Domů     Technika
Chytrá karta budoucnosti: vše v jednom
21.stoleti 21.4.2005

Univerzální elektronická karta bude obsahovat údaje, které nosíme v peněžence na několika kartách a průkazech. Biometrická data umožní jednoznačnou identifikaci nositele. Díky tomu by nemělo být problémem jednání s úřady přes internet. Tak si například se španělskou kartou „internet ID card“ zařídíte nový pas.Univerzální elektronická karta bude obsahovat údaje, které nosíme v peněžence na několika kartách a průkazech. Biometrická data umožní jednoznačnou identifikaci nositele. Díky tomu by nemělo být problémem jednání s úřady přes internet. Tak si například se španělskou kartou „internet ID card“  zařídíte nový pas.

Fotografie nestačí
Existují přísné parametry pro parametry fotografií do občanského průkazu a cestovního pasu. Podklady Ministerstva vnitra ČR uvádějí, že „osvětlení použité při fotografování nesmí vytvářet odlesky, které by skryly nebo výrazně pozměnily charakteristické identifikační znaky“ nebo že „pozadí nesmí být členité, např. tvořené krajinou nebo částmi krajiny, budovami nebo částmi budov a nesmí ukazovat další osoby nebo části dalších osob.“ Doby, kdy fotografie a nanejvýš podpis nositele průkazu byly hlavními identifikačnímu znaky ale rychle míjejí. Digitální stopu po sobě zanecháváme pouhým zapnutím mobilu, výběrem peněz z bankomatu. Vjedeme-li autem jakékoliv evropské metropole, je policie do čtyř minut schopna zjistit, odkud pocházíme a jaká je adresa našeho trvalého pobytu. Ověření totožnosti digitální cestou je spolehlivější, než pouhé porovnání vzhledu člověka s fotografií.
Účelem identifikační karty budoucnosti nebude jen ověřit totožnost, ale především integrovat na jednom místě co nejvíce dat, která majiteli karty usnadní život. Pojďme si takou univerzální identifikační kartu představit.

Biometrický pas
V roce 2008 začnou občané Evropské unie dostávat nový cestovní doklad, jehož součástí budou také biometrické informace, tedy údaje, které matematickým způsobem popisují vzhled nositele dokladu. Pas bude obsahovat mikročip a na něm bude nahrána digitální fotografie nositele a otisk prstu. Další údaje, jako je sken oční duhovky nebo obličejový sken, jsou jen otázkou vstupních a výstupních zařízení. Tyto údaje by však měly sloužit především k ověření totožnosti (verifkaci), nikoliv ke sběru informací o pohybu člověku. Tvorba takových databází je politicky citlivou otázkou.

Osobní data
Oblast osobních dat bude nést základní informace (osobní nacionále, zdravotní pojištění, údaje o řidičském oprávnění a pasové údaje). Nechybí národnost a fotografie. Tato oblast dat bude v ideálním případě čitelná v plném rozsahu jen pro osoby a instituce, které k tomu budou mít oprávnění.

Osobní profil
Karta může obsahovat data, která se týkají osobního životního stylu – tyto informace mohou značně usnadnit běžný život. Patří mezi ně třeba přesné míry oblečení, hudba, kterou máte rádi, jídla, kterým dáváte přednost. Až tedy v budoucnosti usednete do restaurace, rozezní se hudba vašeho žánru a na elektronickém jídelním lístku budou vaše oblíbená jídla na prvních místech. Třeba i s rafinovanou slevou.

Biometrické zabezpečení
Biometrická data obsahují záznamy o osobních fyzických charakteristikách držitele karty, používají se k jednoznačné identifikaci jejího nositele. Za biometrické údaje se považují otisky prstů, sken obličeje a sken duhovky, který je ze jmenovaných nejprůkaznější (stejnou duhovku nemají ani jednovaječná dvojčata). Tento sken je obtížné falzifikovat, nejsnadnější cestou by asi bylo majiteli karty vytrhnout oko, podobně jako to udělal hrdina filmu Minority Report. Citlivá biometrická data jsou zaznamenána na kartě a v případě potřeby, například na letišti, srovnána s fyzickými rysy majitele karty. Pokud by se vám podařilo falzifikovat samotná data na kartě, nepomůžete si. Budou porovnána s daty uloženými v národní databázi.
Biometrické údaje musí být pečlivě ochráněny před zneužitím. Karta, která je obsahuje, je sama o sobě pro majitele velmi užitečná. V rukou zločinců, kterým by se podařilo prolomit ochranu dat, je však nebezpečnou zbraní.

„Super key“
Super klíč povoluje vstup do nejrůznějších objektů – od rodinného domku přes práci po skříňku na šaty. V kombinaci s biometrickými daty se chytrá karta může stát jediným klíčem, který budeme u sebe nosit. Auto, které by kartu v kombinaci s biometrickými daty vyžadovalo, může například odmítnout nastartovat. Řidič je totiž v databázi zadržených řidičských průkazů…

Zdravotní informace
Ve speciální oblasti obsahuje karta celou vaši zdravotní historii. Pokud jste obětí nehody, zjistí posádka záchranného vozu během vteřiny, na jaké léky jste alergický. Karta usnadní ale i běžné kontroly u lékaře. Není třeba zakládat obsáhlé spisy plné anamnéz; podle průběhu několika posledních chřipek lze zvolit nejúčinnější postup léčby. Lze jednoduše sledovat, jaké léky pacient užívá. V případě potřeby je možné platit kartou za předpisy.

Peníze
Chytrá karta může sloužit jako osobní peněženka, na níž máte stranou od bankovního účtu uloženy peníze pro drobné každodenní platby. Systém mikroplateb, které se provádějí pomocí zvláštní karty, do níž jste předem pomocí terminálu načerpali peníze, již existuje (provozuje ho např. Mastercard). Pomocí pružného displeje může být přímo na kartě zobrazen aktuální stav osobního účtu.

Čip
Srdcem karty je čip, který na velmi malé ploše ukrývá paměťový modul, elektroniku pro přístup k datům a v neposlední řadě procesor, který je schopen kódovat a dekódovat (karta nesmí obsahovat žádná nechráněná data). Čip může být napájen z induktivní smyčky ve čtečce karty, náročnější aplikace (například peněženka pro mikroplatby) budou ale vyžadovat nepřetržité napájení z integrovaných ultratenkých baterií. Dotykové čipy, jaké znáte z telefonních karet, by měly vystřídat bezkontaktní rádiové čipy, které budou umět požadované informace na krátkou vzdálenost vysílat.

Vysílání v osobní zóně
Tato funkce chytré karty patří k futurologickým vizím. Dostatečná paměťová kapacita v kombinaci s radiovým vysíláním umožní v případě potřeby šířit kolem sebe jakousi digitální bublinu. Jejím prostřednictví budou uživatelé sdílet vybrané informace – ukázky své práce, osobní informace či jen výčet svých koníčků.

Ukládání dat
V současnosti se například na SD karty (asi 2×1,5 cm) vejdou 4 GB dat. Můžeme očekávat, že na milimetr silné kartě zbude místo pro jeden gigabyte. Na kartě budete nosit svou rozdělanou práci, po zasunutí do čtečky kteréhokoliv počítače budete moci dál pracovat. Taková karta by také měla umět upravit základní prostředí počítače podle vašich zvyklostí.

Elektronický lístek
Magnetický lístek či radiové předplacenky pro městskou hromadnou dopravu jsou v několika evropských metropolích realitou. Proč tyto zkušenosti nevyužít i na univerzální chytré kartě?

Předchozí článek
Další článek
Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz