmotnosti kolem dvou tun – asi 6000 porcí hlavního jídla a 4000 zákusků. Denní strava, samozřejmě speciálně připravená, stojí kolem sta dolarů (cca 2500 Kč) na osobu.

Beztížný stav způsobuje mdlou chuť
Při výběru jídla se vychází co nejvíc vstříc individuálním chutím kosmonautů. Ovšemže je to strava především výživná a zdravá a někteří asketicky prohlašují, že „lehká strava je v beztížném prostředí nejlepší“. Avšak už dlouho si nikdo z vesmírných cestovatelů nepochvaloval, že by se dobře nadlábnul. Možná je to způsobeno i tím, že jedním z projevů beztížného stavu je překrvení hlavy a v důsledku toho i mdlá chuť.
Ostatně, část výzkumů ve stanici ISS se zabývá funkcí smyslových orgánů při kosmickém letu. Co se týče chuti, shodují se kosmonauti na tom, že v kosmu jim více chutnají ostřejší jídla. Ve stavu beztíže se přidává i skutečnost, že vůně pokrmů nestoupá vzhůru jako v pozemských podmínkách, a proto se jídlo nedá vychutnávat současně nosem. Čichový vjem je pak třeba nahradit intenzivnější chuťovou složkou. V kosmické spíži jsou proto i takové přísady jako česneková pasta, majonéza nebo hořčice a velký výběr ostrých omáček z Mexika a Thajska. A všichni vždy rozechvěle očekávají nákladní loď, do které jim na Zemi už tradičně přibalí „něco ostřejšího na zub“, třeba čerstvý pórek, mladou cibulku nebo dokonce česnek.

Menu z 250 jídel
Chladnička ani mraznička tu nejsou. Potraviny se skladují v konzervách, v dehydrovaném nebo termostabilizovaném stavu. Nápoje jsou obvykle v prášku. K dispozici je kakao, čaj, káva, mléko a nechybějí ani oblíbené ovocné džusy. Praktické ruské obaly na nápoje jsou opatřeny na jedné straně plnicím ventilem, na druhé straně je brčko na pití.
Jídlo se doplňuje napůl z ruských a napůl z amerických zdrojů. Kosmonauti pak mají na výběr z více než 250 druhů jídel a nápojů, například hovězí maso, smažený sójový sýr tofu, sladký tvaroh s ořechy, boršč nebo hovězí, vločkovou či jehněčí polévku. Z Ruska pochází například ryba v aspiku nebo obilná kaše, z USA garnátový koktejl.

Drobit se tu nesmí!
Některé potraviny jsou stejné jako běžné zboží v supermarketech, jen s jinými ochrannými obaly. Jiné byly vyvinuty speciálně pro kosmické účely. Drobivé a sypké jídlo se pro konzumaci ve stavu beztíže nehodí.
Obložené chleby se připravují z mexické tortily (kukuřičné placky), která se nedrobí tolik jako obyčejný chléb. Na palubě však najdeme také klasický ruský černý chléb, porcovaný na jednotlivá sousta, který je nejen vítaným zpestřením jídelníčku, ale spolu se solí slouží při tradičním uvítacím ceremoniálu.
Při slavnostních příležitostech, například na Nový rok, mívají kosmonauti porcovaného krocana a dortík.

Sklenička neuškodí
Od počátků letů člověka do vesmíru se traduje, že ve vesmíru platí přísná prohibice. Rovněž na Mezinárodní vesmírné stanici ISS je oficiální zákaz veškerého alkoholu. Bude tomu tak i nadále? Viděli jsme, jak si na Silvestra posádka připíjela čajem a také ruské pravoslavné Vánoce slavila jen nealkoholickými nápoji.
Skutečností ovšem je, že dlouhodobé lety na oběžné dráze vedly postupně k určité toleranci. Na dřívější ruské vesmírné stanici Mir byla umírněná spotřeba alkoholu tolerována. Při oslavách narozenin nebo na Nový rok bylo povoleno deci šampaňského nebo hlt něčeho ostřejšího. Kupříkladu francouzský astronaut Jean-Francois Clervoy si posteskl o Vánocích 1999, strávených „na sucho“ v americkém raketoplánu, že když o dva roky dřív slavil na Miru narozeniny, mohli si všichni připít lokem Armagnacu.
Dokonce se přehlíželo, když příležitostně někdo na palubu propašoval láhev vodky nebo brandy. Kosmonaut Alexander Poleščuk vzpomíná na to, jak s údivem objevil za obložením láhev od koňaku, kterou tam nechala předchozí posádka! Ruská televize dokonce ukazovala, jak si kosmonauti na oběžné dráze dopřávají doušek alkoholu pomocí injekční stříkačky rovnou do úst (v beztížném stavu je samozřejmě nemožné pít ze skleničky).

Odborníci proti prohibici
Odborníci nechtějí dát kosmonautům absolutní volnost v konzumaci alkoholu, ale uznávají, že práce ve vesmíru je velmi tvrdá a omezená dávka alkoholického nápoje může přispět k jejich uvolnění a tím i ke zdraví.“Posádky tráví na oběžné dráze až půl roku a vykonávají přitom těžkou práci. Zejména to platí o výstupech do volného prostoru, kde za pár hodin ztratí několik kilogramů tělesné váhy,“ řekl ruský lékařský odborník. A dodal: „Řada z nás vychází z toho, že malá dávka alkoholu přispěje k relaxaci posádky“.
Také ruský kosmonaut Saližan Šaripov se po návratu z výpravy na ISS vyslovil v tom smyslu, že sklenka vína či koňaku denně by posádce rozhodně neuškodila, spíše naopak. „Dát si jen tolik, aby to zlepšilo naši práci a abychom se snadněji vyrovnávali s psychickou zátěží,“ zdůraznil. Podle Šaripova by bylo „žádoucí“, aby každý kosmonaut dostával denně 50 ml vína nebo koňaku tak, jako dostávají během delších plaveb američtí námořníci v ponorkách.. „Ale pouze pro zlepšení naší práce a lepší zvládání psychického stresu,“ dodal Šaripov.

Pralinky s alkoholem
Na ISS platí zatím suchý zákon. Bez výjimky! Jednoznačná pravidla si vynutila právě skutečnost, že zde musely spolu žít kosmonauti z USA, Evropy a Ruska. Jak přísně ale byl zákaz dodržován, není úplně jasné. Americká NASA sice trvala na absolutní abstinenci posádek, na druhé straně ale Rusové občas přiznávali, že členové posádek pašovali alkohol na palubu ve svých osobních zavazadlech.
Koncem loňského roku zásobovací loď přivezla posádce tvořené Williamem McArthurem a Valerijem Tokarevem pralinky naplněné alkoholem… Dosud mohly posádky k relaxaci využívat pouze DVD, e-maily nebo tělocvičná zařízení. Ale  i když se nyní Rusové otevřeně zasazují o nová pravidla pro alkohol, bude to ještě nějakou dobu trvat, než si kosmonauti budou moci připít ke svému nejoblíbenějšímu přání: „Na bezpečné přistání!“

Jídelní lístek
Běžný oběd: kuřecí medailonky, rýže s máslem, makarony se sýrem, sladké oříšky a jablečný mošt.
Všední večeře: garnátový koktejl, biftek, těstoviny se sýrem, ovocný koktejl, jahodová šťáva a čaj s citronem. Inu, nelétáme do vesmíru, abychom jedli, že?

Košer strava ve vesmíru
Při sestavení jídelníčku se přihlíží k individuálním přáním kosmonautů. První židovský kosmonaut Ilan Ranom měl proto k dispozici i košer stravu. Vybrali jsme 12. den jeho letu.
Snídaně: tepelně zpracovaná sýrová pomazánka, čerstvé tortily, čokoládový koláček s oříšky, pomerančový džus a káva bez kofeinu.
Oběd: košer dušené maso na starosvětský způsob, krůtí Tetrazzini, italské těstoviny tortila, arašídy, cestovní mix, ananas, pomerančový džus
Večeře: vegetariánská zeleninová polévka, krekry, košer kuře na kari, chřest, tortila, hruška, čokoládový koláček s oříšky a káva bez kofeinu.

Související články
Světelný zábavní park Winter Wonderland znovu otevřel. Na 30 000 m² přináší více než 200 nových zářivých instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy. V ceně vstupenky jsou zároveň neomezené jízdy na desítkách zábavných a adrenalinových atrakcí. Zvídavé děti čeká v parku naučná stezka o přírodě a o původu nejznámějších pohádek. Yvetta Blanarovičová, Lejla Abbasová, Lucie Benešová, Ivana Korolová […]
„Co si myslíte o našem úžasném firemním večírku?“ Asi by vám dalo trochu přemáhání říci, že večírek byl příšerný. Váš skór na tomto pomyslném dotazníku spokojenosti s večírkem by byl totiž ovlivněn nevhodně formulovanou otázkou. Sugestivní otázky jsou jedním z problémů v dotaznících, kterých se chtějí jejich tvůrci vyvarovat. Když se jim to nepovede, může to vypadat třeba […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje. Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za tu […]
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
Péče o domácnost byla v minulosti nikdy nekončící dřinou. Postupem času naštěstí vznikly nejrůznější stroje, které hospodyňkám jejich práci usnadnily. Dnes už si domácnost bez pračky či ledničky ani neumíme představit. Jak dlouhá byla cesta k efektivním domácím spotřebičům? Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz