Odborníci z americké Stanford University teď možná nalezli vhodný způsob, jak zničit rakovinové buňky, aniž by poškodili ty zdravé.
Klíčem k úspěšné léčbě je podle nich použití miniaturních uhlíkových nanotrubiček, které se pacientovi implantují přímo do poškozené buňky. Pokud jsou tyto nanotrubičky, jež jsou svou velikostí poloviční než molekula DNA, zahřívány pomocí laseru, dokážou zničit buňky, v nichž se nalézají. Na ostatní buňky toto záření naopak nemá žádný vliv. Dalším krokem, který se nyní vědci pokoušejí zdolat, je nalézt způsob, jak nanotrubičky implantovat pouze do rakovinových buněk. Měli by přitom využít skutečnosti, že nemocné buňky, na rozdíl od těch zdravých, mají na svém povrchu receptory pro kyselinu listovou. Jako řešení se tedy nabízí pokrýt nanotrubičky jejími molekulami.
Současné léčebné metody rakoviny, jako je například chemoterapie, kromě poškozených buněk ničí i ty zdravé. Z toho důvodu pak pacienti často trpí celou řadou vedlejších účinků. „Nalézt způsob, jak bychom mohli zničit nemocné buňky a zdravé zachovat, pro nás představuje svatý grál,“ říká doktor Hongjie Dai, který na výzkumu účinků uhlíkových nanotrubiček pracoval.